Świat przyrody pogrążył się w zimowym śnie. Temperatury spadły, dni stały się krótsze a wieczory długie. Miasta powoli rozświetlają świąteczne dekoracje. Jest początek grudnia i w powietrzu wyczuwa się delikatną nutę oczekiwania, bo do Świąt pozostały już tylko 24 dni!

Jak je spędzi Wasza rodzina? Czy macie już przedświąteczne plany? Z naszym kalendarzem adwentowym każdy dzień jest okazją na zrobienie czegoś razem. Zamiast słodyczy i gadżetów proponujemy codzienne proekologiczne aktywności. Zapraszamy Was do wspólnej zabawy i tworzenia barwnych, pogodnych wspomnień, które zostaną z Wami na zawsze.

1.12 Piątek

Poznajcie Bandę Pandy, wybierzcie swojego ulubieńca i opowiedzcie o nim reszcie rodziny. Czy będzie to Fantastyczna Foka? A może Niezależny Niedźwiedź?

A jakie jest ich ulubione zwierzę? Jeżeli starczy Wam czasu, zamiast rozmowy możecie pokazać wybrane zwierzęta grając w kalambury!

kalendarz adwentowy 1 grudnia
kalendarz adwentowy 2 grudnia

2.12 Sobota

Dziś zapraszamy Was na spacer tropem... No właśnie - czyim? Znajdźcie trop załączony na obrazku w naszym narzędziowniku Tropy zwierząt, idźcie na spacer i poszukajcie tajemniczego gościa w okolicy!

Po powrocie przygotujcie ogromną kartkę papieru (np. A3) i narysujcie właściciela tych wdzięcznych śladów łap - zostawcie dużo miejsca na brystolu – to dopiero pierwsze ze zwierząt, które będziemy tropić zimą!

Podpowiedź: Nie wiecie, czy narysować jedno zwierzę czy więcej? Poczytajcie o nim i odkryjcie, czy jest samotnikiem czy zwierzęciem stadnym. Im więcej informacji zbierzecie tym bardziej przyrodnicza i edukacyjna będzie ogromna kartka świąteczna którą razem stworzycie.

3.12 Niedziela

Tym razem proponujemy coś słodkiego dla wzmocnienia sił. Razem z rodziną zajrzyjcie do  narzędziownika Duże drapieżniki. Znajdziecie tam przepisy na niedźwiedzie muffinki! Możecie je ozdobić zaproponowanymi chorągiewkami albo stwórzcie sami takie w klimacie świątecznym!

kalendarz adwentowy 3 grudnia
kalendarz adwentowy 4 grudnia

4.12 Poniedziałek

Przywołajcie zimową aurę grając z rodziną w Arktyczne memory! Wykorzystajcie te zdjęcia zwierząt z narzędziownika Klimat (wydrukujcie arkusz dwa razy) i spędźcie czas z bliskimi na zabawie oraz poznawaniu arktycznych gatunków!

5.12 Wtorek

Jakie zwierzę przyszło do paśnika w lesie? Znajdźcie ślad tego roślinożercy w naszym narzędziowniku Tropy zwierząt, pamiętajcie dorysować nowego gościa na ogromnej świątecznej pocztówce - zostawcie miejsce na kolejne zwierzęta, jeszcze trochę zagadek przed nami! 

kalendarz adwentowy 5 grudnia
kalendarz adwentowy 6 grudnia

6.12 Środa

Zaproście bliskich do kuchni i razem z nimi przygotujcie przekąski owocowo-warzywne Ważki i inne stworzenia z owoców i warzyw ― „Przekąska zoologa”. Inspirację znajdziecie w naszym narzędziowniku Szkolny piknik na 6

Podpowiedź: Warto pamiętać, aby wybrać sezonowe składniki. Dobrze nadadzą się warzywa korzeniowe (marchewka, pietruszka, seler, burak), a w ramach słodkiego akcentu można wykorzystać przekąski z suszonych owoców. Więcej sezonowych warzyw znajdziecie na naszej ściągawce Szkolne obiady na 6.

7.12 Czwartek

Napiszcie listy do świętego Mikołaja! Ale nie takie zwykłe listy. Wcielcie się dziś w ulubione zwierzę z Bandy Pandy, poczytajcie o jego troskach i opiszcie, o czym marzyć może Niezależny Niedźwiedź, Rozbrykany Ryś, Fantastyczna Foka lub inne ze zwierząt. O co poprosiłyby Mikołaja?

kalendarz adwentowy 7 grudnia
kalendarz adwentowy 8 grudnia

8.12 Piątek

Cóż nam ozdobi choinkę równie fikuśnie jak filcowe foki? Tworzenie fok może zająć Wam trochę więcej czasu, ale już jest piątek, może nie zaszkodzi, że położycie się spać troszkę później? Filcowe foki znajdziecie w naszym narzędziowniku Ssaki morskie.

Podpowiedź: Zamiast filcu możecie wykorzystać skrawki materiałów- dajcie im nowe życie i pozwólcie im zabłysnąć na choince!

9.12 Sobota

Czyj to trop? Czy widujecie czasem tego jegomościa w najbliższej okolicy? Czy poza nim znajdujecie inne ślady? A jak wyglądają ślady Waszych butów, gdy spacerujecie, a jak gdy biegacie i bawicie się z rodziną? Wyjdźcie na wspólny spacer i porównajcie ślady jakie zostawiacie na ziemi! 

Pamiętajcie dorysować kolejne zwierzę na ogromnej kartce świątecznej. Teraz gdy już wiecie więcej o zwierzętach możecie dorysować za nim ślady łap - czy zwierzę biegło czy powoli się przechadzało? 

kalendarz adwentowy 9 grudnia
kalendarz adwentowy 10 grudnia

10.12 Niedziela

Nie wiecie, co zrobić dzisiaj na obiad? Z pomocą przychodzi nasz narzędziownik Szkolne obiady na 6 (nie musicie chodzić do szkoły, żeby z nich korzystać!). Na stronie 11 znajdziecie przepis Zupa krem z białych warzyw z fasolą „Zupa rozgrzewająca serce Królowej Śniegu”. Roztopi nawet najzimniejsze serca i ogrzeje zmarznięte ręce!

11.12 Poniedziałek

Przygotujcie szklanki i kubki w różnych rozmiarach. Odrysujcie kółka na kartoniku, wytnijcie i narysujcie lub namalujcie na nich zwierzaki z Bandy Pandy: rudego Rozbrykanego Rysia, brązowego Niezależnego Niedźwiedzia, srebrnego Wrażliwego Wilka itd. Tak powstaną kolorowe bombki z całą Bandą Pandy, które będą towarzyszyć Wam w świątecznych przygotowaniach!

Podpowiedź: Wybierzcie tekturki z pustych opakowań, są trwalsze od kartki papieru i warto je ponownie wykorzystać zanim trafią do kosza na surowce. Jeżeli nie macie czasu, aby przygotować bombki samodzielnie możecie wykorzystać nasze wzory z narzędziownika Klimat.

kalendarz adwentowy 11 grudnia
kalendarz adwentowy 12 grudnia

12.12 Wtorek

Przygotujcie Zimowe musli: Kupcie płatki owsiane, orzechy, suszone owoce i trochę świątecznych przypraw – razem z najmłodszymi wyczarujcie zimowe musli z suszonymi śliwkami, jabłkami i z odrobiną cynamonu - możecie wykorzystać różne składniki, żeby Wasze płatki były bardziej autorskie! Będziecie mogli się nimi raczyć na przedświąteczne śniadania!

Przypominajka: Wskazówki odnośnie wyboru sezonowych owoców i warzyw znajdziecie w naszym narzędziowniku Szkolne obiady na 6.

13.12 Środa

Razem z bliskimi stwórzcie niedźwiedzie - odbijcie w białej farbie ręce i na sztywnej tekturce namalujcie zwierzęta, pamiętajcie domalować im czarne nosy i oczy. Niedźwiedzie znajdziecie w naszym narzędziowniku Klimat.

kalendarz adwentowy 13 grudnia
kalendarz adwentowy 14 grudnia

14.12 Czwartek

Czyj to trop? Znajdźcie w naszym narzędziowniku to zwierzę, czy macie szansę znaleźć jego ślady w swoim mieście, czy raczej trzyma się obszarów leśnych? Zimą śpi czy robi długie zimowe spacery? Ta zagadka jest trochę trudniejsza, pamiętajcie dorysować zwierzę na ogromnej kartce świątecznej, którą tworzycie! To już jedna z ostatnich zagadek z narzędziownika Tropy zwierząt.  

15.12 Piątek

Który ze zwierzaków z Bandy Pandy jest najbardziej podobny do Was i członków całej Waszej rodziny? Tata jest jak Niezależny Niedźwiedź, mama jak Pomocna Pantera? Czy wiesz, że kiedy adoptujesz np. Troskliwego Tygrysa, Sprytną Sóweczkę albo Pomocną Panterę wraz z certyfikatem adopcji dostaniesz maskę z mordką danego zwierzęcia do samodzielnego wydrukowania? Wydrukujcie je w kolorze lub… pokolorujcie sami! Spróbujcie do końca dnia pozostać w skórze zwierząt!

kalendarz adwentowy 15 grudnia
kalendarz adwentowy 16 grudnia

16.12 Sobota

Ułóżcie (a nawet spiszcie!) świąteczne opowiadanie, w którym wystąpi jak najwięcej zwierzaków z Bandy Pandy. Jakie przygody może mieć ta banda w świątecznym czasie? Czy Niezależny Niedźwiedź ubiera choinkę? A może pomaga mu w tym Sprytna Sóweczka? Kto dowodzi przygotowaniami do świąt? Wrażliwy Wilk czy Fantastyczna Foka? Jak bardzo bryka Rozbrykany Ryś?

17.12 Niedziela

Zaproponujcie dzieciom spacer i pod ich nieobecność niech ktoś dorosły przygotuje ślady zwierząt (znajdziecie je w narzędziowniku Duże drapieżniki, wydrukujcie lub skopiujcie, wytnijcie i rozmieście po całym domu).  

Jakie zwierzę odwiedziło Wasze mieszkanie podczas nieobecności części rodziny?  

Razem z dziećmi odgadnijcie wszystkie gatunki, a potem udawajcie, że podążacie tymi śladami sami będąc zwierzętami! Skaczcie energicznie jak dziki zając, przechadzajcie się dostojnie niczym dumny jeleń! Podskakujcie, hałasujcie i bezgłośnie stąpajcie! Chrumkajcie jak dzik i wyjcie niczym wilk. Obudźcie w sobie dzikie zwierzę! Dużo śmiechu gwarantowane!  

kalendarz adwentowy 17 grudnia
kalendarz adwentowy 18 grudnia

18.12 Poniedziałek

Na dziś coś prostego: Zimowe kanapki z bałwankami: Plasterek rzodkiewki, plasterek rzodkiewki, marchewkowy nos i guziczki z granulek pieprzu – Macie pomysł na więcej? Zainspirujcie się zimowymi zabawami i zróbcie zimowe kanapki na kolację! 

19.12 Wtorek

Zaraz będą święta! A jak właściwie wyglądają święta pod wodą? Poczytajcie o Mądrym Morświnie i Fantastycznej Foce, i narysujcie podmorską kartkę świąteczną z nimi w roli głównej. Zamiast rysować płatki śniegu możecie narysować maleńkie bąbelki powietrza. Jeżeli macie więcej czasu, możecie stworzyć przestrzenną kartkę wykorzystując do tego szablon Przestrzenna foka z narzędziownika Ssaki morskie.

kalendarz adwentowy 19 grudnia
kalendarz adwentowy 20 grudnia

20.12 Środa

To już ostatnia zagadka. Czyj to ślad? Czasem łatwiej znaleźć rozgryzioną szyszkę, porzucone gniazdo, korę pobrużdżoną wzorzystymi tunelami. Kto zostawił taki ogryzek? Znajdźcie jegomościa w narzędziowniku Ślady zwierząt i pamiętajcie dorysować go na ogromnej kartce świątecznej.

Podpowiedź: Zostało Wam więcej miejsca na kartce? Sięgnijcie ponownie do naszego narzędziownika i dorysujcie inne zwierzęta oraz tropy jakie po sobie zostawiły. Dodajcie kartce ostatnie szlify, kolory, może dekoracje. Z drugiej strony wpiszcie (jak na prawdziwej pocztówce!) do kogo ją adresujecie. Komu wręczycie ją w święta? Babci? Dziadkowi? Rodzicom? Caaaałej rodzinie?

21.12 Czwartek

Świąteczna herbatka z goździkami - Cóż nie nastroi nas bardziej świątecznie niż gorąca herbatka z syropem z dzikiej róży? Dla słodkolubnych pamiętajcie koniecznie o miodku! Skąd bierze się miód? A cynamon?  

Przy grudniowej herbatce zastanówcie się, skąd pochodzą te wszystkie zimowe dodatki i jak daleką podróż musiały pokonać do Waszej kuchni. Czy lepiej dla planety jest wybierać rzeczy, które znajdziemy blisko, czy te które pochodzą z daleka?

Podpowiedź: Porozmawiajcie z rodziną o tym co jest bardziej przyjaznym przyrodzie wyborem, odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszych scenariuszach zajęć, w narzędziowniku Dieta przyjazna planecie

kalendarz adwentowy 21 grudnia
kalendarz adwentowy 22 grudnia

22.12 Piątek

Czy poszukujecie ostatnich prezentów na święta? Zaadoptujcie symbolicznie zwierzaka z Bandy Pandy, podarujcie bliskim certyfikat adopcji i sprawcie, żeby dzieci zostały opiekunami swoich ulubionych zwierząt. W ramach adopcji przesyłamy również kolorowankę i plan lekcji lub maskę, w podziękowaniu za pomoc zwierzętom!

Szukacie prezentu, dla kogoś dorosłego? Skorzystajcie z regularnej oferty adopcji gatunków wymagających ochrony. Czy wiesz, że najczęściej adoptowanym gatunkiem jest ryś a najrzadziej – morświn? Którego wybierzesz?

23.12 Sobota

Zaśpiewajcie dziś z rodziną świąteczne kolędy. Jakie są Wasze ulubione? A jak brzmiałyby, gdyby mogły zaśpiewać je… zwierzęta? Czy byłoby to ćwierkanie (jak stado wróbli) a może wycie (jak wilki)? Kolędujcie trochę jak zwierzęta, a trochę jak ludzie, trochę podśpiewujcie, a trochę potupujcie ,,kopytkami”.  

kalendarz adwentowy 23 grudnia
kalendarz adwentowy 24 grudnia

24.12 Niedziela

Dziś w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę przeczytajcie z rodziną świąteczne opowiadania. Nie macie takich historii w domu? Zbierzcie wszystkie pomysły i nową wiedzę, którą zyskaliście przechodząc z nami przez wszystkie zadania z kalendarza i wymyślcie opowiadanie, w którym wszystkie zwierzęta będą żyły w zgodzie z ludźmi, a ludzie w zgodzie z naturą. Przesiąknijcie duchem swojej świątecznej historii i koniecznie opowiedzcie ją bliskim, zanim zasiądziecie do otwierania prezentów!

Dziękujemy za wspólną świąteczną wyprawę, więcej inspiracji znajdziecie na naszej stronie i w naszych narzędziownikach edukacyjnych, tymczasem życzymy Wam spokojnych, dobrych Świąt! Trzymajcie się ciepło!