Jeszcze mamy wybór: albo drastyczny wzrost klęsk żywiołowych albo szybkie redukcje emisji gazów cieplarnianych i zrównoważony rozwój …

Według najnowszego raport IPCC (Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu) najbardziej prawdopodobny wzrost temperatur do końca wieku to 2,7 st. C. Bezpieczny to 1,5 stopnia. Oto najważniejsze wnioski, jakie z niego płyną:

  • Człowiek wpłynął na cały system klimatyczny i tylko człowiek może zatrzymać dalsze ogrzewanie Ziemi.
  • Część zmian, jak wzrastający poziom mórz i oceanów, jest nieodwracalna.
  • Klimat Ziemi jest bardziej wrażliwy niż nam się wydawało, coraz lepsze modele komputerowe pokazują nam, że jesteśmy już o krok od katastrofalnego przegrzania naszej planety.
  • Wiele z obserwowanych dziś efektów zmiany klimatu nie miało miejsca od tysięcy, a nawet setek tysięcy lat.
  • Ziemia dotąd pochłaniała połowę emitowanych przez człowieka gazów cieplarnianych, ale niedługo ocean i gleba nie będą już mogły przyjąć więcej naszego CO2.
  • Odpowiednio duża redukcja emisji może ustabilizować klimat w przeciągu 20-30 lat….

Zmieniliśmy klimat, zmieńmy siebie

Raport potwierdził, że jeżeli nic nie zrobimy już niedługo duża część planety przestanie być przyjaznym miejscem do życia. Pożary które pustoszą Grecję i Turcję, powodzie błyskawiczne jak w Niemczech, groźne dla życia fale upałów jak w Kanadzie, susze, huragany czy tornada, czy staną się codziennością. Raport potwierdził też jednak, że jako ludzie mamy możliwości by temu przeciwdziałać. Czy wykorzystamy ostatnią szansę na zmianę jaką daje nam obecna dekada? Musimy wszak zmienić nie tylko nasze codzienne wybory konsumenckie i przyzwyczajenia, ale cały system ekonomiczno-społeczny.

Z gośćmi Naturalnie z WWF: prof. Zbigniewem Karaczunem z Koalicji Klimatycznej i szefem zespołu klimatycznego WWF, Marcinem Kowalczykiem rozmawia Katarzyna Karpa-Świderek.

Słuchaj podcastu: 

Spotify Apple Google

Wszystkie odcinki Następny odcinek