10 kwietnia 2020

„Pozwólcie mi płynąć”

Gdyby rzeka mogła mówić, to właśnie byś usłyszał. Gdyby ryby mogły mówić, powiedziałyby to samo. Niestety, z każdym rokiem coraz mniej rzek pozostaje w stanie zbliżonym do naturalnego. W Polsce jest ich już tylko między 20 a 25% procent.

Budujemy tamy, betonujemy brzegi i zmieniamy naturalny bieg rzek. Szkodzimy tym nie tylko przyrodzie, ale też sobie.

Najwyższy czas powiedzieć to głośno: tamy nie są dobre ani dla ludzi, ani dla środowiska! Nie stanowią zabezpieczenia przed powodziami, pogłębiają problem suszy, z którym w obliczu zmiany klimatu będziemy musieli się coraz częściej mierzyć. Zapory zaburzają funkcjonowanie ekosystemów rzecznych, przyczyniając się do zmniejszenia populacji wielu gatunków zwierząt, szczególnie ryb.

Do tej pory nie udało nam się zbadać, jak rozmnażają się węgorze. Nikt nie widział jaj tej ryby w naturalnym środowisku. Możemy nie zdążyć odkryć tej tajemnicy, bo dzięki regulacjom rzek, węgorz jest krytycznie zagrożony wyginięciem.

Dzisiejszy gość „Naturalnie z WWF”, Alicja Pawelec, opowiada o tym, jak rzeki i ich mieszkańcy cierpią z powodu ingerencji człowieka w naturę.

Czy wiesz, że istnieje ryba, która posługuje się narzędziami? Czy znasz odpowiedź na pytanie, która ryba zmienia kolor jak kameleon? Czy ryby budują gniazda?

W „Naturalnie z WWF” odpowiadamy na te pytania i obalamy mity na temat regulacji rzek!

Spotify Apple Google YouTube

Wszystkie odcinki Następny odcinek