02 czerwca 2020

Fundacja WWF Polska publikuje karty edukacyjne poświęcone rzekom, aby zainteresować  młodych ludzi tymi niesamowitymi ekosystemami. Odkrycie tajemnic podwodnego świata, zapoznanie się z mieszkańcami rzecznych dolin, ale także poznanie historii i roli rzek w życiu człowieka - to wszystko czeka na młodych odkrywców! Do korzystania z materiałów zachęcamy wszystkich, a zwłaszcza nauczycieli zerówek, klas I-III szkoły podstawowej, rodziców prowadzących edukację domową oraz każdego, kto interesuje się rzekami - w końcu każdy z nas może zostać Strażnikiem Rzek WWF!

Temat: rzeka

Mimo ogromnej presji na pogłębianie koryt, stawianie zapór i regulowanie brzegów, wciąż posiadamy w Polsce unikatowe w skali kontynentu rzeki, które wiją się swobodnie wśród bujnej roślinności, będąc ostoją dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Co ważne - pełnią one istotne funkcje m.in. oczyszczają wodę i zatrzymują ją lokalnie, ograniczając skutki suszy. 


Przygotowane przez Fundację WWF Polska zadania, wnioski, gry czy ciekawostki w przystępny sposób uświadamiają dziecku, jak ważne są rzeki w środowisku i - co za tym idzie - w życiu człowieka. Każdy z nas powinien zrozumieć, że bez nich nasz świat nie istniałby w formie, jaką znamy. WWF ma nadzieję, że dzięki temu uda się rozbudzić świadomość ekologiczną w dziecięcych umysłach i zachęcić do poznania i ochrony naturalnego bogactwa naszych rzek.
 

Jaki jest cel kart edukacyjnych Strażników Rzek WWF?

Karty edukacyjne są uzupełnieniem oferty edukacyjnej przygotowanej przez WWF Polska. Na stronie: Edukacja WWF znajdują się różnorodne narzędziowniki, poświęcone m.in. klimatowi, dużym drapieżnikom, czy ssakom morskim. Z materiałów można skorzystać w ramach lekcji w szkole i przedszkolu lub po prostu jako formy zabawy. Poznanie otaczającego nas świata poprzez prowadzenie samodzielnych badań i eksperymentów dostarcza nie tylko rozrywki, ale przede wszystkim rozwija i stanowi świetny sposób na przyswojenie wiedzy. Gry edukacyjne są doskonałą okazją na łączenie przyjemnego z pożytecznym. 

W kartach edukacyjnych Strażników Rzek WWF znajdują się trzy obszary: „rzeki dla życia”, „co żyje w rzece” oraz „rzeka a człowiek”. Zgromadzona jest w nich wiedza geograficzna, wiedza o roślinach i zwierzętach, zagadnienia związane z wpływem rzek na ludzi - to, jak korzystaliśmy z nich dawniej i dziś, jakie pełnią one funkcje w przyrodzie. Pokazane są także zagrożenia, z którymi obecnie mierzą się rzeki oraz jak można działać dla ich dobra.

Sposób korzystania kart jest dowolny - można pracować zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Przygotowane przez fundację materiały mają zróżnicowany poziom trudności, dzięki czemu łatwo je dostosować do wieku i umiejętności dziecka. Autorzy zachęcają do spacerów i gier nad rzeką, dokonywania własnych obserwacji i korzystania z różnych pomocy naukowych. Każda karta pracy to oddzielny materiał - można wydrukować cały pakiet lub tylko wybrane ćwiczenia.
 

Wybierzcie się z Fundacją WWF w rzeczną podróż i chrońcie rzeki razem z nami! 

Pobierz >>

 

 

Partnerami publikacji i całego programu Strażnicy Rzek WWF są firmy Geberit i UPM Raflatac. 

Geberit od lat współpracuje z Fundacją WWF Polska, by chronić rzeki w ramach programu Strażnicy Rzek WWF. „Decyzja o zaangażowaniu naszej firmy w działalność na rzecz rzek wypływa wprost z jej DNA – woda jest w centrum wszystkiego, czym zajmuje się Geberit. Dzięki współpracy z WWF Polska podejmujemy działania, które mają uświadomić społeczeństwo, jak ważne są dla nas zasoby wody i w jaki sposób każda swobodnie płynąca rzeka wpływa na okoliczny ekosystem. Karty edukacyjne to jedno z działań WWF które wspieramy, aby zwiększać świadomość także wśród najmłodszych. Edukacja to jeden z kluczowych obszarów naszego zaangażowania w program Strażnicy Rzek WWF.” - mówi Marta Ostojska, Specjalista ds. PR Geberit Sp. z o.o.


Zrównoważony rozwój i troska o środowisko zawsze były i będą istotne dla UPM Raflatac, wiodącego producenta materiałów etykietowych, który wspiera WWF Polska w projektach rzecznych już od 2012 roku. „Zachowanie równowagi środowiska naturalnego jest bardzo ważnym aspektem działalności naszej firmy. Program Strażnicy Rzek WWF to kolejny element naszej współpracy, wyjątkowy pod tym względem, że umożliwia zaangażowanie się każdego z nas. Zgodnie z naszą strategią Biofore chcemy dawać dobry przykład, inspirować, podnosić świadomość oraz wdrażać skuteczne rozwiązania wpływające na poprawę środowiska naturalnego"- mówi Krzysztof Minta, Dyrektor Generalny fabryki UPM Raflatac w Biskupicach Podgórnych. „Woda odgrywa istotną rolę w procesie produkcji laminatów etykietowych. Zdecydowaliśmy się wspierać projekt Strażnicy Rzek WWF, ponieważ chcemy wspólnie troszczyć się o rzeki, by ich wyjątkowe walory przyrodnicze zostały zachowane dla następnych pokoleń. Razem możemy więcej” – podsumowuje Markku Havonen, Dyrektor Generalny fabryki UPM Raflatac w Nowej Wsi Wrocławskiej.