UWAGA - ZAGROŻENIE RTĘCIĄ!

11 sierpnia wieczorem niemieckie służby wykryły w Odrze bardzo wysokie stężenia rtęci. Badanie wymaga potwierdzenia, ale do czasu otrzymania jednoznacznych informacji, ostrzegamy:

❌ Nie zbliżajcie się do wody Odry (rtęć jest lotna!)
❌ Nie łówcie i nie jedzcie złowionych w Odrze ryb
❌Nie dotykajcie martwych ryb i innych zwierząt
❌ Nie pijcie wody ze studni w pobliżu Odry i nie pójcie nią zwierząt!

❗Do odłowu i utylizacji martwych zwierząt niezbędne są rękawice ochronne i kombinezony. Powinny się tym zająć wyspecjalizowane firmy lub służby!
❗Utylizacja tylko w specjalistycznych punktach!


Jest lato, mamy wysokie temperatury. Rtęć jest lotna, a jej opary są toksyczne i powodują zatrucia. Jej spożycie może być bardzo groźne. Bądźcie ostrożni!

 

APEL DO RZĄDU!

Apelujemy o natychmiastowe ogłoszenie stanu kryzysowego i wysyłkę ostrzeżeń w systemie RCB. Apelujemy o niezwłoczne skierowanie odpowiednio wyposażonego wojska, straży pożarnej i innych służb do zbierania i utylizacji martwych ryb i innych zwierząt. Apelujemy o obecność służb sanitarnych nad rzeką.

Apelujemy o natychmiastowe powołanie sztabu kryzysowego, złożonego z ekspertów, którego zadaniem będzie zabezpieczenie ludności i zażegnanie zagrożenia dla wód podziemnych. Zatrucie Odry trwa co najmniej od dwóch tygodni. Sztab kryzysowy musi rozpocząć działanie natychmiast, w ciągu godzin.