Adoptuj morświna

W XX wieku bałtycka populacja morświnów zmniejszyła się tak dramatycznie, że dziś jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Bez podjęcia działań ochronnych dostrzeżenie morświna w tafli wody morskiej stanie się wkrótce całkowicie niemożliwe.

500
osobników w Bałtyku
morświn

Jaką formę adopcji wybrać?

Adopcja jednorazowa

Wesprzyj morświny jednorazową darowizną na dowolną kwotę. Wpłacając 30 zł lub więcej, otrzymasz certyfikat opiekuna w formie cyfrowej, gotowej do samodzielnego wydruku.

Adopcja regularna

Wspieraj morświny comiesięczną darowizną, otrzymaj certyfikat opiekuna niezależnie od kwoty wsparcia i dołącz do Klubu WWF – wyjątkowej społeczności Darczyńców.

Adopcja na prezent

Obdaruj bliską osobę certyfikatem adopcji z jej imieniem i Twoją dedykacją w wersji cyfrowej lub samodzielnie wydrukowanej. Adopcja na prezent może być zarówno jednorazowa, jak i regularna.

Certyfikat adopcji morświna
Przykładowy certyfikat

Co zagraża morświnom?

zanieczyszczenia wody

Zanieczyszczenia wody

Toksyczne substancje, trafiające do wód morskich oraz trujące zakwity sinic mogą osłabiać system odpornościowy morświnów poprzez łańcuch pokarmowy, co naraża je na liczne infekcje.

przyłów w sieciach rybackich

Przyłów w sieciach rybackich

Przypadkowe zaplątanie się w cienkie sieci, których morświny nie są w stanie rozpoznać za pomocą echolokacji stanowi śmiertelną pułapkę – zwierzęta giną z braku tlenu, nie mogąc wynurzyć się na powierzchnię.

hałas podwodny

Hałas podwodny

Hałas generowany przez rozmaite źródła: żeglugę, kontrolowane detonacje niewybuchów, ćwiczenia wojskowe, echosondy, sonary itp., zaburza orientację przestrzenną morświnów, a ten bardzo intensywny może prowadzić nawet do ich śmierci.

Co warto wiedzieć o morświnie?

Podstawowe informacje o morświnie w Bałtyku

morświn

Nazwa łacińska

Phocoena phocoena

Status prawny

chroniony

Populacja

ok. 500 osobników

Występowanie

centralny i południowy Bałtyk 

ikona_morze

Siedliska

głównie płytkie wody przybrzeżne

Długość ciała

150-180 cm

Masa ciała

45-70 kg

Długość życia

6-15 lat

morświn
morświn-ikonka-1-svg
Czy wiesz, że...

Morświny używają echolokacji do orientacji w przestrzeni?

Co Fundacja WWF Polska robi dla morświnów?

To wszystko nie byłoby możliwe bez Twojego wsparcia!

ministerstwo środowiska

Rozwiązania prawne

Prowadzimy działania na rzecz odpowiednich regulacji prawnych (na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym) w zakresie środków ochronnych dla morświna w Bałtyku. Aktywnie przyczyniliśmy się do powstania Programu Ochrony Morświna, który został przyjęty przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

pinger - zabezpieczenie sieci rybackich

Bezpieczne sieci

Jednym ze sposobów na uniknięcie przyłowu morświnów w sieciach skrzelowych jest stosowanie przy nich specjalnych odstraszaczy akustycznych, tzw. pingerów. Zabiegamy, aby stosowanie takich urządzeń na zostało uregulowane prawnie i było zgodne z najlepszym dostępnym doradztwem naukowym.

błękitne tablice wwf

Błękitne tablice

Na całym polskim wybrzeżu, przy wejściach na plaże, rozmieściliśmy niemal 200 Błękitnych Tablic, informujących o bałtyckich gatunkach oraz ich ochronie wraz z numerami telefonów alarmowych.

Jesteśmy transparentni

Fundacja WWF Polska jest zarejestrowaną organizacją pozarządową. Zgodnie z polskim prawem w sposób transparentny rozliczamy się z naszych działań. Zobacz, jak wykorzystujemy środki z darowizn:

panda
panda
73%
Projekty przyrodnicze
15%
Pozyskiwanie darowizn
12%
Administracja Fundacji

Najczęstsze pytania o adopcję morświna

Na czym polega adopcja morświna?

Adopcja morświna to darowizna – jednorazowa lub regularna (comiesięczna) – na rzecz ochrony morświnów w Bałtyku. Jest to adopcja symboliczna, obejmująca cały gatunek a nie konkretne osobniki. Darczyńcy dokonujący jej wspomagają działania Fundacji WWF, zmierzające do odbudowy i ochrony populacji morświnów oraz realizacji innych projektów ochrony przyrody.

Na co zostanie przeznaczona moja darowizna?

Twoje wsparcie w ostatnim roku zostało przeznaczone w 73% na projekty przyrodnicze, w 15% na pozyskanie darowizn i funduszy, w 12% na finanse i administrację.

Co dostanę po dokonaniu adopcji morświna?

Każdy darczyńca, który dokona symbolicznej adopcji morświna, otrzyma mailowe podziękowanie. Przy kwocie darowizny od 30 zł każdy adoptujący otrzyma imienny certyfikat adopcyjny w formie cyfrowej (plik pdf).

Na jak długo dokonuje się adopcji morświna?

Darowizny w formie symbolicznej adopcji morświna można dokonać jednorazowo lub regularnie. Formą długoterminowej adopcji jest wsparcie comiesięczne, czyli darowizna regularna. Ma ona formę zlecenia stałego na płatność kartą, z którego możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

Jak mogę dokonać adopcji morświna na prezent?

Wybierz rodzaj darowizny (comiesięczna lub jednorazowa), a następnie wybierz lub wpisz ręcznie kwotę wsparcia oraz zaznacz checkbox [x] NA PREZENT 🎁.

W koszyku darowizn możesz wpisać imię i nazwisko osoby, którą chcesz obdarować, a nawet dodać specjalną dedykację, która znajdzie się na certyfikacie.

Certyfikat adopcji morświna będzie dostępny od razu po dokonaniu płatności. Jeśli zechcesz do niego wrócić, wystarczy, że skorzystasz z łącza, które znajdzie się w wiadomości e-mail, wysłanej przez nas zaraz po dokonaniu darowizny, lub zalogujesz się do swojego konta. Możesz go pobrać i przesłać w prezencie mailem lub wydrukować i wręczyć osobiście.