Wilk jaki jest, niestety nie każdy widzi. A nie jest dobry ani zły. Tymczasem, straszy się nim już nie tylko dzieci w bajkach, ale i dorosłych. W ostatnim czasie media przedstawiają wilka jako wroga, który nam zagraża, i z którym powinniśmy walczyć. Jak jednak odróżnić niebezpieczne zachowania wilka od tych, które nie stanowią dla nas zagrożenia? Jak być dobrym sąsiadem wilka? Zapraszamy na otwarte warsztaty o wilku i o wpływie mediów na przyszłość tego gatunku. 
wilk webinar

Wilk – kolejna ofiara internetowego hejtu? 

Wilk szary – gatunek priorytetowy pod względem ochrony dla całej Unii Europejskiej – mierzy się w Polsce z realnym zagrożeniem. Mimo, że naszą rolą jest go chronić, to niestety coraz częściej zdarza się o tym zapominać nie tylko niektórym myśliwym, ale i dziennikarzom. Właśnie w tej sprawie Fundacja WWF Polska podpisała ostatnio list otwarty do polskich mediów w sprawie rzetelnego przekazywania informacji na temat wilków, zainicjowany przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot. Obok wilka, niedźwiedź i ryś to jedyne gatunki dużych drapieżników, jakie żyją w Polsce. Dodatkowo, stan populacji każdego z nich jest dziś zagrożony. Z tych trzech gatunków najliczniejszym jest wilk i to on – także z powodu powszechności swojego występowania – budzi najwięcej emocji. Jednak czy strach powinien być jedną z nich? Ludzie od wieków bali się w Polsce wilków, przez co wokół gatunku narosło wiele mitów i przesądów, a w dzisiejszych czasach także licznych fake newsów. Media podsycają w społeczeństwie poczucie zagrożenia ze strony wilków, prezentując albo niesprawdzone, przekłamane informacje, albo dość zwyczajne historie z życia wilków pojawiających się w sąsiedztwie miast czy wsi jako krwawą sensację. Tymczasem – to często zachowania całkowicie niezagrażające ludziom, a które dodatkowo w łatwy sposób można ograniczyć lub wyeliminować.  


Tajemnica poliszynela: wilk to terytorialny mięsożerca, który poluje 

Media z dużym zaangażowaniem informowały ostatnio o przypadkach wilków, które zapolowały na dzikie zwierzęta w okolicy zabudowańzaatakowały zwierzęta gospodarskie lub zabiły psa. Mimo, że wydaje się to szokujące, to jeśli poznamy bliżej wilka, może się okazać, że jako ludzie mogliśmy takim sytuacjom w łatwy sposób zapobiec. Co więcej, wilk nie zrobił tego, bo jest zły. Wilk nie nie jest ani dobry ani zły. Jest wilkiem – dzikim zwierzęciem, które próbuje żyć tuż obok nas. Choć liczba wilków w Polsce w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wzrosła, a co za tym idzie spotkania wilka z człowiekiem mogą być coraz częstsze, to nie oznacza to jednak, że będą nieść niebezpieczeństwo. Jeśli opanujemy kilka prostych reguł nasze dobre sąsiedztwo jest możliwe. O tym jak uniknąć spotkania z wilkiem przeczytasz tutaj. Ścisła ochrona gatunkowa wilków w Polsce to efekt wieloletniej pracy m.in. ekologów i naukowców i nic nie zanosi na to, aby miał się on zmienić. Wszyscy musimy więc nauczyć się jak żyć z wilkiem bezkonfliktowo. A mamy na to wpływ, nawet nie będąc jego sąsiadem na co dzień. 


Jak żyć obok wilków? 

Musimy być świadomi, co oznacza obecność wilka, jakie niesie obowiązki i co powinno się robić, a czego zdecydowanie unikać. Nasze miasta coraz bardziej się rozlewają, jeszcze intensywniej rozbudowujemy obszary wiejskie, leśne ekosystemy przecinamy drogami, a na dzikich terenach budujemy kolejne kurorty i inwestycje. Przez działalność człowieka wilki giną w wypadkach drogowych. Kurczą się ich bezpieczne miejsca do życia. Bezpieczeństwo wilków często zmniejszają też na co dzień turyści i mieszkańcy obszarów, na których żyją wilki. Podstawą naszych dobrych relacji powinno być odpowiednie zabezpieczanie swoich zwierząt domowych (przede wszystkim psów, które nie mogą być trzymane na łańcuchu, czy puszczane luzem po lesie) i gospodarskich (powinny być zabezpieczone np. ogrodzeniem elektrycznym), czy odpadów. Musimy też dbać o to, żeby dystans między ludźmi a wilkami się nie skracał. Dokarmianie wilków, tworzenie nęcisk przy ambonach czy w lasach, gdzie na wilki czekają nieetyczni fotografowi dzikiej przyrody to realne zagrożenia, z którymi musimy walczyć. 

Jak odróżnić niebezpieczne zachowania wilka od tych, które nie stanowią dla nas zagrożenia? Jak być dobrym sąsiadem wilka? Zapraszamy na otwarte warsztaty o wilku i o wpływie mediów na przyszłość tego gatunku.

W spotkaniu wezmą udział:
- prof. dr hab. Krzysztof Schmidt
- naukowiec z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
- Robert Jurszo - dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce ochrony przyrody i praw zwierząt.
- Piotr Chmielewski i Magdalena Rusiłowicz - eksperci ds. ochrony gatunków w Fundacji WWF Polska


info     info2

komiks