Wesprzyj sóweczki jednorazową darowizną na dowolną kwotę. Wpłacając 30 zł lub więcej otrzymasz certyfikat opiekuna w formie cyfrowej, gotowej do samodzielnego wydruku.
Co zagraża sóweczkom?
Utrata miejsc do życia
Wycinka starych drzewostanów – zwłaszcza bez sprawdzenia, czy nie gnieździ się w nich sóweczka – sprawia, że te tracą swoje domy.
Ograniczanie terytoriów łowieckich
Oczyszczanie lasów ze starych, obumarłych drzew oznacza dla sóweczek utratę nie tylko możliwości zagnieżdżenia się w ich dziuplach, ale też ograniczenie ich terytoriów łowieckich.
Zakłócanie spokoju
Zarówno wycinki przeprowadzane w trakcie okresu lęgowego, jak i wzmożony ruch turystyczny w okolicach, w których żyją sóweczki, nie sprzyjają zachowaniu ich populacji.
Co warto wiedzieć o sóweczce?
Podstawowe informacje o sóweczce w Polsce
Nazwa łacińska
Glaucidium passerinum
Status prawny
chroniony
Populacja
1900-2600 par
Rozpiętość skrzydeł
35-45 cm
Siedliska
naturalne lasy ze starymi drzewostanami i gęstym podszytem
Występowanie
cała Polska, najliczniej: Sudety, Karpaty, Puszcza Białowieska
Długość ciała
ok. 17 cm
Masa ciała
65-85 g
W przeciwieństwie do większości sów, sóweczki są aktywne nie w nocy, a w dzień.
Co Fundacja WWF Polska robi dla sóweczek?
To wszystko nie byłoby możliwe bez Twojego wsparcia!
Strefy ochronne
Jeśli w drzewie gniazduje sóweczka, obszar w promieniu do 50 m od gniazda powinien być objęty ochroną strefową. Szukamy więc dziupli zamieszkanych przez sóweczki i zgłaszamy wnioski o utworzenie stref ochronnych, w których niedopuszczalna jest ingerencja człowieka.
Ochrona lasów
Zabiegamy o ochronę lasów, zwłaszcza przed wycinką, zwiększając szansę, że zachowamy miejsca, które mogą być potencjalnymi siedliskami sóweczek.
Edukacja
Edukujemy na temat konieczności zachowania naturalnych lasów, które są najlepszym miejscem do życia dla rzadkich ptaków, takich jak sóweczka.
Jesteśmy transparentni
Fundacja WWF Polska jest zarejestrowaną organizacją pozarządową. Zgodnie z polskim prawem w sposób transparentny rozliczamy się z naszych działań. Zobacz, jak wykorzystujemy środki z darowizn:
Zobacz inne gatunki wymagające ochrony
Najczęstsze pytania o adopcję sóweczki
Na czym polega adopcja sóweczki?
Adopcja sóweczki to darowizna – jednorazowa lub regularna (comiesięczna) – na rzecz ochrony sóweczek w Polsce. Jest to adopcja symboliczna, obejmująca cały gatunek a nie konkretne osobniki. Darczyńcy dokonujący jej wspomagają działania Fundacji WWF Polska, zmierzające do ochrony populacji sóweczek oraz realizacji innych projektów ochrony przyrody.
Na co zostanie przeznaczona moja darowizna?
Twoje wsparcie w ostatnim roku zostało przeznaczone w 73% na projekty przyrodnicze, w 15% na pozyskanie darowizn i funduszy, w 12% na finanse i administrację.
Na jak długo dokonuje się adopcji sóweczki?
Darowizny w formie symbolicznej adopcji sóweczki można dokonać jednorazowo lub regularnie. Formą długoterminowej adopcji jest wsparcie comiesięczne, czyli darowizna regularna. Ma ona formę zlecenia stałego na płatność kartą, z którego możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Co dostanę po dokonaniu adopcji sóweczki?
Każdy darczyńca, który dokona symbolicznej adopcji sóweczki, otrzyma mailowe podziękowanie. Przy darowiźnie od kwoty 30 zł każdy adoptujący otrzyma imienny certyfikat adopcyjny w formie cyfrowej (plik pdf).
Jak mogę dokonać adopcji sóweczki na prezent?
Wybierz rodzaj darowizny (comiesięczna lub jednorazowa), a następnie wybierz lub wpisz ręcznie kwotę wsparcia oraz zaznacz checkbox [x] NA PREZENT 🎁.
W koszyku darowizn możesz wpisać imię i nazwisko osoby, którą chcesz obdarować, a nawet dodać specjalną dedykację, która znajdzie się na certyfikacie.
Certyfikat adopcji sóweczki będzie dostępny od razu po dokonaniu płatności. Jeśli zechcesz do niego wrócić, wystarczy, że skorzystasz z łącza, które znajdzie się w wiadomości e-mail, wysłanej przez nas zaraz po dokonaniu darowizny, lub zalogujesz się do swojego konta. Możesz go pobrać i przesłać w prezencie mailem lub wydrukować i wręczyć osobiście.