Tygrysy, podobnie jak większość dzikich kotów, prowadzą samotniczy tryb życia, łącząc się w pary jedynie na czas godów. Najczęściej spotykane grupy tygrysów to matka z młodymi, ponieważ samce nie biorą udziału w wychowaniu tygrysiątek. Niestety śmiertelność młodych tygrysów wynosi około 50% w ciągu pierwszych dwóch lat, m.in. dlatego tak ważna jest ich ochrona.

Będąc przy nadziei

Młody tygrys z matkąPodczas okresu godowego tygrysy nawołują się oraz intensywnie znaczą terytoria swoim zapachem. Gdy „zaloty” kończą się sukcesem i tygrysica zachodzi w ciążę, to trwa ona od 96 do 111 dni, przy czym średnio 103 dni (tylko 3 i pół miesiąca). Ciężarną tygrysicę trudno jest namierzyć, ponieważ „brzuszek” pojawia się u niej dopiero w ostatnich 10-12 dniach ciąży. Z tygrysiej ciąży rodzi się od 1 do 7 małych tygrysów, ale zwykle w miocie rodzą się 2-3 młode. Pozostają z matką do około drugiego roku życia. Samce nie biorą udziału w ich wychowaniu i oddalają się od tygrysicy, gdy ta jest jeszcze w ciąży. 

Pod opieką mamy 

Nowonarodzone młode rodzą się ślepe i bezradne, ważą jedynie 785-1610 gramów, by potem wyrosnąć na największe koty świata. Ich oczy otwierają się dopiero od 6 do 14 dni po urodzeniu. Tygrysice są ostrożne i skryte w opiece nad młodymi. Wychowują je samodzielnie w legowiskach, czyli osłoniętych miejscach, np. w zaroślach, jaskiniach lub skalnych szczelinach. Jeśli poczują, że obszar jest zagrożony, natychmiast przenoszą młode w inne miejsce. 

Wchodzenie w dorosłość

Młode tygrysyMłode tygrysy wychodzą z kryjówki w wieku około 2 miesięcy i zaczynają wtedy, pod opieką mamy, eksplorować teren. Wtedy też zaczynają jeść mięso (choć nadal piją mleko matki), ale nie biorą jeszcze udziału w polowaniach. W wieku 4 miesięcy młode są mniej więcej wielkości średniego psa. Czteromiesięczne tygrysy spędzają dzień głównie na zabawie, skakaniu i mocowaniu się z rodzeństwem i matką. To pomaga im rozwijać przydatne umiejętności życiowe, takie jak skradanie się do ofiary, skoki, atak czy wspinanie się. Gdy wykształcą już te umiejętności, czyli w wieku ok. 8-10 miesięcy, zaczynają polować z matką. Uniezależniają się od niej, gdy osiągną wiek 17-24 miesięcy.

Jak długo żyje tygrys?

Adoptuj tygrysaSamice osiągają dojrzałość płciową w wieku około 3 do 4 lat, jednak może się to różnic w zależności od dostępności pożywienia i poziomu stresu. Samce dojrzewają fizycznie później, bo w wieku około 4 do 5 lat, a ich dojrzałość płciowa jest w dużej mierze uzależniona nie od biologii, a od tego, czy uda im się ustanowić własne terytorium. Śmiertelność młodych tygrysów wynosi około 50% w ciągu pierwszych dwóch lat. Najstarsze tygrysy dożywają wieku około 25 lat, jednak są to głównie osobniki przetrzymywane w niewoli. W stanie dzikim, ze względu na liczne zagrożenia, tygrysy żyją zwykle od 8 do 10 lat, chociaż znane są przypadki, gdy tygrys osiągnął wiek powyżej 20 lat również na wolności.
 

Pamiętaj - tygrysy nadal potrzebują Twojej pomocy! Jeśli chcesz dołączyć do nas i razem z nami chronić tygrysy 

ADOPTUJ »

 

Polecamy