08 października 2021

Właśnie mija 100 lat od momentu, gdy 29 grudnia 1921 roku, zapadła decyzja o powołaniu w Puszczy Białowieskiej „rezerwatu w charakterze parku narodowego”. Nie dziwi to wcale, w końcu Puszcza Białowieska jest unikatowym w Europie miejscem, gdzie do dziś zachowały się fragmenty lasów pierwotnych. 

W 1409 roku król Władysław Jagiełło zarządził polowanie na terenie Puszczy Białowieskiej, uznając ją tym samym za teren królewskich łowów. Ten rok symbolicznie uznaje się za początek ochrony Puszczy Białowieskiej, gdyż nikt bez pozwolenia władcy w tych lasach polować nie mógł. 

Puszcza wciąga i nie zna granic 

Puszcza białowieskaZielone rośliny budzące się do życia wiosną. Dojrzała, ciemna zieleń przecinana letnimi promieniami słońca i wnosząca nieco blasku do tajemniczego, letniego krajobrazu. Żółtoczerwone krajobrazy i muskający twarz jesienny wiatr. W końcu śnieżna biel i odznaczone na niej tropy zwierząt. To właśnie Puszcza Białowieska i jej okolice. Odwiedzają ją nie tylko Polacy - od małego uczeni o jej pięknie, a w dorosłości skuszeni oderwaniem się od miejskiej rzeczywistości. Jej sława wydostała się poza granice naszego kraju i przyciąga co raz to nowych gości spragnionych odkrycia jej przyrodniczych i kulturowych wartości. Co warto zobaczyć? 

Nie spotkasz już królów, ale możesz spotkać króla puszczy 

Spotkanie z puszczańskimi stworzeniami, to duże przeżycie - zobaczymy tu zarówno te majestatyczne i dobrze znane zwierzęta, np.: żubra - zwanego też królem puszczy, jelenia czy wilka. Noc oferuje nam spotkania z prawdziwymi łowcami - puszczykiem czy włochatką. Mimo że sowy kojarzą się z nocą, to spotkamy tu również polująca za dnia sóweczkę - najmniejszą w Europie sowę, która rozmiarem dorównuje drozdowi śpiewakowi. 

W całej puszczy odnotowano 52 gatunki ssaków, około 120 gatunków ptaków i ponad 8000 gatunków bezkręgowców! Ta różnorodność jest możliwa m.in. dzięki znacznej ilości martwego drewna w różnych etapach rozkładu. Właśnie ono stanowi schronienie lub pożywienie (czasem jedno i drugie) dla chrząszczy - takich jak rozmiazg kolweński czy pachnica dębowa. Wymieniać można jeszcze długo! 

 

 

Pamięcią do średniowiecza 

Odwiedzając Puszczę, trafiamy na gęstwinę drzew. Są takie, które żyją tu 400 a nawet 500 lat - mogą pamiętać wielu władców Polski, którzy w tych lasach polowali. Szczególnie warte odnalezienia i obejrzenia są dęby - największe i najbardziej charakterystyczne w całej puszczy. Najgrubsze z nich mają ponad 7 metrów obwodu, a do ich objęcia potrzeba nawet 5 dorosłych osób! Ich wysokość przewyższa nawet dwunastopiętrowe bloki! 

Jak grzyby po deszczu 

Białowieski Park Narodowy, mimo licznych badań, wciąż nie został do końca odkryty. Wiemy natomiast, że na jego terenie spotkamy co najmniej 50% wszystkich znanych w Polsce grzybów makroskopowych, czyli tych, których owocniki są bez problemu zauważalne, takie jak kurki, borowiki czy gąski. Wśród nich jest też suchogłówka korowa, który wyróżnia się charakterystycznym zapachem znanej przyprawy w płynie - maggi. 

Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe 

Puszcza Białowieska jest dziedzictwem nie tylko przyrodniczym, ale i kulturowym. Znajdujemy tu m.in. Krynoczkę - z uzdrawiającym źródełkiem, liczne muzea i trasy rowerowe, a nawet kurhany, gdzie spoczywają pierwsi osadnicy Puszczy. Te lasy od wieków dawały schronienie i pomagały znaleźć pożywienie ludziom. 

Wyjątkowe miejsce wymaga wyjątkowej ochrony 

Puszcza białowieskaOd ponad 10 lat jesteśmy zaangażowani w ochronę puszczy Białowieskiej. Angażujemy się w dialog, aby chronić cenne fragmenty Puszczy z mieszkańcami i dla jej mieszkańców. Prowadzimy monitoring wybranych gatunków, żeby mieć większą wiedzę i odpowiednie narzędzia do ochrony. Zwiększając świadomość i wiedzę na jej temat budujemy poparcie niezbędne do ochrony tego unikatowego miejsca. Dokładamy wszelkich starań, aby Puszcza Białowieska objęta została należytą ochroną!