DLACZEGO WARTO ZAJRZEĆ DO ZAMRAŻARKI PRZED ŚWIĘTAMI

Na świątecznym stole nie powinno znaleźć się więcej jedzenia niż na co dzień, ale możemy postarać się, by dania były bardziej wykwintne. Większość dorosłych nie zje dużo więcej niż normalnie, a dzieci? W wigilijny wieczór myślą tylko o prezentach, przez co jedzą wręcz... mniej! Przed świętami warto zajrzeć do zamrażarki  i zobaczyć, czy nie ma w niej przeterminowanych rzeczy. Jeśli są, lepiej je (niestety) wyrzucić, robiąc miejsce na nadwyżkę pierogów. W dużych miastach są Jadłodzielnie, gdzie można podzielić się produktami z potrzebującymi. W ten sposób woda, energia, praca ludzka nie trafią wraz z produktem na śmietnik. 

RYBA ZRÓWNOWAŻONA 

Ryba na półmiskuJeżeli chcemy mieć w kolejnych latach na stole ryby, musimy już dziś kupować je odpowiedzialnie.  W przeciwnym razie może ich zabraknąć. 90% stad na świecie jest przełowionych – czyli łowi się tyle i w takim tempie – że stada nie są w stanie się odrodzić. Prostym sposobem jest wejście na stronę ryby.wwf.pl  i tam w dwóch krokach znaleźć rybę, którą chcemy kupić i sprawdzić czy pochodzi ze zrównoważonych połowów. 

OZDOBY Z HISTORIĄ 

Nic tak nie wzrusza jak wieszanie kolejny rok z rzędu, ozdoby zrobionej przez dziecko. Wspólne robienie ozdób, które zawisną na choince daje ogromną satysfakcję. Dzięki takim małym arcydziełom nasza choinka będzie niepowtarzalna. Ozdoby można zrobić z różnych rzeczy, które mamy w domu: włóczek, papieru, modeliny, naklejek, a także z tych znalezionych na spacerze; szyszek, żołędzi, patyczków. 

SKARPETKI I TOSTER 

Prezent świątecznyPrezenty są nieodzownym elementem świąt i nie będziemy z tym dyskutować. Ale już z ilością i jakością możemy. Dobrym pomysłem jest umówienie się na losowanie wśród osób dorosłych. I wtedy każdy dostaje jeden prezent w takiej samej kwocie, i w dodatku taki, jaki chce. Pozwala to uniknąć otrzymania prezentu niechcianego, niepotrzebnego (np. kolejnego tostera czy skarpetek). Pewnie nie raz kupowaliśmy coś tylko dlatego że wypada, nie wiedząc, co chce dostać ciocia Marysia czy wujek Stefan. Jeżeli chodzi o prezenty dla dzieci – dużo bardziej ucieszą je trzy prezenty niż fura, której nie ogarną i nie będą wiedziały, czym się pobawić, a potem, gdzie to wszystko upchnąć w pokoju. Jeżeli dziadkowie czy wujkowie chcą sprawić dziecku prezent, warto podpowiedzieć im, co naprawdę mu się przyda. Dobrze jest się też zastanowić nad tym, jak wybrany przez nas upominek wpływa na środowisko. Zamiast kupować rzeczy, których produkcja i utylizacja zanieczyszcza planetę, możemy postawić na rozwiązania w 100% ekologiczne - takie jak symboliczna adopcja zwierzaka w prezencie. Do wyboru na stronie WWF jest aż dziesięć gatunków, min. wilk , ryś, sóweczka, niedźwiedź czy słoń. Obejmując opieką zwierzę dostajemy specjalny imienny certyfikat, który możemy dać bliskiej osobie. Tak zebrane darowizny wspierają działania WWF, które chronią dzikie zwierzęta i ich siedliska.

Baner do adopcji

OPAKOWANIE MA ZNACZENIE 

Prezenty w opakowaniach ekologicznychCo roku po świętach, urodzinach zostają torby prezentowe – wielorazowe! Warto nie pisać bezpośrednio na nich, tylko doczepić karteczki z imionami, a posłużą nam w kolejnych latach. Papier prezentowy jest uroczy, ale niestety jednorazowy.

Spokojnych świąt dla nas i naszej planety.

Autorka: Magdalena Wieczerzyńska 

Podaruj wyjątkowy prezent:

Adoptuj żubraAdoptuj fokęAdoptuj karpacką czwórkęAdoptuj morświna

Adoptuj na święta »