• Czy wojna w Ukrainie może zmienić warunki gry w kontekście  transformacji klimatycznej?
  • Czy stanie się pretekstem na odejścia od paliw kopalnych importowanych z Rosji?
  • Czym zastąpić w Polsce rosyjski gaz, węgiel i ropę?


Po napaści na Ukrainę zadajemy sobie pytania już nie tylko o to jak uratować się przed katastrofą  klimatyczna, ale i co zrobić by zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne...

„Polska  będzie robiła wszystko, aby do końca 2022 roku odejść od rosyjskiej  ropy naftowej”, mówi premier Mateusz Morawiecki. Obiecuje też, że już w  tym roku mamy zaprzestać sprowadzania węgla i gazu zza wschodniej  granicy. Nam jednak nie trzeba było lekcji wojny,  by rozumieć jakim zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego kraju  jest uzależnienie się w dostawach paliw od Rosji.

A co z zachodnią Europą? Szczególnie z  Francją, Niemcami, Węgrami? Czy odważą się zajrzeć za kurtynę  rosyjskiego teatru, w którym od lat,  na potrzeby zachodniej publiki, odgrywany jest spektakl ‘alternatywnej  demokracji”? Jaskółki zmiany już widać. Portugala, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę planuje osiągnąć próg 80 proc. produkcji energii z OZE już w 2026  roku. To 4 lata wcześniej niż pierwotnie planowano!

Choć u nas na szczęście  wojny nie ma, wszyscy czujemy, że jest bardzo blisko nas. Tragedie  rozgrywające  się za nasza granicą rozrywają nam serca. Chyba nie ma Polaka, który  byłby obojętny, jedni angażują się bardziej inni mniej, ale łączna suma  naszych działań układa się obraz ogromnej solidarności z Ukrainą.

Слава Україні! 🇺🇦

Gościem jest Mikołaj Troczyński, ekspert ds. odnawialnych źródeł energii, WWF Polska.

Spotify Apple Google

Wszystkie odcinki Następny odcinek