ŚRODOWISKO
O NAS
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Już 3-4 czerwca 2025 r. w hotelu Warszawianka w Serocku odbędzie się XII edycja Konferencji Środowiskowej Interzero, czyli największego cyklicznego wydarzenia w branży ochrony środowiska.
To coroczne wydarzenie, które od lat gromadzi znakomite grono ekspertów środowiskowych oraz przedstawicieli biznesu. Podczas 2-dniowych paneli dyskusyjnych i wykładów uczestnicy mogą czerpać z wiedzy i doświadczenia prelegentów, poznać najnowsze regulacje środowiskowe i ich następstwa, a także dołączyć do dyskusji i znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Konferencja Środowiskowa Interzero to okazja do wymiany doświadczeń oraz znalezienia synergii i nowych możliwości w biznesie.
Tegoroczne wydarzenie zgromadzi znakomite grono prelegentów i prelegentek, którzy nie tylko podzielą się ekspercką wiedzą podczas indywidualnych prezentacji, ale też wezmą udział w 3 panelach.
W dalszej części artykułu:
Agenda Konferencji Środowiskowej 2025 oscyluje wokół najgorętszych tematów w branży ochrony środowiska: rozporządzenia PPWR, systemu kaucyjnego, zbiórki i recyklingu tekstyliów oraz dyrektywy SUP. Te legislacje i wynikające z nich obowiązki prawne stawiają coraz to nowe wyzwania nie tyko przed doradcami środowiskowymi, ale też przed przedstawicielami biznesu, którzy muszą spełnić kolejne wymogi dbając przy tym rentowność i dalszy rozwój swoich firm. Podczas wydarzenia będzie okazja poznać perspektywy obu stron, a także zaprosić do dyskusji ekspertów, którzy na co dzień stoją po przeciwnych stronach legislacyjnej barykady.
Poznaj pełną agendę Konferencji Środowiskowej 2025 >>
Wstępem do dalszej dyskusji będzie wystąpienie Wiceprezesa Zarządu Interzero, Pawła Lesiaka, który opowie, jak zmiany prawne wdrażane na poziomie krajowym i europejskim rzutują na funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw. Podczas jego wystąpienia Zmiany w regulacjach a sprawa polska – jak legislacja wpływa na biznes? nie zabraknie też krytycznej oceny najnowszych regulacji środowiskowych oraz wskazania ich skutków dla innowacyjności i konkurencyjności rodzimych firm.
Fundację WWF Polska będzie reprezentować Barbara Kądziela nasza ekspertka, która weźmie udział w panelu Współczesne wyzwania w recyklingu tekstyliów: Jak branża może skutecznie zamknąć obieg materiałów?, podczas którego chcemy przedstawić nasze stanowisko odnośnie konieczności redukcji odpadów, w tym odzieży i tekstyliów oraz promować ponowne użycie i recykling materiałów. Chcemy również zachęcać do korzystania z materiałów pochodzących z recyklingu i zrównoważonych alternatyw.
Wprowadzenie obowiązku selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych podsyciło i tak już gorącą dyskusję o możliwościach ich recyklingu oraz o konieczności wdrożenia zasad rozszerzonej odpowiedzialności producenta dla tekstyliów. 3 czerwca 2025 r. dyskusja ta przeniesie się na scenę Konferencji Środowiskowej Interzero.
Czy branże odzieżowa oraz recyklingu tekstyliów są gotowe na transformację w kierunku gospodarki cyrkularnej? Jakie bariery ekonomiczne i prawne stoją na drodze do zamknięcia obiegu materiałów? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań postarają się znaleźć uczestnicy panelu dyskusyjnego Współczesne wyzwania w recyklingu tekstyliów: jak branża może skutecznie zamknąć obieg materiałów?
Poznaj wszystkich prelegentów Konferencji Środowiskowej Interzero 2025 >>
Początek roku 2025 obfitował w zmiany nie tylko w branży recyklingu tekstyliów, ale też w całej branży opakowaniowej, w wyniku opublikowanego 22 stycznia rozporządzenie opakowaniowego PPWR. Konferencja Środowiskowa Interzero będzie świetną okazją, by z różnych perspektyw przyjrzeć się następstwom tych regulacji. Podczas panelu dyskusyjnego Zrównoważone opakowania to zarówno zysk dla środowiska, jak i wyzwanie dla przedsiębiorców. Jak pogodzić ROP i PPWR? głos zabiorą doświadczeni eksperci środowiskowi i przedstawiciele przedsiębiorców bezpośrednio dotkniętych tymi przepisami. Czy zrównoważone opakowania odbiją się biznesowi czkawką? Kto i ile zyska na wprowadzeniu PPWR? Przekonamy się już niebawem!
Kwestię tworzyw sztucznych i opakowań wielomateriałowych w kontekście założeń PPWR przybliży uczestnikom #KŚ2025 Konrad Nowakowski, Doradca ds. Ekoprojektowania Opakowań PIOIRO. Jego wystąpienie rzuci nowe światło na możliwości pozyskania oraz wykorzystania tworzyw z recyklingu do produkcji nowych, zminimalizowanych i bardziej przyjaznych środowisku opakowań. Zapewne dowiemy się też, jak zmieni się wygląd sklepowych półek po wprowadzeniu wymogów dot. ecodesignu i sprawdzimy, czy zrównoważone opakowanie może być też funkcjonalne i atrakcyjne dla konsumenta.
W nieco innym kontekście o opakowaniach opowie Aga Wilke-Trochymiak, Senior UX Researcher z Allegro. Jej prelekcja pt. Rozpakujmy insighty – jak klienci Allegro postrzegają kwestię opakowań i zrównoważonego rozwoju? będzie szansą na przyjrzenie się zmianom zachodzącym na rynku opakowaniowym oczami konsumentów, a jednocześnie klientów najpopularniejszej platformy zakupowej w Polsce i jednej z największych firm e-commerce w Europie.
Ostatni etap cyklu życia opakowania wielomateriałowego przedstawi Tomasz Patyra, Global Category Director ze Stora Enso. Tematem jest wystąpienia będzie Przyszłość recyklingu opakowań do płynnej żywności na przykładzie instalacji Stora Enso w Ostrołęce. Czy odczarowanie mitu nieprzydatnych do recyklingu Tetra-Paków jest w ogóle możliwe?
Swoistym symbolem dyrektywy SUP (ang. Single Use Plastics) stały się przytwierdzone do butelek nakrętki. Idąc tym tropem, podczas Konferencji Środowiskowej poruszony zostanie temat zarówno nakrętek, jak i jednorazowości. W drugim dniu wydarzenia na scenie #KŚ2025 pojawi się Edyta Mantorska, Kierowniczka Zespołu Edukacji Ekologicznej w Interzero, z prelekcją Od nakrętki do świadomości — jak odkręcić problem jednorazowości?
Wspomniany problem jednorazowości będzie też tematem przewodnim jednego z 3 paneli dyskusyjnych na czerwcowej Konferencji Środowiskowej. Podczas debaty SUP w praktyce: jak ograniczyć jednorazowe tworzywa sztuczne i nie stracić na konkurencyjności? uczestnicy Konferencji poznają wyzwania, z jakimi mierzą się przedsiębiorcy objęci regulacjami SUP. Nie zabraknie też popartych danymi pomysłów i wizjonerskich rozwiązań, dzięki którym firmy przechodzące na wielorazowość nie tylko nie tracą, lecz wręcz zyskują atrakcyjność w oczach konsumentów.
Jednym z takich wizjonerów jest marka SodaStream – autor „bąbelkowej rewolucji”, o której szerzej opowie Katarzyna Konwińska, Head of Marketing and Bubble Revolution w SodaStream CE. Czy to możliwe, że marka miała odpowiedź na system kaucyjny jeszcze zanim w ogóle o nim pomyśleliśmy?
Od co najmniej 3 edycji system kaucyjny w Polsce jest jednym z głównych tematów Konferencji Środowiskowej Interzero. Nie zabraknie go również na tegorocznym evencie, gdzie tematyka kaucji płynnie połączy się z innym silnym trendem – wykorzystaniem AI w biznesie. Krzysztof Ptak, Dyrektor w zespole Digital, Lider obszaru Retail & e-commerce z PwC Polska podpowie, jak zadbać o Dobre przygotowanie do uruchomienia systemu kaucyjnego ze wsparciem sztucznej inteligencji.
Zrównoważony rozwój ma swoją cenę, a raczej – koszty inwestycyjne. Pod koniec 1. dnia Konferencji Środowiskowej Anna Zdyb Ekspertka ds. ESG z mBank S.A. podzieli się praktyczną wiedzą z zakresu finansowania projektów na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Chcesz wziąć udział w Konferencji Środowiskowej Interzero? Zarejestruj się na stronie wydarzenia i wybierz zakres swojego pakietu.
© zdjęcia użyte w artykule pochodzą z materiałów organizatora konferencji Interzero