Mieszkańcy Regionu Puszczy Białowieskiej przeciwko zakazom wstępu do lasu

30 maja 2017

Lokalna społeczność regionu Puszczy Białowieskiej protestuje przeciw kolejnej decyzji Lasów Państwowych o zakazie wstępu do Puszczy, tym razem do nadleśnictwa Hajnówka. Taka decyzja jest zabójcza dla turystyki, jednego z głównych źródeł utrzymania miejscowej ludności.

Lokalna społeczność zależna jest od Puszczy Białowieskiej, która przyciąga turystów i daje utrzymanie tamtejszej społeczności. Lasy Państwowe chcąc najprawdopodobniej ukryć intensywne pozyskanie drewna w nadleśnictwie Hajnówka wprowadziło zakaz wstępu do tego nadleśnictwa od 24 maja 2017 do końca tego roku. Zakaz wstępu wprowadzony został przed szczytem sezonu turystycznego bez konsultowania, czy choćby powiadomienia, lokalnej społeczności.

Zamknięta jest część nadleśnictwa Białowieża i Hajnówka. Lokalna społeczność protestuje. Wysłana została odezwa o następującej treści:

Zakaz wstępu wprowadzony został przed szczytem sezonu turystycznego bez konsultowania, czy choćby powiadomienia, lokalnej społeczności.

  1. Las jest naszym wspólnym dobrem i wszyscy mamy prawo do czerpania z niego korzyści.
  2. Stanowczo sprzeciwiamy się bezterminowemu zakazowi wstępu do Puszczy!
  3. Żądamy konsultowania takich decyzji z lokalną społecznością!
  4. Domagamy się poszanowania dla wypracowanego przez nas wizerunku Białowieży jako miejsca przyjaznego ludziom i przyrodzie!
  5. Białowieża to marka najwyższej jakości!
  6. Nie pozwolimy, by tylko jedna grupa interesów pozbawiała nas pracy zapewniającej byt naszym rodzinom!

STOP NISZCZENIU BIAŁOWIEŻY!!!

Grupa inicjatywna Białowieżan
Lista poparcia zawiera imiona i nazwiska 99 osób, lokalnych mieszkańców.

O wcześniejszych decyzjach zamknięcia Puszczy i protestach miejscowej ludności pisaliśmy tu: http://www.wwf.pl/fakty_ciekawostki/aktualnosci/?20960/Co-ma-ukryc-zamkniecie-Puszczy-Bialowieskiej