Wesprzyj pantery śnieżne jednorazową darowizną na dowolną kwotę. Wpłacając 30 zł lub więcej otrzymasz certyfikat opiekuna w formie cyfrowej, gotowej do samodzielnego wydruku.
Co zagraża panterom śnieżnym?
Kłusownictwo
Pantery śnieżne zabijane są przede wszystkim ze względu na swoje piękne futro, ale też w celu pozyskania części ciała wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Pantery padają również ofiarami sideł zastawianych na inne zwierzęta.
Utrata miejsc do życia
Stałe zwiększanie powierzchni pastwisk przyczynia się do utraty naturalnych siedlisk pantery, a także zmniejszenia populacji gatunków, którymi się żywi. Głodujący irbis jest wówczas zmuszony do polowania na zwierzęta gospodarskie i naraża się na konflikt z człowiekiem.
Zmiana klimatu
Nie bez znaczenia dla wielkości siedlisk irbisów jest też postępująca zmiana klimatu. Szacuje się, że w wyniku zmiany klimatu pantery śnieżne mogą stracić 30% naturalnych siedlisk w samych tylko Himalajach.
Co warto wiedzieć o panterze śnieżnej?
Podstawowe informacje o panterze śnieżnej
Nazwa łacińska
Panthera uncia
Status IUCN
VU – narażony na wyginięcie
Populacja
ok. 4000 osobników
Występowanie
Azja
Siedliska
wysokie góry
Długość ciała
86-125 cm
Masa ciała
35-52 kg
Długość życia
10-12 lat
...ogon pantery śnieżnej jest prawie tak samo długi jak reszta jej ciała?
Co Fundacja WWF Polska robi dla panter śnieżnych?
To wszystko nie byłoby możliwe bez Twojego wsparcia!
Monitoring
Finansujemy zakup i obsługę fotopułapek, dzięki którym możemy prowadzić monitoring gatunku i zgromadzić więcej informacji o nim. Dzięki temu możemy skuteczniej chronić pantery, ich naturalne siedliska i korytarze ekologiczne.
Edukacja
Podnosimy świadomość lokalnych społeczności pasterskich dotyczącą panter śnieżnych i ich roli w ekosystemie poprzez wsparcie działań dzieci z mongolskich eko klubów.
Ograniczanie konfliktów
Tworzymy wydarzenia i materiały edukacyjne, budujące zrozumienie i zwiększające akceptację panter śnieżnych. Wsparliśmy lokalnych pasterzy poprzez zakup odstraszaczy akustycznych i ogrodzeń chroniących stada zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami.
Jesteśmy transparentni
Fundacja WWF Polska jest zarejestrowaną organizacją pozarządową. Zgodnie z polskim prawem w sposób transparentny rozliczamy się z naszych działań. Zobacz, jak wykorzystujemy środki z darowizn:
Zobacz inne gatunki wymagające ochrony
Najczęstsze pytania o adopcję pantery śnieżnej
Na czym polega adopcja pantery śnieżnej?
Adopcja pantery to darowizna – jednorazowa lub regularna (comiesięczna) – na rzecz ochrony panter śnieżnych w Mongolii. Jest to adopcja symboliczna, obejmująca cały gatunek a nie konkretne osobniki. Darczyńcy dokonujący jej wspomagają działania WWF Polska, zmierzające do odbudowy i ochrony populacji panter śnieżnych w Mongolii we współpracy z WWF Mongolia oraz realizacji innych projektów ochrony przyrody.
Na co zostanie przeznaczona moja darowizna?
Twoje wsparcie w ostatnim roku zostało przeznaczone w 73% na projekty przyrodnicze, w 15% na pozyskanie darowizn i funduszy, w 12% na finanse i administrację.
Na jak długo dokonuje się adopcji pantery?
Darowizny w formie symbolicznej adopcji pantery można dokonać jednorazowo lub regularnie. Formą długoterminowej adopcji jest wsparcie comiesięczne, czyli darowizna regularna. Ma ona formę zlecenia stałego na płatność kartą, z którego możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Co dostanę po adopcji pantery?
Każdy darczyńca, który dokona symbolicznej adopcji pantery, otrzyma mailowe podziękowanie. Przy kwocie darowizny od 30 zł każdy adoptujący otrzyma imienny certyfikat adopcyjny w formie cyfrowej (plik pdf).
Jak mogę dokonać adopcji pantery na prezent?
Wybierz rodzaj darowizny (comiesięczna lub jednorazowa), a następnie wybierz lub wpisz ręcznie kwotę wsparcia oraz zaznacz checkbox [x] NA PREZENT 🎁.
W koszyku darowizn możesz wpisać imię i nazwisko osoby, którą chcesz obdarować, a nawet dodać specjalną dedykację, która znajdzie się na certyfikacie adopcji pantery.
Certyfikat będzie dostępny od razu po dokonaniu płatności. Jeśli zechcesz do niego wrócić, wystarczy, że skorzystasz z łącza, które znajdzie się w wiadomości e-mail, wysłanej przez nas zaraz po dokonaniu darowizny, lub zalogujesz się do swojego konta. Taki certyfikat możesz pobrać i przesłać w prezencie mailem lub wydrukować i wręczyć osobiście.