17 lipca 2019

Czas wakacji i piękna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu nad rzeką. Możemy cieszyć się pięknem natury podczas spływu kajakiem lub wycieczki pieszej, ale pamiętajmy o tym, że rzeki są siedliskiem wielu gatunków ryb, ptaków, ssaków i owadów, dlatego musimy zachowywać się tak, aby nie zakłócać ich spokoju. Jak korzystać z uroków rzeki, jednocześnie nie szkodząc jej i jej mieszkańcom?

W Polsce mamy 150 tysięcy km rzek, ale już tylko 20-25% z nich pozostało w stanie nienaruszonym. Rzeki są systemem naczyń połączonych, który utrzymuje odpowiedni stan wód gruntowych. Jeżeli pozbawione są roślinności, naturalnych brzegów, wysp i meandrów, tracą na znaczeniu ekologicznym. Polska to jeden z najuboższych w wodę pitną krajów europejskich, a już za kilkanaście lat możemy mieć poważne problemy z dostępem do niej. W obliczu zmiany klimatycznej powinniśmy szczególnie dbać o rzeki.

Korzystaj z rzek odpowiedzialnie 
Wybierając się nad rzekę, na spacer lub spływ kajakiem, przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby zawsze mieć ze sobą worek na śmieci. Posprzątajmy po sobie, żeby nie zanieczyszczać tych wrażliwych na zanieczyszczenia ekosystemów, a jeżeli natrafimy na pozostawione przez kogoś śmieci, to również nie przechodźmy obok nich obojętnie i zabierzmy je ze sobą do najbliższego kosza - warto w tym celu mieć w plecaku również gumowe rękawiczki lub woreczek. 

Jeżeli zamierzamy płynąć kajakiem, to bardzo ważne jest zapoznanie się z wybranym szlakiem wodnym i miejscami, w których obowiązuje zakaz wstępu dla turystów. Jest to istotne zarówno ze względu na bezpieczeństwo nasze, jak i mieszkańców rzek i brzegów. Niektóre miejsca w których nie powinniśmy się zatrzymywać, nie będą wyraźnie zaznaczone na mapie. Bądźmy jednak czujnymi obserwatorami i uważajmy na wszelkie obszary, gdzie nasza obecność może wpłynąć negatywnie na przyrodę. Pamiętajmy o tym, aby nie wchodzić na wyspy i ławice piaszczyste, gdyż zakłócamy tym samym spokój zwierząt, m.in. ptaków, które ze strachu mogą porzucić gniazda i pisklęta. Postój można zrobić nad brzegiem rzeki, zwróćmy jedynie uwagę na to, czy nie ma tam gniazd ptaków np. brzegówek lub zimorodków. 

Cieszmy się pięknem rzeki i przyrody, pamiętajmy o tym, aby zachowywać się spokojnie i być obserwatorem, a nie intruzem, a dzięki temu będziemy mogli dostrzec uroki natury i czerpać przyjemność z wyprawy. Razem z firmą Geberit opracowaliśmy plakat edukacyjny prezentujący szereg zasad, których przestrzeganie pozwoli każdemu spędzać czas nad rzeką odpowiedzialnie i w zgodzie z naturą. Plakat “Na kajaku w zgodzie z naturą” został rozesłany do wybranych stanic kajakowych w Polsce.   

Ponadto, pracownicy firmy Geberit regularnie angażują się w działania związane z rzekami, m.in. organizując rajd „Rowerem wzdłuż Warty” w Kole, biorąc udział w szkoleniach dla Strażników Rzek WWF, czy też uczestnicząc w szkoleniach ekspertów WWF podczas spotkań firmowych. Zainteresowani mieli także okazję wziąć udział w spływie kajakowym na Świdrze i przeprowadzić monitoring rzeki zgodnie z kartą opieki rzeki Strażników Rzek WWF.
plakat
Jak możemy troszczyć się o rzeki każdego dnia...

Troszczyć się o nasze wody możemy także w życiu codziennym - przede wszystkim używajmy jedynie biodegradowalnych środków czyszczących, gdyż wszystkie chemikalia trafiają do rzeki, a potem do Bałtyku, co znacząco wpływa na te ekosystemy. Z tego samego powodu powinniśmy zwracać uwagę na to, czym opryskujemy rośliny - zamiast pestycydów stosujmy naturalne metody ochrony roślin. 

Równie istotną kwestią jest oszczędzanie wody - zamiast kąpieli wybierajmy prysznic, zakręcajmy kran podczas mycia zębów, starajmy się nie marnować wody podczas mycia naczyń, sprzątania, czy podlewania. Warto zastanowić się nad wszystkimi sytuacjami, w których wykorzystujemy wodę i przeanalizować, jak moglibyśmy to robić najbardziej oszczędnie.

Zasoby wody słodkiej są coraz bardziej ograniczone, dlatego musimy uczyć się oszczędzać ją każdego dnia. 

Dołącz do programu Strażnicy Rzek WWF 
Jeżeli chcesz aktywnie działać dla dobra rzek, prowadzić monitoringi, interwencje, akcje edukacyjne lub zbierania śmieci, dołącz do Strażników Rzek WWF - ciągle rosnącej grupy osób, która w swoim wolnym czasie zajmuje się ochroną tych wspaniałych ekosystemów. Nie trzeba mieć wykształcenia przyrodniczego, ani pogłębionej wiedzy na temat rzek. Fundacja WWF Polska organizuje szkolenia dla Strażników, a także wspiera merytorycznie wszystkie ich działania. Zostań Strażnikiem Rzek WWF i zaopiekuj się swoją rzeką. 

Więcej informacji: straznicy.wwf.pl

Partnerami Programu Strażnicy Rzek WWF są firmy GEBERIT i UPM Raflatac.


 

Zostań Strażnikiem Rzek WWF!

Poznaj nasz program i chroń rzeki razem z nami!

Dołącz do nas!