Ponad 100 naukowców, niemal 21 tysięcy obywateli i przedstawiciele świata biznesu podpisali Apel Klimatyczny. Chcą, by głos nauki stał się kluczowy w działaniach naszych władz.

3 listopada przekazaliśmy Apel Klimatyczny Prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie (na ręce jego doradcy Pawła Sałka), który za tydzień będzie reprezentować Polskę na Szczycie Klimatycznym COP 27.

 

 

– Wezwaliśmy Pana Prezydenta do złożenia podczas COP rzetelnych i konkretnych deklaracji, które pokażą, że Polska jest gotowa zmierzyć się z największym wzywaniem naszych czasów – kryzysem klimatycznym – podkreśla Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska. –  Jeśli nie ograniczymy dalszego wzrostu temperatury, możemy spodziewać się dramatycznych konsekwencji zarówno dla ludzkości, jak i dla całej przyrody. Aby ich uniknąć, świat –  a więc także Polska! –  musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o połowę do 2030 roku i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Apel Klimatyczny WWF jest niezbitym dowodem na to, że nasze społeczeństwo i biznes oczekują podjęcia odpowiedzialnych i pilnych działań w celu ochrony klimatu, w tym zerwania uzależnienia od paliw kopalnych.

ZOBACZ NASZ LIST DO PREZYDENTA »

Nasza przyszłość jest teraz w rękach polityków, którzy negocjują postanowienia klimatyczne.

Nie zawiedźcie nas!

Popatrz na Ziemię z oddali. To maleńki pyłek, który wraz z kilkoma innymi mknie przez pustkę kosmosu. Od tej pustki chroni nas tylko mgiełka atmosfery - jest jej tak niewiele, że odpowiada warstwie wody o grubości 10 metrów. Pod nią jesteśmy my i cała przyroda. Istniejemy tylko dlatego, że największy z pyłków - Słońce - dostarcza naszej planecie energii, którą zasilany jest cały system życia. Działanie tego systemu zależy od tego, jak energia przenika przez atmosferę. Nasz najbliższy towarzysz, Księżyc, atmosfery nie ma. Mimo że dostaje tyle samo energii co Ziemia, jest martwy…

Rozwijając się i poprawiając sobie byt, długo nie zauważaliśmy, że nasze działania prowadzą do ogromnych zmian w atmosferze i na powierzchni planety. W powietrzu gromadzą się emitowane przez nas gazy cieplarniane, znika powłoka lodowa odbijająca część energii słonecznej, rośnie poziom oceanów, zmieniają się prądy morskie. Wraz z tymi zmianami i naszą ekspansją w świat przyrody zanika też życie. Dziś łączna masa organizmów żywych na Ziemi jest dwukrotnie mniejsza niż wtedy, gdy powstawała nasza cywilizacja.

Nauka ma niezbite dowody na to, że obecna zmiana klimatu jest spowodowana przez człowieka. Jeśli nie ograniczymy dalszego wzrostu temperatury, możemy spodziewać się dramatycznych konsekwencji i dla nas, i dla całej przyrody. Aby ich uniknąć, świat musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o połowę do roku 2030 i osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2050. 

My, naukowcy, apelujemy do polityków, przedsiębiorców i każdego obywatela: WYSŁUCHAJCIE NAS I DZIAŁAJMY RAZEM DLA KLIMATU. Nie wolno dłużej zwlekać. Wszyscy dołożyliśmy się do zmiany klimatu, więc wszyscy podejmijmy wysiłek, by ją spowolnić. 

Przestańmy zaprzeczać nauce – to samobójcza strategia. Nie pozwólmy, by argumenty paranaukowe czy nieaktualna wiedza były stawiana na równi z wynikami wieloletnich badań. Nie możemy dłużej być obojętni wobec aktów napędzania zmiany klimatu i wobec pozornych działań proklimatycznych. Przyszłość ludzkości to za duża sprawa, by poświęcić ją dla krótkowzrocznych i doraźnych politycznych czy biznesowych celów.

Dalszy rozwój cywilizacji musi się odbywać w zgodzie z klimatem.

  • Politycy, to Wasze decyzje mają wpływ na klimat! Ich brak może doprowadzić do prawdziwego końca historii! Od polityków wymagajmy podjęcia zobowiązań i działań opartych na wynikach badań naukowych, prowadzących do czystej energii, ochrony klimatu i różnorodności biologicznej.
  • Samorządy też mogą zadbać o klimat, pracując nad efektywnością energetyczną i przygotowując się do zdarzeń, których w przyszłości nie unikniemy, takich jak fale upałów, susze, powodzie czy gwałtowne zjawiska atmosferyczne.
  • Przedsiębiorcy, Wasze działania są tak samo ważne! Każdy kilogram wyemitowanych gazów cieplarnianych, każdy ubytek różnorodności biologicznej może wyjąć z piramidy życia strukturę, dzięki której funkcjonujemy, i przeważyć szalę. Od przedsiębiorców oczekujmy obliczenia swojego śladu węglowego, obniżenia go, a docelowo - neutralności klimatycznej. Zwiększą w ten sposób swoją konkurencyjność.
  • My jako obywatele mamy w rękach ogromną władzę. Możemy nie tylko oszczędzać zasoby, jak woda, prąd czy ciepło, i ograniczyć ślad węglowy. Powinniśmy też dokonywać mądrych wyborów, zarówno przy sklepowych półkach, jak i przy urnach wyborczych. W ten sposób wybierzemy polityków, którzy dokonają koniecznych zmian systemowych, a nasze pieniądze trafią do tych firm, które naprawdę chronią klimat.

Słuchanie głosu nauki jest naszą jedyną szansą na dalszą - jakże piękną! - podróż przez Kosmos na statku kosmicznym Ziemia. Jednak gdy klimat zbytnio się zmieni (sorry…), statek będzie mknął nadal, już bez nas jako pasażerów.

Nie mamy drugiej planety - musimy uratować tę jedyną. Dołącz do Apelu! Razem ciągle mamy szansę!

LISTA SYGNATARIUSZY APELU »

ZAPOBIEGAJ ZMIANIE KLIMATU
Zaangażuj się
x

Zostań wolontariuszem/ką organizacji ekologicznej, wstąp do ruchu klimatycznego lub dołącz do stowarzyszenia działającego na rzecz ochrony klimatu w Twojej okolicy.

Głosuj portfelem
x

Dowiedz się, jak zdobyć wsparcie z programów ogólnokrajowych lub regionalnych i zostań prosumentem/ką lub dociepl dom. Wraz z sąsiadami/kami, w gminie, w sołectwie twórzcie spółdzielczości i wspólnoty energetyczne.

Rozmawiaj
x

O sprawach związanych z klimatem z bliskimi i znajomymi, dziel się swoimi przemyśleniami i emocjami. Chwal się każdym działaniem, które podejmujesz dla planety, i inspiruj tym ludzi wokół siebie. Możemy się wspierać w obliczu klimatycznego wyzwania i zarażać pozytywną energią.

oszczędzaj energię
x

Dowiedz się, jak zdobyć wsparcie z programów ogólnokrajowych lub regionalnych i zostań prosumentem/ką lub dociepl dom. Wraz z sąsiadami/kami, w gminie, w sołectwie twórzcie spółdzielczości i wspólnoty energetyczne.

Protestuj
x

Zmiany zmierzające do ochrony klimatu są w Polsce wprowadzane stanowczo zbyt wolno, dlatego coraz więcej osób decyduje się wyrazić swoje zdanie w formie protestów, które organizują np. organizacje ekologiczne czy ruchy klimatyczne, takie jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Sprawdź, czy w Twojej okolicy odbywa się w najbliższym czasie jakaś demonstracja i wesprzyj ją swoją obecnością.

Postaw na edukację
x

Zdobywaj informacje, abyś wiedział/a, co dzieje się z nasza planetą i jakie działania możesz podjąć. Rozmawiaj z dziećmi o wyzwaniach, z jakimi się mierzymy. Pamiętaj, by ich nie straszyć i nie przytłaczać ilością informacji. Nie bój się, jeśli czegoś nie rozumiesz. Nie musisz być ekspertem/tką, ważne, żebyś inicjował/a dyskusję. Domagaj się rzetelnej edukacji ekologicznej w szkole.

Głosuj i wymagaj
x

Wspieraj w wyborach tych, dla których klimat jest priorytetem. Po wyborach sprawdzaj, czy wywiązują się ze swoich obietnic. Znajdź oficjalny profil polityka/czki w mediach społecznościowych i zadawaj pytania o jego/jej działania dla klimatu (np. rozwoju OZE, spółdzielni energetycznych, poprawy rynku pracy w regionach, które odchodzą od wydobycia węgla).

Domagaj się prawa
x

Możesz to zrobić na przykład wspierając organizacje eksperckie, które monitorują, czy powstające prawo rzeczywiście chroni środowisko, a w razie potrzeby interweniują.

 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ZMIANIE KLIMATU

Jak zapobiegać zmianie klimatu 12 najczęstszych mitów klimatycznych

5 najgorszych pytań o zmianę klimatu Więcej o klimacie

POSŁUCHAJ PODCASTÓW KLIMATYCZNYCH
 

CO JESZCZE MOŻESZ ZROBIĆ

Podpisz się
pod apelem naukowców!

Wesprzyj zbiórkę
na rzecz klimatu.

Zachęć swoich znajomych
do podpisania apelu.

 

 

DOŁĄCZ DO AKCJI  

Pobierz grafiki i opublikuj je na swoim Instagramie lub Facebooku wraz z #sorrynietakimamyklimat i oznacz @wwfpolska.

Zachęć znajomych, aby zrobili to samo.

 

ZMIANA KLIMATU W PIGUŁCE