23 października 2018

Jak będzie wyglądać przyszłość śnieżnych panter?

Na świecie żyje dziś ok. 4000 śnieżnych panter. Podczas gdy nielegalny handel częściami ich ciała wzrasta, ich populacja maleje w zatrważającym tempie. To od nas zależy, jak będzie wyglądać ich przyszłość - dołącz do walki o ich życie.

Chcę pomóc!

Pantera śnieżna. Jeden z najpiękniejszych dzikich kotów na Ziemi. Jej cętkowane futro wzbudza zachwyt i respekt.

Mówi się, że najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. Pantery śnieżne należą do najbardziej tajemniczych i nieuchwytnych dzikich kotów na świecie. Owszem, irbisy są drapieżnikami, ale polują głównie na dzikie ptaki i ssaki. Ich natura nie ma nic wspólnego z agresją - pantery śnieżne lubią samotność.

Śnieżne pantery są dziś gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Ich populacja w ciągu ostatnich 16 lat zmniejszyła się o co najmniej 20%. Szacuje się, że na świecie żyje tylko 4000 panter śnieżnych, a każdego dnia, jedna z nich ginie z ludzkich rąk.

Choć zamieszkują tereny wysokogórskie, i tak dociera do nich ekspansywna polityka człowieka. Bezwzględne polowania i kłusownictwo stanowią dla nich największe niebezpieczeństwo. Człowiek, aby ochronić swój dobytek, często atakuje pantery śnieżne w odwecie. Kłusownicy zaś wciąż czyhają na ich piękne, puszyste futro oraz części ciała, skazując je na okrutne i barbarzyńskie cierpienie. Zastawiają sidła, które są torturą i przyczyną ciężkich okaleczeń, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i zdobywanie pożywienia. Prowadzi to do powolnej śmierci z powodu głodu lub zakażenia. Właśnie w taki sposób każdego dnia kona kolejny osobnik. Czy potrafisz wyobrazić sobie, jaki odczuwa ból?

śnieżna pantera w potrzasku

W Mongolii, ojczyźnie irbisów, zostało już mniej niż 1000 istnień. WWF Polska wspiera WWF Mongolia w walce o przetrwanie panter śnieżnych na tych surowych i niedostępnych terenach. Ściśle współpracujemy z lokalnymi społecznościami w celu ograniczenia konfliktów i kontrolowania nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami. Monitorujemy populację i oczyszczamy zasiedlane przez nią tereny z kłusowniczych potrzasków.

zebrane potrzaski

Dzięki nagraniom z fotopułapek oraz akcjom edukacyjnym, lokalne społeczności mają również szansę lepiej poznać tego dzikiego kota. Edukując i zbierając dane, dbamy o bezpieczeństwo i życie zarówno tych pięknych zwierząt, jak i ludzi żyjących na ich wspólnych obszarach. Tylko pełna aprobata i zaangażowanie lokalnej społeczności w ochronę panter śnieżnych daje szansę na uratowanie ich od zagłady.

Możemy ocalić ten majestatyczny gatunek - tylko od nas zależy, czy przyszłość panter śnieżnych będzie wyglądać jak na zdjęciu poniżej.

skóra śnieżnej pantery

Jak będzie wyglądać przyszłość śnieżnych panter?

Na świecie żyje dziś ok. 4000 śnieżnych panter. Podczas gdy nielegalny handel częściami ich ciała wzrasta, ich populacja maleje w zatrważającym tempie. To od nas zależy, jak będzie wyglądać ich przyszłość - dołącz do walki o ich życie.

Chcę pomóc!