Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia 2024

 

 

Tygrys wizytówka

Tygrys to największy dziki kot żyjący na Ziemi. W wielu kulturach uznawany jest za symbol siły, niezależności i odwagi. Jeszcze 120 lat temu ogromne obszary Azji zamieszkiwało ok. 100 000 tygrysów, czyli ponad 25 razy więcej niż obecnie!

Sytuacja tego majestatycznego zwierzęcia przez lata ulegała drastycznemu pogorszeniu. W wyniku nieodpowiedzialnej, rabunkowej gospodarki człowieka, liczba tygrysów żyjących na wolności spadła o ponad 95%, a gatunek znalazł się na krawędzi wymarcia. Wiele lokalnych populacji tego pięknego kota na zawsze zniknęło z powierzchni Ziemi. W krytycznym momencie (w 2010 r.) liczba tygrysów spadła do zaledwie 3 200 osobników. 

 

 Adoptuj tygrysa »

 

Tygrys Tygrys Tygrys
 

Już od wielu lat, wspólnie z biurem WWF Malezja prowadzimy działania na rzecz ochrony tygrysów. W latach 2018-2023 prowadziliśmy też działania z biurem WWF Mjanma (dawna Birma). WWF na poziomie międzynarodowym wspierał inicjatywę Tx2, mającą na celu podwojenie liczby dzikożyjących tygrysów na świecie do 2022 roku – następnego Roku Tygrysa w chińskim kalendarzu. M.in. dzięki wieloletniemu zaangażowaniu WWF we wspieranie realizacji ambitnych celów pierwszy raz od 100 lat udało się odwrócić krzywą wymierania tygrysów. Globalne liczenie tygrysów wciąż jeszcze trwa, tymczasem WWF opracował kolejną ambitną strategię, by przez kolejnych 12 lat wzmocnić działania na rzecz ochrony tygrysów, doprowadzić do stabilizacji obecnych, a być może też wypracować warunki na stworzenie nowych populacji.

Jeśli chcesz w tym pomóc, adoptuj tygrysa »


Wspólnymi siłami wielu zaangażowanych stron: społeczności lokalnych, rządów, naukowców, organizacji pozarządowych i świadomych obywateli całego świata, udało się odwrócić krzywą wymierania i zwiększyć liczbę tygrysów żyjących na wolności do 5 574* osobników. Jednak to dopiero początek pracy. Mimo ogólnego, powolnego wzrostu liczebności te wielkie, dzikie koty wciąż są zagrożone wyginięciem, przy czym tygrys malajski, południowochiński i sumatrzański krytycznie.
 

Tygrys Tygrys

Pomóż nam ocalić tego wspaniałego drapieżnika!

PrzemekWszędzie tam, gdzie pojawił się człowiek, ginęły w pierwszej kolejności gatunki zwierząt o dużych rozmiarach – tzw. megafauna. Tygrys jest jednym z ostatnich ocalałych przedstawicieli gatunków megafauny, ale i jemu grozi zagłada. Na całym świecie żyje niecałe 6 tysięcy* tygrysów, a ogromny niegdyś obszar ich występowania skurczył się aż o 92%. Na pozostałych 8% pierwotnego areału nadal są bezlitośnie zabijane przez kłusowników, którzy sprzedają fragmenty ich ciał na pseudomedykamenty. Jeszcze pokolenie naszych rodziców może pamiętać tygrysy żyjące na terenie Turcji, czyli kraju leżącego nie tak daleko od Polski. Straciliśmy je w latach 70-tych ubiegłego wieku. Dzisiaj to właśnie od nas zależy, czy te piękne, charyzmatyczne drapieżniki przetrwają.

Gdzie żyją tygrysy? 

Mapa

Tygrysy zamieszkiwały niegdyś ogromny obszar ciągnący się od Turcji aż po wschodnie krańce Azji. Dziś żyją jedynie na 5% dawnego terytorium.

 

 Adoptuj tygrysa »

Dlaczego tygrysy są ważne?

Tygrysy są tzw. gatunkiem parasolowym. Oznacza to, że chroniąc je, zapewniamy przetrwanie także innym, cennym gatunkom i dbamy o zachowanie ich naturalnych siedlisk. Terytorium zajmowane przez dorosłego samca tygrysa ma zazwyczaj powierzchnię aż kilkuset kilometrów kwadratowych. Tygrysy pełnią kluczową rolę w ekosystemie. Te dzikie koty w naturalny sposób regulują populacje zwierząt, którymi się żywią, dbając tym samym o zachowanie różnorodności biologicznej i zrównoważone funkcjonowanie środowiska. Jest to korzystne nie tylko dla społeczności lokalnych, które korzystają z zasobów zdrowego środowiska, takich jak woda i pożywienie, ale dla wszystkich mieszkańców Ziemi.
 

Tygrys Tygrys Tygrys 

Nasze działania

Aby skuteczniej chronić tygrysy, wspieramy działania biura WWF Malezja w Belum-Temengor, a w latach 2018-2023 WWF Mjanma na obszarze Dawna Tenasserim. Od wielu lat prowadzimy wspólne projekty z kluczowym udziałem społeczności lokalnych, chroniąc przyrodę z ludźmi i dla ludzi. Co dokładnie robimy?

  • Angażujemy się w proces gromadzenia informacji o lokalnych populacjach tygrysa malajskiego i tygrysa indochińskiego poprzez zakup fotopułapek. 
  • Wspomagamy finansowo patrole antykłusownicze, które stale przeszukują lasy, usuwają wnyki oraz utrudniają działania kłusownikom. 
  • Prowadzimy kampanie edukacyjne, mające zwiększyć świadomość ludzi i ograniczyć nielegalny handel zagrożonymi gatunkami.

 

 Wesprzyj nasze działania »

Tygrys Tygrys

Co Ty możesz zrobić?

  1. Zostań ambasadorem gatunku – opowiedz o trudnej sytuacji tygrysa i metodach jego ochrony znajomym i rodzinie, przeprowadź prelekcję w swojej szkole, bibliotece publicznej czy domu kultury, załóż kółko przyrodnicze.
  2. Będąc na wakacjach, nie kupuj produktów i pseudomedykamentów pochodzących z gatunków zagrożonych i nie odwiedzaj farm tygrysów.
  3. Ogranicz swój ślad węglowy – zamiast samochodu wybierz rower lub transport publiczny, kupuj produkty lokalne i skorzystaj z naszych innych porad >>. W ten sposób pomagasz chronić tygrysy żyjące w lasach namorzynowych na granicy Indii i Bangladeszu, zalewanych wskutek podnoszenia się poziomu morza, wynikającego ze zmiany klimatu.
  4. Podczas zakupów wybieraj produkty certyfikowane, pochodzące ze zrównoważonych upraw, które nie wpływają na niszczenie siedlisk tygrysów i innych zagrożonych gatunków. 
  5. Wesprzyj działania WWF i symbolicznie zaadoptuj tygrysa » albo zorganizuj urodzinową zbiórkę

Pomagam Tygrys

 

Bohaterowie

Bohaterowie Tygrysa – poznaj ich historie i zostań jednym z nich!

Nikodem Merapi

 

Dowiedz się więcej

Polecamy

Hodowla to nie ochrona Podcast

* szacunkowe dane Globalnego Forum Tygrysów – międzyrządowego organu zajmującego się ochroną tygrysów, zaktualizowane po opublikowaniu artykułu na podstawie danych z lipca 2023

 

Źródła:

•    Goodrich J., Lynam A., Miquelle D., Wibisono H., Kawanishi K., Pattanavibool A., Htun S., Tempa T., Karki J., Jhala Y. & Karanth U., 2015, Panthera tigris. The IUCN Red List of Threatened Species 2015: e.T15955A50659951, dostęp: https://www.iucnredlist.org/species/15955/50659951 (09.04.2020)
•    Pairojmahakij R., Freund D., Poston L., Kandasamy Y., 2019, Dawna Tenasserim: The land of cats. Protecting our feline natural heritage., WWF – Greater Mekong, dostęp: https://issuu.com/wwf-myanmar/docs/dawna_tenasserim_land_of_cats_revised?fr=sNTlhZDY4Njg4Mw (09.04.2020)
•    WWF UK, Tigers: possibly our planet’s most iconic big cat, dostęp: https://www.wwf.org.uk/learn/wildlife/tigers (09.04.2020)
•    WWF, Doubling wild tigers by 2022 – about Tx2, dostęp: http://tigers.panda.org/tx2/ (09.04.2020)
•    WWF, Species – Tiger, dostęp: https://www.worldwildlife.org/species/tiger (09.04.2020)