10 stycznia obchodzimy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Z tej okazji mamy dla Was garść przydatnych porad. W ubiegłym roku rachunki za prąd wielu z nas dały porządnie w kość. Niestety wszystko wskazuje na to, że ceny energii elektrycznej będą dalej rosły. Dlatego warto pomyśleć o tym, jak bardziej efektywnie korzystać z urządzeń elektrycznych w domu. Zobaczcie, jak w 7  prostych krokach obniżyć rachunki za energię.

 1. MĄDRZE UŻYWAJ SPRZĘTÓW DOMOWYCH
 2. GOTUJ Z GŁOWĄ
 3. OGRANICZ ZUŻYCIE CIEPŁEJ WODY
 4. WYMIEŃ ŻARÓWKI
 5. SŁUCHAJ RADIA, NIE TELEWIZORA
 6. WYŁĄCZAJ TRYB CZUWANIA
 7. KORZYSTAJ Z URZĄDZEŃ ENERGOOSZCZĘDNYCH

Efektywność energetyczna (czyli użytkowanie energii w sposób zrównoważony, osiągniecie tych samych efektów przy zużyciu mniejszej ilości energii) to jeden z głównych sposobów redukcji gazów cieplarnianych (a więc powstrzymania dalszego ogrzewania klimatu). Musimy pamiętać, że w Polsce ponad 70% energii pochodzi z elektrowni węglowych, które są najbardziej emisyjne i szkodliwe dla klimatu. Im mniej prądu będziemy zużywać, tym mniej węgla zostanie spalone w elektrowniach. To opcja „win-win”–  korzysta na tym nasz portfel i cała planeta.

infografika prad

1. MĄDRZE UŻYWAJ SPRZĘTÓW DOMOWYCH

To, w jaki sposób korzystamy ze sprzętów domowych, wpływa na to, jak dużo energii będą one zużywać.

Pralka 

 • Pierz ubrania w niskiej temperaturze – zmniejszysz rachunki za prąd i mniej zniszczysz ubrania. 
 • Korzystaj z trybu energooszczędnego.
 • Poczekaj, aż uzbierasz pełną pralkę i dopiero wtedy wstaw pranie.

Zmywarka

 • Włączaj zmywarkę dopiero wtedy, kiedy się zapełni.
 • Korzystaj z trybu energooszczędnego.
 • Zrezygnuj z płukania wstępnego (naczynia przed włożeniem do zmywaki przetrzyj gąbką).
 • Zrezygnuj z trybu suszenia (poczekaj aż naczynia wyschną w otwartej zmywarce). 

Lodówka

 • Nie stawiaj lodówki w pobliżu grzejnika.
 • Ustaw odpowiednią temperaturę - im jest niższa, tym lodówka musi pobrać więcej energii. Optymalna temperatura w lodówce wynosi 5 stopni Celsjusza.
 • Nie zostawiaj otwartych drzwi lodówki i nie otwieraj ich bez potrzeby - każde otwarcie drzwi lodówki powoduje, że do środka napływa ciepłe powietrze. 
 • Nie wstawiaj ciepłych dań do lodówki.
 • Sprawdź szczelność uszczelek i w razie konieczności wymień na nowe.
 • Regularnie rozmrażaj lodówkę i zamrażalnik. 

Piekarnik 

 • Nie włączaj piekarnika zbyt wcześnie, jeśli nie masz gotowego dania. Nowoczesne urządzenia bardzo szybko się nagrzewają.
 • Korzystaj z funkcji termoobiegu, jeśli przy potrawie, którą przygotowujesz, jest to możliwe. Termoobieg pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepła w piekarniku, co sprawia, że potrawa jest szybciej gotowa. 
 • Piecz kilka potraw jednocześnie, na różnych poziomach. 
 • W trakcie pieczenia nie otwieraj drzwi piekarnika, żeby nie ochłodzić jego wnętrza.

 

 

2. GOTUJ Z GŁOWĄ 

Minuta niepotrzebnej pracy czajnika elektrycznego lub pola grzewczego kuchenki elektrycznej może zużyć tyle energii, co żarówka LED świecąca przez całą noc. Korzystając rozsądnie ze sprzętów kuchennych, naprawdę możemy zaoszczędzić sporo energii. Robisz herbatę dla jednej osoby? Wstaw taką ilość wody, jaką faktycznie zużyjesz. Gotujesz dwa jajka? Nie potrzebujesz do tego wielkiego garnka i dwóch litrów wody. A może ugotuj od razu sześć, na jutro? Pamiętaj też o przykrywaniu garnków podczas gotowania, zaoszczędzisz w ten sposób nawet ¼ energii potrzebną do ugotowania potrawy. 

3. OGRANICZ ZUŻYCIE CIEPŁEJ WODY 

Bojlery elektryczne i podgrzewacze wody są jednymi z bardziej „prądożernych” urządzeń w domu. Dlatego ograniczenie zużycia ciepłej wody przełoży się nie tylko na mniejsze rachunki za wodę, ale także oszczędność energii elektrycznej.  

 • Weź prysznic zamiast kąpieli w wannie – biorąc krótki prysznic możesz zaoszczędzić kilkadziesiąt litów wody i nawet 25% energii potrzebnej do jej podgrzania.
 • Dostosuj temperaturę wody na bojlerze – im gorętsza woda, tym większe zużycie energii. 
 • Zmniejsz ciśnienie wody w kranie – ciśnienie i temperaturę wody można wyregulować zaworami pod kranem (jeśli ich nie masz, to można założyć). W kranie można także zainstalować perlator, czyli specjalną końcówkę, która pozwala napowietrzyć wodę i dzięki temu zmniejszyć jej zużycie.

4. WYMIEŃ ŻARÓWKI

Jeśli jeszcze używasz żarówek halogenowych albo nawet starszych – z żarnikiem wolframowym, to po wymianie na źródła LED zmiana na rachunku będzie odczuwalna. Jedna duża żarówka tradycyjna może pobierać moc 3x większą od nowoczesnego telewizora. Dobre oświetlenie LED zużywa kilka razy mniej energii niż żarowe, a przy tym działa znacznie dłużej - od 15 000 do 50 000 godzin i jest bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Żarówki typu LED zużywają nawet o 80% mniej energii niż ich halogenowe odpowiedniki.  

Niestety wśród niedrogich produktów zdarzają się takie o niskiej jakości światła i energochłonnym układzie zasilania, dlatego lepiej kupować sprawdzone marki i kontrolować etykietę energetyczną.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że żarówki „ledowe” dostępne są w sklepach w dwóch wersjach. Te nowsze są droższe (koszt ok. 50 zł), ale zdecydowanie bardziej energooszczędne. Taka wymiana opłaca się więc bardziej. Jeżeli w ciągu dnia mamy włączone światło przez 5 godzin dziennie, to na jednej żarówce możemy zaoszczędzić nawet 71 zł rocznie. 

5.  SŁUCHAJ RADIA, NIE TELEWIZORA

Warto pamiętać, że telewizor LCD pobiera moc ok. 100 W, czyli tyle, co 10-20 żarówek LED... Jeżeli lubisz, żeby przez cały dzień coś „grało w tle”, to lepiej słuchaj radia. Telewizor najlepiej włączać tylko wtedy, kiedy w pełni chcemy skorzystać z obrazu i dźwięku, jaki oferuje. Pamiętaj też, żeby na czas dłuższego nieużywania wyłączyć zasilanie głównym wyłącznikiem na obudowie (a nie tyko pilotem). Unikniesz w ten sposób pobierania energii w trybie czuwania urządzenia.

6. WYŁĄCZAJ TRYB CZUWANIA  

Wiele urządzeń elektronicznych obsługiwanych zdalnie pilotem (jak dekoder telewizyjny czy klimatyzator) lub wyposażonych w zaawansowane opcje zarządzania energią (jak komputery) po wyłączeniu w trybie domyślnym przechodzi w stan czuwania, w którym zużywa mniej energii. Jednak urządzenia w tym trybie wciąż pobierają energię z sieci. Jeśli są włączone przez wiele godzin, mogą zużyć jej całkiem sporo.

Zadbajmy, aby w czasie dłuższej przerwy w użytkowaniu, w nocy lub gdy nie ma nas w domu, takie urządzenia odłączyć całkowicie od zasilania. Upewnijmy się jednak, czy nie spowoduje to kłopotów, ponieważ niektóre sprzęty źle znoszą dłuższe odłączenie (np. niektóre drukarki atramentowe).

7. KORZYSTAJ Z URZĄDZEŃ ENERGOOSZCZĘDNYCH

Niektóre sprzęty gospodarstwa domowego to prawdziwe pożeracze prądu. Szczególnie starsze modele. Roczne zużycie lodówki z lat 90. może być ponad dwukrotnie wyższe od tych nowych, o wysokiej klasie energetycznej. Najwięcej energii zużywają urządzenia, które pracują bez przerwy, jak lodówka czy zamrażarka, a także kuchenki elektryczne.

Jeśli zdecydujesz się na zakup nowego urządzenia, zwróć uwagę na jego klasę energetyczną. Jest ona oznaczona za pomocą liter, zgodnie z unijnymi rozporządzeniami. Niedawno wprowadzono nowe oznaczenia: najwyższa klasa to A. Najniższa klasa G przyporządkowana jest najmniej efektywnym energetycznie produktom. Należy wybierać sprzęt klasy D lub wyższej. Zwróć też uwagę, że na etykiecie jest wiele innych informacji o użytkowaniu oraz kod QR – zobacz, co się tam kryje!

BACDEFGA⁺ABCDEF

 

 

Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez urządzenia domowe to pierwszy krok na drodze do poprawy efektywności energetycznej i obniżenia rachunków za prąd. W ten sposób możemy ograniczyć zużycie prądu o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. W dłuższej perspektywie, jeśli mamy takie możliwości, warto pomyśleć też o poważniejszych zmianach. Może to być na przykład termomodernizacja budynku, założenie paneli fotowoltaicznych lub instalacja klimatyzatora z pompą ciepła (również w budynkach wielorodzinnych). Inwestycje w efektywność energetyczną i własną, bezemisyjną energię na pewno się opłacą!

 

CO JESZCZE MOŻESZ ZROBIĆ DLA KLIMATU? »

 

baner klimatyczny pomagam

 

 

Autorzy: Mikołaj Troczyński, Maria Wittels

 

Źródła:
    1. https://www.forum-energii.eu/public/upload/articles/files/toolbox%20-%20Jak%20obni%C5%BCy%C4%87%20rachunki%20za%20ogrzewanie.pdf
    2. https://www.eea.europa.eu/pl/green-tips/put-a-lid-on-your-pots-when-cooking
    3. https://www.wwf.eu/what_we_do/climate/energy_efficiency/
    4. https://www.wwf.org.uk/myfootprint/challenges/save-energy-save-planet-app