11 lutego 2021

Bałtyckie plaże przeżywały w tym roku niespotykane oblężenie. Z powodu pandemii, która zamknęła nas w kraju, przypomnieliśmy sobie, jak piękne jest polskie wybrzeże. Jak ten niespotykany rok wpłynął na środowisko morskie? 

Błękitni w akcji mimo pandemii

Przechadzając się brzegiem morza, niezależnie od tego, czy jesteś w Piaskach, Mielnie czy Międzyzdrojach, mogłeś spotkać osoby w błękitnym ubraniu, które uważnie wpatrują się w Bałtyk. To właśnie wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, którzy są oczami i uszami  Fundacji WWF na Pomorzu. W tym roku świętowaliśmy 10. rocznicę utworzenia tej formacji oraz pierwszego, inauguracyjnego patrolu plaży.
błękitni
Od 1 stycznia 2010 r., niezależnie od sytuacji, nasi wolontariusze poświęcają swój wolny czas i angażują się w pomoc ptakom i ssakom morskim. 
I choć z powodu pandemii nie udało nam się świętować jubileuszu tak, jak to zaplanowaliśmy, rekordowy foczy sezon wynagrodził wolontariuszom brak hucznych obchodów.
Błękitny Patrol WWF pomógł w tym roku ponad 70 szczeniętom oddzielonym od matek a 62 foczki szczęśliwie wróciły do Morza Bałtyckiego. 
foki
Dlaczego focze szczenięta potrzebują pomocy, dowiesz się stąd.

Więcej o Błękitnym Patrolu WWF w poniższym wideo.

 

 

Ptaki wybrzeża

Oprócz ssaków, intensywnie opiekujemy się morskimi ptakami. Szczególnie sieweczką obrożną, której populacja w Polsce maleje z każdym rokiem. Obecnie nie przekracza 300 par lęgowych, a ich populacja pomorska liczy ok. 80 par.
sieweczki

 

Wierzymy, że dzięki naszym działaniom uda się zatrzymać ten gatunek lęgowy na polskich plażach. Razem z Grupą Badawczą Ptaków Wodnych KULING, zakładamy specjalne kosze, chroniące gniazda. W tym roku było ich aż 55! Doświadczenie pokazało, że to bardzo skuteczna ochrona gniazda. Oczko siatki jest tak dobrane, by nie sprawiało kłopotu ptasim rodzicom w przechodzeniu przez nie. Uniemożliwia za to wejście do środka lisom, norkom czy ptakom krukowatym. Dodatkowo, teren gniazd, w najbardziej obleganych turystycznie miejscach, jest czasowo ogradzany, tak aby turyści nie niepokoili wysiadujących jaja sieweczek, a samo miejsce jest monitorowane.
W 2020 znaleźliśmy 102 lęgi sieweczek. W części z nich wykluły się pisklęta! Małe sieweczki aż w 20 przypadkach przyszły na świat właśnie w gniazdach osłoniętych naszym koszem. To pokazuje, jak skuteczne jest ta metoda. Pomimo wielu trudności po drodze, takich jak drapieżniki, wiosenne załamania pogody, czynniki antropogeniczne, w tym psy na plażach - do lotności przeżyło ok. 50 młodych sieweczek!
A oto film z nieudanego podkopu lisa, który zarejestrowały nasze kamery. 

 

 

A co z rybami? 

Dzięki pracy ekspertów Fundacji WWF, którzy co roku przedstawiają radzie unijnych ministrów do spraw rybołówstwa (AGRIFISH) rekomendacje, udało się ustanowić zadowalające limity połowowe dla Bałtyku na cały 2021 rok! Osiem na dziesięć bałtyckich Całkowitych Dopuszczalnych Połowów jest zgodnych z doradztwem naukowym.
Co prawda, taki rezultat nie wystarcza jeszcze, aby uratować zagrożone stada dorsza i śledzia w Morzu Bałtyckim oraz jego cały ekosystem, ale limity coraz częściej ustalane są zgodnie z rekomendacją naukowców. Fundacja WWF będzie opiniowała również tegoroczne negocjacje AGRIFISHA.
Więcej o limitach dowiesz się stąd.
Posłuchaj również podcastu, w którym wystąpiła nasza specjalistka ds. rybołówstwa, Justyna Zajchowska.

 

Bałtyk chronimy również online!

Do tej pory sezon letni był zawsze dla Fundacji WWF niezwykle pracowity. W 2019 r. praktycznie w każdy weekend wakacji nasi edukatorzy wyruszali w Polskę, by spotkać się z Wami i opowiedzieć Wam o problemach Bałtyku. Ten rok był inny.
Nie przestaliśmy się z wami widywać, przenieśliśmy się tylko do internetu, gdzie między innymi zorganizowaliśmy dla Was Tydzień Oceanów z WWF. Przygotowaliśmy cały tydzień webinariów, spotkań z ludźmi morza i warsztatów poświęconych oceanom. Dzięki temu mogliście włączyć się w globalny ruch na rzecz ochrony mórz i oceanów nie wychodząc z własnego domu.
Webinary z Tygodnia Oceanów możecie nadal oglądać na naszym kanale YouTube.
Posłuchać możesz m.in. o problemie plastiku w oceanie, rafach koralowych, a nawet o broni chemicznej, która spoczywa na dnie Bałtyku. 
Święto Oceanów zakończył koncert online Skubasa, Natalii Przybysz i Natalii Grosiak z Mikromusic.

 

 

Poradnik rybny WWF jest już online

W 2020 roku cały świat przeniósł się do internetu i tak też zrobił nasz Poradnik Rybny WWF, dzięki któremu możecie dokonywać odpowiedzialnych zakupów ryb i owoców morza. Teraz nie musicie mieć ze sobą papierowej wersji poradnika, bo jest dostępny na nowej, regularnie uaktualnianej stronie internetowej ryby.wwf.pl. Dzięki temu poradnik można mieć już zawsze ze sobą w telefonie podczas zakupów.
 
 

2 000 000 podpisów dzięki akcji #stopSieciomWidmo

Dzięki międzynarodowej kampanii poświęconej sieciom widmo, nasza petycja #StopPlasticPollution przekroczyła magiczną granicę 2 000 000 podpisów! Tylu Europejczyków poparło apel Fundacji WWF o natychmiastowe rozwiązanie problemu plastiku w oceanach. 
Co roku 11 000 000 ton różnego rodzaju plastiku przedostaje się do środowiska. Dlatego wzywamy państwa członkowskie ONZ do natychmiastowego rozpoczęcia prac w sprawie traktatu dotyczącego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.
sieciwidmo
Nadal możesz podpisać petycję
i stać się częścią rozwiązania problemu!
Posłuchaj też podcastu o słynnej Enigmie, złowionej przez sieci widmo.
 

Fundacja WWF Polska prowadzi działania w ramach projektu ,,Ochrona ssaków i ptaków morskich – kontynuacja”, finansowanego przez Unię Europejską

logotypy morskie