25 maja 2021

Myślisz,  że masz wyobrażenie o tym co oznacza ‘zimny chów’.

To co byś powiedział  na to, że na usamodzielnienie masz … 3 dni? Tyle czasu mają szczenięta  niektórych arktycznych gatunków  fok. Bałtyckie szczenięta mają tylko trochę łatwiej, bo od 3 tygodni (foka szara) do 3 miesięcy (foka obrączkowana). Jeżeli i tego czasu zabraknie,  bo szczenię oddzieli się od matki lub matka zginie, jedyną szansą dla młodych fok staje się …człowiek.

Podczas  gdy jeszcze 50 lat temu foki za sprawą intensywnych polowań i zanieczyszczenia Bałtyku stanęły na skraju zagłady – wtedy populacja foki szarej spadła z 90-100 tysięcy osobników na przełomie XIX/XX wieku do około 3 tys. w latach 70-tych XX wieku - dziś znalazły w nas  prawdziwych przyjaciół.

Stacja Morska w Helu i Błękitny Patrol WWF ratują bałtyckie foki! Każdego roku na rehabilitację trafia tam kilkadziesiąt  szczeniąt. W dotychczasowej, 30-letniej historii placówki, rekordowy okazał się zeszły rok kiedy pomocy udzielono ponad 70-ciu fokom. Większość z nich, po leczeniu i odkarmieniu wróciła do naturalnego środowiska.

  • Jak wygląda rehabilitacja?
  • Ile przybiera każdego dnia na wadze focze szczenię?
  • Jaki wkład w ratowanie zwierząt mają pracownicy oraz wolontariusze Stacji Morskiej i Błękitnego Patrolu WWF?
  • Jakie gatunki fok żyją w Bałtyku?  
  • Co zagraża najbardziej bałtyckim ssakom?
  • Czy foki mogą  być kolejnymi ofiarami zmiany klimatu?

Na te i inne pytania odpowiemy w  kolejnych dwóch odcinkach.

Gościem pierwszego z nich jest dr Iwona Pawliczka vel  Pawlik, kierowniczka Stacji Morskiej im. Prof. K. Skóry Instytutu  Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Słuchaj podcastu: 

Spotify Apple Google

Wszystkie odcinki Następny odcinek

 

Fundacja WWF Polska prowadzi działania w ramach projektu ,,Ochrona ssaków i ptaków morskich – kontynuacja”, finansowanego przez Unię Europejską.