24 lipca 2018

W organizowanym przez WWF, pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, konkursie na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego, w edycji krajowej  w Polsce w 2018 r. zwyciężył Pan Krzysztof Kowalski z województwa mazowieckiego, który wraz ze swoją rodziną prowadzi gospodarstwo konwencjonalne w sposób przyjazny środowisku morskiemu.

Za zwycięstwo w edycji krajowej konkursu Pan Krzysztof otrzymuje nagrodę w wysokości 1 000 euro. W edycji międzynarodowej konkursu, której finał planowany jest w październiku br., rolnik zawalczy o 10 000 euro.

Jury konkursu, złożone z przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przedstawicieli Fundacji WWF Polska, brało przede wszystkim pod uwagę zrównoważone podejście Pana Kowalskiego w prowadzeniu gospodarstwa, które przyczynia się do ochrony wód przed zanieczyszczeniem związkami azotu i fosforu.

II miejsce oraz nagroda w wysokości 500 euro zostały przyznane Pani Kamili Kasperskiej, która prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne „Anielskie Ogrody” w województwie lubuskim.

III miejsce oraz nagrodę w wysokości 300 euro otrzymali Państwo Barbara i Bartosz Idczakowie prowadzący gospodarstwo ekologiczne „Lawendowa Osada” w województwie pomorskim.

Celem konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego jest promowanie praktyk ograniczających odpływ biogenów (związków azotu i fosforu) z gospodarstwa do wód – praktyk, które  przyczyniają się do zmniejszenia eutrofizacji, ograniczenia zakwitów sinic oraz powstawania martwych stref w Morzu Bałtyckim.

Zachęcamy wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych znajdujących się w zlewisku Bałtyku  do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj:

https://www.wwf.pl/rolnikroku.

Rolnik roku 2018

Krzysztof Kowalski – zwycięzca krajowego etapu konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego 2018

Rolnik roku 2018

Hanna i Krzysztof Kowalscy obok pola lnu