Obywatel  - bohater! Obszary chronione prywatnie.

Człowiek przekształca środowisko od kiedy pojawił się na Ziemi. Problem w tym, że ostatnio  poszliśmy tak daleko, że miejsca na dziką przyrodę zaczęło po prostu brakować. Zajęliśmy już 75% lądów planety, wybiliśmy zwierzęta  - wśród ssaków lądowych tylko 4% to te dzikie, reszta to my ludzie i zwierzęta hodowlane. Doprowadziliśmy do szóstego masowego wymierania gatunków.

Niedźwiedź brunatny czy wilk nie sprawdza kto jest w akcie notarialnym zamieszkiwanego przez niego lasu? Koala nadal będzie szukał eukaliptusa mimo, że las w którym żyje kupił jakiś Smith, Jones czy Williams i zamierza go wyciąć. Niestety gdy w grę wchodzi ‘prawo własności’ człowiek często zapomina, że nie jest sam na planecie….

Ale skoro prawo własności przez setki lat było podstawą do usuwania dzikiej przyrody z należnego jej miejsca, może użyć go by przyrodę chronić?

Czy musimy każdy posiadany przez nas skrawek ziemi zmieniać, przekształcać, porządkować, betonować, czynić sobie poddanym? A może warto coś zachować dla przyrody by móc się nią cieszyć? Kawałek lasu, pola, czy przydomowego ogródka…

Dziś w „Naturalnie z WWF” opowiemy o obszarach chronionych prywatnie. Zaczynając od Veluwezoom najstarszego parku narodowego Holandii, Ramib Rand unikatowego ekosystemu pustynnego w Namibii, po rezerwat w ujściu Świny.

WWF Polska dzięki współpracy z Botanica by Air Wick ochroni nawet 150 ha bogatych przyrodniczo terenów, po to by skutecznie wspierać cenne przyrodniczo miejsca w Polsce!

Państwa i naszym gościem jest Bogumiła Błaszkowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

 

Posłuchaj Naturalnie z WWF:

Spotify Apple Google

Wszystkie odcinki Następny odcinek