14 lipca 2021

Dzisiaj zapowiada się kolejny dzień z upałem i gwałtownymi burzami w wielu miejscach Polski. Z powodu zmiany klimatu ekstremalne zjawiska pogodowe są coraz częstsze. WWF walczy o ochronę klimatu m.in. poprzez wspieranie edukacji klimatycznej. Możesz nam pomóc lub bezpośrednio włączyć się w nasze działania.

Klimat zależy od nas, ale bardziej my zależymy od klimatu. Ostatnio prawie codziennie jesteśmy ostrzegani przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Dziś znowu zapowiadane są niszczące porywy wiatru, grad i podtopienia. Chrońmy się przed burzami, ale pomyślmy też o naszej przyszłości. WWF oprócz wszystkich innych działań na rzecz przyrody, włącza się aktywnie w edukację klimatyczną najmłodszego pokolenia.

Mistrzowie klimatu – małe dzieci, małe kroki

Razem z Cartoon Network prowadzimy kampanię edukacyjną „Mistrzowie Klimatu”. W szkołach, ale też w Internecie, zachęcamy najmłodszych do rozwijania nawyków służących zachowaniu naszej planety w dobrym stanie. Wiemy, że bardzo ważne jest, aby zmiana była częścią naszego codziennego życia. Dlatego już od najmłodszych lat przyuczamy dzieci do korzystania z komunikacji miejskiej, chłodzenia się za pomocą wiatraków a nie klimatyzacji i jedzenia przede wszystkim lokalnych, sezonowych owoców i warzyw. Trochę starszych zachęcamy do poparcia edukacji klimatycznej. Razem z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym przygotowaliśmy petycję, w której domagamy się rzetelnej, wszechstronnej wiedzy o zmianach klimatu w programie nauczania. Możesz dołączyć do prawie 60 tys. osób, które złożyły już swój podpis.

Rola WWF – ochrona przyrody w Polsce i na świecie

Fundacja WWF działa na rzecz klimatu również na szczeblu rządowym i europejskim. Prowadzimy działania rzecznicze, aby ochrona klimatu była uwzględniona w priorytetach unijnej polityki, w tym w budżecie na najbliższe lata i w Funduszu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Opiniujemy kluczowe dokumenty, takie jak pakiet „Fit for 55%” czy Unijna Strategia Wodorowa. Przygotowujemy przekrojowe raporty, takie jak Zeroemisyjna Polska, czy Polska dla Pokoleń. Bardzo ważny jest też dla nas aspekt społeczny, dlatego popieramy sprawiedliwą transformację regionów węglowych i przekwalifikowanie pracowników schyłkowych branż. Popieramy odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną.

Co ja mogę zrobić?

Ochrona klimatu to wielkie zadanie, w które może włączyć się każdy i każda z nas. Indywidualne działania są ważne, ale żeby dokonać systemowej zmiany potrzebny jest zorganizowany wysiłek i współpraca.

  • Możesz dołączyć do naszych wolontariuszy i chronić przyrodę z ludźmi i dla ludzi.
  • Możesz dołączyć do innych organizacji i inicjatyw działających na rzecz zachowania stabilnego klimatu i bioróżnorodności.
  • Możesz też przekazać nam darowiznę i w ten sposób wesprzeć nasze działania, które bez pomocy tysięcy naszych darczyńców nie byłyby możliwe.

Ekstremalne zjawiska pogodowe nawiedzają nas coraz częściej powodując straty materialne i cierpienie ludzi. Gdybyśmy choć część wysiłku inwestowali w ochronę klimatu, nasze dzieci mogłyby spokojniej patrzeć w przyszłość. Przetrwajmy razem te trudne chwile i działajmy razem na rzecz lepszej przyszłości.


Autor: Bernard Swoczyna