Królowa Polskich Rzek w niebezpieczeństwie. Pozostawmy Wisłę bezpieczną i piękną!

03 marca 2017

Masowa wycinka drzew, która jest wynikiem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, to przykład, że zmiany prawa, kilka linijek, prowadzą do dramatu przyrody na skalę kraju. Tym razem rząd planuje jeszcze większą ingerencję w przyrodę pod hasłem „wodnych autostrad”. Ich wprowadzenie będzie wymagało całych, nowych aktów prawnych. Wisła stanie w obliczu nieodwracalnych zmian, katastrofalnych dla przyrody i ludzi żyjących u jej brzegów. Dlatego Fundacja WWF, w 10-tą edycję globalnej akcji Godzina dla Ziemi WWF, zwraca uwagę na unikatowość Królowej Polskich Rzek - Wisły i zbiera od 4 marca na stronie godzinadlaziemi.pl podpisy pod petycją przeciwko jej uregulowaniu.

Rzeka Wisła potrzebuje pomocy

Godzina dla Ziemi WWF organizowana jest już od dziesięciu lat. Po raz kolejny, przebieg akcji wykroczy poza symboliczny gest wyłączenia świateł, który w tym roku odbędzie się 25 marca o godz. 20.30. Kampania odbywa się się pod hasłem „Godzina dla Wisły”, nawiązując do Uchwały Sejmu, na mocy której rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Nad Królową Polskich Rzek - dziką i piękną - zawisły bowiem czarne chmury. Zgodnie z pomysłem rządu Wisła ma stać się wodną autostradą transportową. Natomiast doświadczenia z całego świata, głównie z USA i Europy pokazują, że regulacja rzek i budowanie na nich tam jest niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla żyjących w niej zwierząt. Kampania ma na celu uświadomienie Polakom, że nieuregulowana i naturalnie płynąca Wisła jest rzeką bezpieczniejszą. Na świecie renaturyzuje się rzeki, oddając im miejsce do naturalnego i bezpiecznego rozlewania się lub wręcz burzy tamy. Dzisiejsza wiedza naukowa mówi jasno, że rzeka jest bezpieczniejsza dla swojego otoczenia, kiedy pozostaje w naturalnym korycie.

Zimorodek i rybitwa

Podczas marcowej kampanii Fundacja WWF Polska chce pokazać Polkom i Polakom, jaką wartość możemy stracić, pozwalając na niepotrzebne regulacje Wisły. Brzegi Wisły są siedliskiem niezwykłych gatunków ptaków, takich jak: sieweczka obrożna, rybitwa białoczelna, rybitwa rzeczna czy zimorodek. Wszystkie wyżej wymienione gatunki lęgowe są szczególnie narażone na prace w korycie Wisły, a budowa nowych zbiorników wodnych oznacza definitywną likwidację siedlisk dla tych ptaków. Zagrożone są także płazy żyjące w dolinie oraz ssaki (nie tylko wodne), dla których brzegi rzeki to miejsca bytowania i ważne ciągi migracyjne.

 

Koronacje

Aby podkreślić, że Wisła jest dobrem każdego z nas, Fundacja WWF zaprasza na uroczystości koronacyjne w czterech krainach, przez które przepływa Wisła. Kampania rusza 4 marca podczas pierwszej koronacji w Wiśle. Mieszkańcy Wisły, Krakowa, Trójmiasta i Warszawy będą mieli okazję symbolicznie ukoronować Wisłę. Zgromadzone na wydarzeniach osoby ustawią się w kształt korony i powstanie zdjęcie zrobione z lotu ptaka. Podczas imprez organizatorzy będą zachęcać uczestników do wyrażenia sprzeciwu wobec planów uregulowania Wisły poprzez podpisanie petycji dostępnej od dnia koronacji na stronie godzinadlaziemi.pl.

Kalendarz wydarzeń:

  • Wisła - 4 marca br. - pl. Bogumiła Hoffa, godzina 12:00
  • Kraków - 11 marca br. - Bulwary Wiślane między ul. Dietla a pomnikiem Smoka Wawelskiego, godzina 12:00
  • Gdańsk - 18 marca br. - Długi Targ przy fontannie Neptuna, godzina 12:00
  • Warszawa - 25 marca br. finał Godziny dla Wisły - Skwer Kahla przy Moście Świętokrzyskim i Syrence, godzina 12:00

 

Wygooglaj Wisłę na River View

Wszyscy, którzy kochają dziką i bezpieczną Wisłę mogą także zdecydować, które odcinki Wisły zostaną uwiecznione w pierwszym polskim projekcie „Google River View”. Wystarczy wybrać jeden z unikatowych obszarów rzeki, które zawsze chcieliśmy zobaczyć, kojarzą nam się z miłymi wspomnieniami lub po prostu chcielibyśmy, aby zostały sfotografowane na Google mapach.

Wisła jest wyjątkowa, ze swoją dziką przyrodą, piaszczystymi brzegami i licznymi wyspami.

W ramach kampanii powstał 30 sekundowy spot telewizyjny, w którym głosu rzece Wiśle użyczyła Magdalena Cielecka. Spot dostępny jest na kanale WWF Polska w serwisie Youtube.

Alternatywne rozwiązania

„Wisła jest wyjątkowa, ze swoją dziką przyrodą, piaszczystymi brzegami i licznymi wyspami” – mówi Marzenna Nowakowska, rzeczniczka prasowa Fundacji WWF. „Obecne plany rządowe nie dość, że zniszczą wiślaną roślinność i zwierzęta, to zwiększą także zagrożenie powodziowe. Nie mówiąc już o miliardowych kosztach z naszych podatków, które nie dość, że nie mają szans się zwrócić, to jeszcze będą generować kolejne koszty, np. na utrzymanie i remonty” – dodaje.
Budowa „wodnej autostrady” według rządu odciąży transport drogowy i będzie bardziej ekologicznym rozwiązaniem poprzez ograniczenie emisji spalin. Zdaniem WWF można to osiągnąć poprzez wykorzystanie bardzo dobrze rozbudowanej sieci kolei. Byłby to także wyraz racjonalizacji wydatków państwa, gdyż obecnie potencjał przewozu kontenerowego kolei wykorzystywany jest jedynie w niewielkim procencie. Zamiast więc „przerzucać tiry na barki” racjonalniej „przerzucać tiry na tory”.

60 minut dla Ziemi

Symboliczne zgaszenie światła na 60 minut w Godzinę dla Ziemi WWF, która w tym roku wypada 25 marca o godz. 20.30, na całej Ziemi będzie okazją do tego, aby wyrazić troskę o środowisko naturalne naszej planety, a w Polsce będzie gestem poparcia dla idei ochrony Wisły w jej naturalnej postaci.