04 października 2021

Jednym z największych zagrożeń środowiskowych dla naszego zdrowia jest zanieczyszczone powietrze, wskazują nowe globalne wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wychodzi na to, że mamy z klimatem wspólny cel i wspólnego wroga.

Mówią nam, że musimy dbać o zdrowie: jeść owoce i warzywa, wysypiać się, spędzać czas na świeżym powietrzu, dbać o aktywność fizyczną. Tylko w ten sposób – działając profilaktycznie, zapewnimy sobie zdrowe i długie życie. Tuż za rogiem czyhają na nas bowiem cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca czy nowotworowe plagi. Odstawiamy więc cukier, jemy sałatkę na kolacje i próbujemy biegać przynajmniej co drugi dzień. Robimy to, na co uważamy, że mamy wpływ.

Powietrze zajmuje w naszej percepcji zupełnie inne miejsce. Mamy świadomość, że nie jest dobrze i że jest to problem, jednak brak nam poczucia, jak bardzo wpływa ono na nasze życie i zdrowie. WHO nie pozostawia tutaj złudzeń-narażenie na zanieczyszczone powietrze jest co roku przyczyną przedwczesnej śmierci 7 miliona ludzi! 

Główną przyczyną zmian klimatu jest spalanie paliw kopalnych. Jednocześnie jest ono głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza. Ograniczanie spalania paliw kopalnym wpływa więc na poprawę jakości powietrza, chroniąc w ten sposób zarówno nas-ludzi, jak i nasz klimat.

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na człowieka i klimat


Kryzys klimatyczny to dla nas często kryzys środowiskowy, dziejący się „gdzieś tam”. Tak, jakby nie dotyczyło to nas samych. Zapominamy, że jesteśmy połączeni ze światem natury , jesteśmy jej częścią. To naczynia połączone wzajemnie na siebie oddziaływujące i mające wspólnego wroga-zanieczyszczenia powietrza i nasz styl życia.

Co wpływa na zanieczyszczone powietrze

Mamy swobodę wyboru spośród różnych wariantów – jednym z nich jest dokonywanie wyborów przyjaznych środowisku i wymagania tego samego od rządzących. W końcu ich zadaniem jest dbanie o nasze życie i zdrowie, dbanie o  to, żeby żyło nam się lepiej. Powinniśmy tego bezwzględnie wymagać i domagać się konkretnych działań politycznych

Nasze wybory są  ważne i społecznie zaraźliwe. To, jaki środek transportu wybieramy, co jemy, jakich zmian się domagamy głośno o tym mówiąc, wywiera wpływ na ludzi w naszym otoczeniu. A tylko wspólne, kolektywne działanie jest produktywne. Nie możemy czekać, aż ktoś coś wymyśli, aż politycy zaczną w końcu działać. My też mamy moc! Najgorszą rzeczą jest bowiem obojętność, brak chęci zobaczenia rzeczywistości taką, jaka ona jest.

Pamiętaj! Działaniem jest też wspieranie organizacji, których celem jest walka na rzecz klimatu


Źródła:
Światowa Organizacja Zdrowia publikuje nowe rekomendacje ws. jakości powietrza. Smog szkodzi nam bardziej, niż myśleliśmy. [informacja prasowa] | HEAL POLSKA
https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow/zyj-zdrowiej,zanieczyszczenie-powietrza-zagrozeniem-dla-zdrowia,artykul,74697652.html