ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Odkrywaj z nami piękno polskiej przyrody, poznawaj mieszkańców łąk, doświadczaj piękna wszystkimi zmysłami. Poczuj bliskość natury niezależnie od tego, gdzie żyjesz i co robisz.
Zachwyć się OCh! Zachwyć się Obszarami Chronionymi. Zachwyć się tym, jak łatwo możesz chronić przyrodę!
KONKURS!
Wiesz jak wiele zawdzięczasz naturze?
Może czerpiesz z niej swoją wenę?
Motywuje Cię do działania?
Jest tyle powodów, żeby zachwycić się przyrodą! Właśnie dlatego chcemy tworzyć obszary chronione – im więcej przestrzeni dla natury, tym lepiej dla nas!
Jak wziąć udział?
Dołącz do naszego konkursu i napisz nam, do czego inspiruje Cię natura lub w czym Ci pomaga!
Od 27.06.2022 do 12.07.2022 do godziny 12:00 wypełnij formularz i napisz odpowiedź na pytanie konkursowe.
Pamiętaj, że limit wynosi 250 znaków!
Wszystkie odpowiedz nadesłana do 03.07.2022 mogą wygrać nagrodę główną – spacer z Natalią Przybysz, który odbędzie się 7 lipca o godzinie 12:00!
Pozostałe odpowiedzi wezmą udział w losowaniu zestawów upominków zapachowych od Air Wick!
✿ Świeczka Botanica Wanilia
✿ Patyczki Botanica Wetiwer
✿ Wkład elektryk Grejpfrut
✿ Elektryk komplet Morska Bryza
✿ Spray Neutralizujący Eukaliptus i Frezja
Do rozdania mamy 5 takich zestawów!
Jesteśmy naturalną częścią przyrody. Świat się zmienia, a z nim również przyroda. Tysiące lat ewolucji i powolne przystosowywanie się zwierząt do nowych siedlisk jest niewystarczające przy obecnym tempie zmian. Populacje ssaków, ptaków, ryb, płazów i gadów zmniejszyły się o 68% od 1970 roku.1 Nie tylko piękno przyrody powinno nas mobilizować do jej ochrony. To przede wszystkim pełny pakiet usług ekosystemowych, czyli realnych korzyści, które “wypracowuje” dla nas natura.
Teledysk, który nagraliśmy z Natalią Przybysz, powstał na terenie obszaru chronionego prywatnie w Owczarach w Lubuskiem. Dzięki temu mogliśmy pokazać z bliska wyjątkowość tego miejsca, to co chroni i co pięknego możemy tam zobaczyć. Wystąpiły miedzy innymi: zaraza przytuliowa (Orobanche caryophyllacea), mikołajek polny (Eryngium campestre), ostnica Jana (Stipa joannis), wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias).
Posłuchaj wyjątkowych pejzaży muzycznych z Polski!
Zamknij oczy i zanurz się w wyjątkowych odgłosach prosto ze świata dzikiej przyrody. Wytęż słuch i poczuj śpiew ptaków, cykanie owadów i szum traw. Daj sobie chwilę odprężenia i wsłuchaj się w kojące dźwięki, jakie skomponowała natura.
Cenne miejsca w Polsce potrzebują pomocy!
Dołącz do nas i wesprzyj nasze działania, żebyśmy dalej mogli chronić dziką przyrodę!
Od piaszczystego dna Bałtyku aż po szczyty Tatr, od Puszczy Białowieskiej aż po samą Odrę rozciągają się malownicze i przyrodnicze miejsca w Polsce. Lasy, rzeki, jeziora, łąki, góry, bagna. Wiele spośród tych miejsc ma dużą wartość przyrodniczą. Najwyższą formą ochrony przyrody w Polsce są parki narodowe i rezerwaty. Pierwszą z nich objęty jest 1% powierzchni polski, drugi to kolejne 0,5%. Jednak potencjał przyrodniczy Polski jest znacznie większy. Czy wiesz, gdzie możesz zobaczyć obszary chronione prywatnie – rezerwaty będące w rękach osób indywidualnych, organizacji lub firm?
Owczary
W Owczarach znajdziemy 30 hektarów terenu objętego prywatną ochroną Klubu Przyrodników, obejmującego mozaikę siedlisk przyrodniczych - głównie muraw kserotermicznych z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt, m.in. ostnicy Jana, ostnicy włosowatej, pajęcznicy liliowatej, zarazy macierzankowej, ślimaka żeberkowanego. Są tu również łąki, zarośla i ciepłolubne lasy zboczowe. Klub prowadzi tu Muzeum Łąki z ogródkiem botanicznym, a na murawach jest wytyczona ścieżka edukacyjna.
Karsiborska Kępa
Ten rezerwat to prawie 200 ha społecznego rezerwatu utworzonego i zarządzanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Został powołany przede wszystkim dla ochrony wodniczki – najbardziej zagrożonego w Europie przedstawiciela wróblowatych! Poza ochroną przyrody rezerwat spełnia też inne cele: rozwój więzi i współpracy pomiędzy społecznością lokalną a rezerwatem, rozwój turystyki przyjaznej przyrodzie i dobra współpraca z władzami samorządowymi.
Rezerwat Stawy Gnojna im. Rodziny Bieleckich
To pierwszy w Polsce rezerwat państwowy ustanowiony z inicjatywy prywatnych właścicieli, który znajduje się całkowicie na terenach prywatnych. Ochroną objęto 19,35 ha a terenu obejmującego będące tam niegdyś stawy rybne i także przyległe do nich łąki. Na terenie rezerwatu stwierdzono 43 gatunki ptaków wodno-błotnych i wróblowatych związanych ze środowiskiem wodnym. Spotkamy tu także rośliny i zwierzęta objęte ochroną ścisłą, w tym wąsatkę, rzekotkę drzewną i goździka pysznego.
Gubińskie Mokradła
Choć rezerwat państwowy, to utworzony z inicjatywy osoby prywatnej i na prywatnych gruntach. To prawie 100 ha terenów, gdzie prawie 50 z ponad 100 stwierdzonych gatunków ptaków jest zagrożone bądź rzadka i zasługujące na specjalną ochronę. Spotkamy tu m.in. bataliona, bielika, bociana czarnego, zielonkę, gąsiorek, jarzębatkę, rybitwę czarną czy zimorodka.
Parki narodowe, rezerwaty, obszary Natura 2000, obszary chronione prywatnie i inne formy ochrony przyrody dostarczają nam wiele korzyści.
ZDROWIE »
ZDROWIE
Spędzanie czasu na łonie natury obniża poziom kortyzolu i ciśnienie krwi oraz wiąże się z obniżeniem poziomu stresu, depresji i lęku.
FINANSE »
FINANSE
Ochrona przyrody wpływa pozytywnie na turystykę i generuje nowe miejsca pracy. Turyści chętniej wydają pieniądze w miejscach sąsiadujących z różnymi formami ochrony przyrody.
SAMOPOCZUCIE I DOBROSTAN »
SAMOPOCZUCIE I DOBROSTAN
Ludzie spędzający 120 minut tygodniowo w parkach lub obszarach naturalnych znacznie częściej doświadczają dobrego samopoczucia niż Ci, którzy tego nie robią.!
CZYSTE POWIETRZE »
CZYSTE POWIETRZE
Lasy, a także łąki i inne tereny zielone oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń - zarówno gazów jak i cząsteczek pyłów zawartych w atmosferze.
CZYSTA WODA »
CZYSTA WODA
Łąki, lasy i mokradła oraz pozostałe tereny naturalne pomagają w filtrowaniu wody opadowej i tej pochodzącej z roztopów. Rzeki posiadają zdolność do samooczyszczania, unieszkodliwiając część wprowadzonych przez człowieka zanieczyszczeń.
BEZPIECZEŃSTWO »
BEZPIECZEŃSTWO
Mokradła i inne tereny naturalne są w stanie magazynować wodę w czasie nadmiernych opadów wpływając tym samym na wzrost bezpieczeństwa powodziowego. Wydmy i lasy nadmorskie, chronią brzeg przed erozją i sztormami morskimi.
Natura nie tylko nas inspiruje, ale też pomaga nam odetchnąć i zrelaksować.
Cenne miejsca w Polsce potrzebują pomocy!
Pomóż nam tworzyć obszary chronione prywatnie! Dołącz do nas i wesprzyj nasze działania, żebyśmy mogli chronić je razem!
Podcast: Obywatel - bohater! Obszary chronione prywatnie.
Obszary chronione prywatnie
WWF łączy siły z BOTANICA BY AIR WICK