03 sierpnia 2021

Co czujesz jak myślisz o łące pełnej kwiatów i uwijających się na nich pszczołach, trzmielach, motylach przy akompaniamencie śpiewu ptaków? 
Sielsko, prawda? 😊
 
Łąki kwietne to dom nawet dla 300 gatunków roślin i zwierząt. Od pospolitych Złocieni właściwych, zwanych popularnie margaretką, po egzotycznie brzmiące rośliny jak Storczyk drobnokwiatowy, Wężymord stepowy czy Traganek długokwiatowy. Owadów, takich jak Murarka rogata, Czerwończyk nieparek i ptaków jak kolorowa Kraska zwyczajna. 
 
Łąki nie tylko cieszą zmysły, ale są niezrównaną pomocą w dobie wymierania gatunków (w  Polsce 1600 gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem) i kryzysu klimatycznego. Opłacają się rolnikom, pozytywnie wpływając na wielkość plonów.  
 
By powstały potrzebują jednak nas, ludzi. Dlaczego? Bo naturalną formacją roślinną dla naszej strefy klimatycznej jest las, a łąka to ekosystem półnaturalny, który wymaga naszej ingerencji.  
 
Rozejrzyjcie się, łąki kwietne są wszędzie. W miastach, poza miastami. W parkach, ogrodach, pasach zieleni, poboczach, torowiskach, dachach, a nawet w doniczkach. 

WWF Polska dzięki współpracy z Botanica by Air Wick ochroni nawet 150 ha bogatych przyrodniczo terenów, po to by skutecznie wspierać cenne przyrodniczo miejsca w Polsce!
 
Naszą przewodniczką po łąkach i instruktorką dla chętnych do rozpoczęcia przygody z własną łąką, będzie Karolina  Nawrot - założycielka fundacji Łąki kwietne.

Słuchaj podcastu: 

Spotify Apple Google

Wszystkie odcinki Następny odcinek