Za Strażnikami Rzek coroczne szkolenie terenowe. W tym roku wolontariusze spotkali się w Spale nad Pilicą, aby wspólnie podnieść swoją wiedzę o ochronie rzek.

W trakcie trzydniowego majowego szkolenia Strażnicy Rzek WWF wzięli udział w edukacyjnym spływie kajakowym Pilicą. W trakcie spływu odbył się warsztat z ekohydrologii dolin rzecznych, a przeprowadziła go dr Ilona Biedroń, ekspertka ds. renaturyzacji wód powierzchniowych w IMGW-PIB oraz prezeska Fundacji Zdrowa Rzeka. Wolontariusze wzięli również udział w warsztacie terenowym, gdzie uczyli się rozpoznawać bariery na rzekach, oceniali stan ekologiczny rzeki Pilicy i jej dopływu, rzeki Gać. Dodatkowo odbyły się warsztaty ze Społecznego Monitoringu Wód WWF oraz zajęcia edukacyjne, pokazujące jak prowadzić angażujące zajęcia nad wodą dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

szkolenie strażników rzek

Szkolenie w Spale było też przestrzenią dla wolontariuszy WWF do podzielenia się swoimi historiami i działaniami. Strażnicy Rzek wysłuchali wykładu o barierach na rzekach i ich wpływie na migracje ryb, zapoznali się z aktualną sytuacją na Kanale Gliwickim, a także obejrzeli pokaz slajdów z wypraw innych wolontariuszy nad rzekę.

pomiar poziomu rzekibadanie wody rzecznej

Ogólnopolskie szkolenia Strażników Rzek WWF pozwalają naszym wolontariuszom wzbogacić wiedzę, zintegrować się z innymi wolontariuszami z różnych rejonów Polski i wymienić doświadczeniami działań na pobliskich rzekach.

Jeśli chcesz dołączyć do Strażników Rzek WWF, wypełnij formularz na stronie Strażnicy Rzek WWF.