Chrzanów – wyzwania eko-transformacji


Zabieramy Państwa na wirtualny spacer po mieście przyszłości. Mieście w którym człowiek żyje blisko przyrody, bo tereny zielone ma ‘tuż za rogiem’, oddycha pełnią piersią,  bo domy zamiast węglem ogrzewane są w nim energią odnawialną, nie stoi w korkach, bo ma blisko do pracy, a jeżeli już musi gdzieś jechać to szybką koleją. Mieście, którego mieszkańcy mają dostęp do wysokiej jakości usług publicznych, a do tego lubią swoją pracę! W końcu od czego są innowacje, automatyzacja i nowoczesne technologie, jak nie od tego, by człowiek wreszcie mógł się skupić tylko na tym co naprawdę lubi i w czym jest naprawdę dobry?

Brzmi jak utopia? A może po prostu pomysł na przyszłość?

Choć termin ‘Sprawiedliwa Transformacja’ dla wielu brzmi jak problem do rozwiązania, w rzeczywistości jest sposobem na to jak po odejściu od paliw kopalnych, w tym węgla, zapewnić ludziom dobrą przyszłość.  
Nasi goście nie mówią, że to łatwe. Wręcz przeciwnie, dla regionów, w których działają lub działały kopalnie, znalezienie alternatywnych do sektora węglowego miejsc pracy dla mieszkańców, osiągnięcie dobrego stanu środowiska naturalnego i osiągnięcie neutralności klimatycznej to gigantyczne wyzwanie.   

O tym jak sobie z nim poradzić mówią burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek (w powiecie chrzanowskim nadal działają trzy kopalnie węgla kamiennego) i Monika Sadkowska, Koordynatorka Sekretariatu Forum Burmistrzów, czyli inicjatywy zrzeszającej gminy w czasie transformacji.   

Sprawdź też co wspólnego ze Sprawiedliwą Transformację mają ślimak Elysia chlorotica i pustynna roślina Welwiczia przedziwna 😊

https://www.rp.pl/nauka/art1975121-sloneczne-slimaki-ktore-kradna-glonom-chloroplasty
A plant that ‘cannot die’ reveals its genetic secrets | The Independent  

 

 

Posłuchaj Naturalnie z WWF:

Spotify Apple Google

Wszystkie odcinki Następny odcinek