Tygrysy to największe dzikie koty żyjące na Ziemi i jednocześnie jedne z największych drapieżników naszej planety. Samice są mniejsze od samców, które mogą mieć ponad 3 metry długości i ważyć ponad 300 kg. Ciekawostką jest to, że tygrysy żyjące w cieplejszym klimacie są mniejsze od tych żyjących w klimacie zimniejszym. 

Tygrysy używają ogona do komunikacji 

Tygrys z ogonem do góryOgon tygrysa osiąga długość około metra i służy mu nie tylko do zachowania równowagi, ale podobnie jak u innych kotów, w tym naszych domowych mruczków, służy do komunikacji z innymi kotami tego gatunku. Luźno zwisający ogon oznacza, że tygrys jest zrelaksowany. Jeśli tygrys chce pokazać niezadowolenie i jest agresywny, macha swoim ogonem z boku na bok lub gwałtownie nim wzdryga.

Idealny kamuflaż i sposób na komunikację

Futro zapewnia tygrysom nie tylko ciepło, ale też kamuflaż i ochronę. Futro tygrysa jest koloru czerwonawo-pomarańczowego w pionowe czarne pasy, nazywane pręgami, wzdłuż boków i ramion. Różnią się one wielkością, długością i rozstawem, ale mogą też różnić się kolorem – od czarnego do jasnobrązowego. Tygrysy to jedyny gatunek kota, który jest w pełni pręgowany. W mieszkach włosowych, z których wyrasta ciemniejsze futro, jest więcej melanocytów, dlatego nawet ogolony tygrys jest w paski. Podobnie jak nie ma dwóch ludzi o takich samych liniach papilarnych, nie ma dwóch tygrysów z tym samym układem pręg, dlatego obserwacja ich układu pomaga naukowcom zliczać te koty. Tygrysy mają też charakterystyczne białe okrągłe plamki na tylnej stronie uszu. Uważa się, że te fałszywe „plamy oczne” odgrywają ważną rolę w komunikacji. Działają one jak „migacz” dla młodych – wychodząca z młodymi tygrysica spłaszcza uszy, jeśli wyczuje niebezpieczeństwo, a dla młodych jest to sygnał, że muszą się ukryć.

Czy tygrys ma wąsy?

Tygrysi pyskTygrysy mają pięć różnych rodzajów wąsów, a właściwie włosów czuciowych (wibrysów), które wykrywają informacje sensoryczne i różnią się umiejscowieniem na ciele.

Na językach

Język tygrysa pokryty jest małymi, ostrymi, skierowanymi do tyłu kolcami, zwanymi brodawkami. Te brodawki nadają językowi szorstką, chropowatą teksturę i są przeznaczone do pomocy w pozbawianiu ofiar z piór, futra i mięsa. Tygrysy używają też języka do zachowania higieny, podobnie jak koty domowe czyszczą nim futro z brudu czy luźnych włosów, a także rozprowadzają olejki wydzielane z gruczołów.

Podaj łapę

Adoptuj tygrysaTygrysy mają duże, wyściełane stopy, które umożliwiają im ciche tropienie zdobyczy. Samce mają szersze opuszki przedniej łapy niż samice, dzięki czemu ich płeć można zidentyfikować na podstawie pozostawionego tropu. Pazury tygrysa mają do 10 centymetrów długości i służą do chwytania i przytrzymywania zdobyczy. Każda łapa ma cztery takie pazury i jeden dodatkowy wyspecjalizowany pazur, zwany wilczym pazurem. Wilczy pazur znajduje się dalej z tyłu stopy i nie dotyka ziemi podczas chodzenia. Służy on tygrysowi do chwytania zdobyczy i wspomagania wspinaczki. Podobnie jak domowy kot, tygrys może chować swoje pazury, ponieważ ma specjalne więzadła trzymające je w ochronnej powłoce skórnej, gdy nie są używane. Tygrysy chowają pazury, by w ciszy podejść do niczego niepodejrzewającej zdobyczy.

Pamiętaj - tygrysy nadal potrzebują Twojej pomocy! Jeśli chcesz dołączyć do nas i razem z nami chronić tygrysy 

ADOPTUJ »

 

Polecamy