Są drzewa, odróżniające się od innych nie tylko wiekiem, ale i wielkością. Jako ludzie korzystamy z nich w różny sposób, czy jednak musimy wszystkie je wycinać? Zanim sięgniemy po piły, warto rozważyć, czy na pewno drzewa o wymiarach „pomnikowych” muszą dokonać żywota. Niektóre mogą uniknąć losu jaki spotkał drzewa w Nadleśnictwie Krasiczyn. Wystarczy odrobina dobrej woli. 

Korzystasz, nawet gdy czytasz książkę 

Wycięte drzewo w Puszczy KarpackiejStare buki, potężne jodły i sosny, dęby. Gdy przechadzamy się lasem, doceniamy ich wartość bardzo namacalnie, zwłaszcza w gorący dzień – pomagają obniżyć temperaturę, znaleźć miejsce do odpoczynku i oczyszczenia myśli. Pomagają nam też, gdy stoimy w korku, jesteśmy w pracy, czy siedzimy w fotelu z książką. Wspierają nas w walce ze zmianami klimatu, magazynują dwutlenku węgla, oczyszczają powietrze i dają schronienie zwierzętom. Także tym, które nie zrobiłyby kariery w telewizji. To wszystko zawdzięczamy Puszczy Karpackiej – jednemu z ostatnich naturalnych lasów w Polsce. 

Niknie w oczach 

Dlaczego te tereny są wyjątkowe? W tym momencie drzewostany ponad stuletnie to aż 48% lasów wszystkich 15 nadleśnictw w pasie od Beskidu niskiego, przez Bieszczady aż po Pogórze Przemyskie! Puszcza Karpacka to wyjątkowe lasy, będące schronieniem wielu gatunków zwierząt, w tym rzadkich i chronionych, takich jak: niedźwiedź brunatny, żbik, wilk czy ryś. Również stanowi miejsce lęgowe dla orła przedniego i orlika krzykliwego, a także puchacza i bociana czarnego. Wciąż znajdujemy tam fragmenty, które zachowały swój pierwotny charakter. Niestety, jest ich coraz mniej, a wszystko za sprawą presji człowieka i intensywnej gospodarce leśnej. 

Nieustające wysiłki strony społecznej 

Wycięte drzewo w Puszczy KarpackiejW ubiegłym roku Inicjatywa Dzikie Karpaty zgłosiła do Nadleśnictwa Krasiczyn wniosek o zaniechanie wycinki drzew o wymiarach pomnikowych w wydzieleniach 228 b i 238 b. Dzięki presji społecznej nadleśnictwo zadeklarowało zaniechanie wycinki wskazanych drzew! Niestety po kontroli w wydzieleniu 228b okazało się, że wycięte zostały wszystkie zgłoszone drzewa, nawet te, co do których padły obietnice o ich pozostawieniu. Pod piłami poległy m.in.: 

  • jodła Helga, 330 cm w obwodzie. 
  • jodła Jadwiga, 320 cm w obwodzie 
  • buk Kuba, 320 cm w obwodzie 
  • buk Włodek, 325 cm w obwodzie 

Życie po życiu 

Zdrowy las, to nie tylko duże i zdrowe drzewa. To cały ekosystem zawierający w sobie bogactwo różnorodności – roślin, zwierząt, grzybów. Jest tu również miejsce na martwe i chore jednostki, które stanowią miejsce do życia dla dzięciołów czy sóweczek, ale i wielu gatunków chrząszczy, rozwijających się w zamierającym lub martwym drewnie. To właśnie pozostawianie drzewa do naturalnego rozkładu stanowi jeden z istotnych elementów prawidłowo funkcjonujących ekosystemów!