10 maja 2021

55 słoni - tyle ginie dziennie!

Kilkadziesiąt lat ochrony tych zwierząt nic nie dało. Słoń jest nadal ZAGROŻONY WYGINIĘCIEM.

Słoń indyjski, słoń afrykański sawannowy i słoń afrykański leśny są już oficjalnie gatunkami zagrożonymi wyginięciem, z czego ostatni – krytycznie. Okazuje się, że utrata tych wspaniałych, majestatycznych olbrzymów będzie zapewne kwestią czasu. 

Dlaczego tak się dzieje? I co możemy zrobić, żeby zatrzymać rzeź słoni?

Mimo, że handel kością słoniową jest od 1989 roku zakazany a kampanie informacyjne o ciemnej stronie turystyki wykorzystującej dzikie zwierzęta są powszechne, nadal mamy bardzo wiele do zrobienia.

Na pewno widzieliście zdjęcia znajomych z wakacji, na których pojawiają się słonie. Zabawa ze słoniątkiem czy przejażdżka po dżungli na grzbiecie dorosłego osobnika mogą wydawać się niezłą atrakcją. Za tę "przyjemność" zwierzęta płacą ogromną cenę. Słonie, na których fotografują się uśmiechnięci turyści, tresowane są praktycznie od urodzenia. Małe słoniątka zabierane są od matek pomiędzy trzecim a szóstym rokiem życia, czasami wcześniej…

Obecnie np. w Tajlandii powstaje wiele sanktuariów, gdzie wykupione słonie z niewoli mogą swobodnie chodzić po parku i gdzie nie wykorzystuje się ich do celów turystycznych. Czy wolontariat w takim sanktuarium to realna pomoc zwierzętom? Posłuchaj podcastu i dowiedz się, co Ty możesz zrobić dla słonia.

Dziś w studiu: Anna Mękarska, Prezeska fundacji Dodo i Grzegorz Borowski, ekspert ds. gatunków zagranicznych WWF.

 

Słuchaj podcastu: 

Spotify Apple Google

Wszystkie odcinki Następny odcinek