Przetrwał wymieranie dinozaurów, nie przetrwał ludzkiej aktywności.

Jesiotr ostronosy był największą wędrowną rybą w tej części Europy. Osiągał długość nawet ponad 5 metrów i ważył ponad pół tony. Licznie występował na obszarze Morza Bałtyckiego, a jedne z jego największych tarlisk znajdowały się w Wiśle!


Ryby jesiotrokształtne pojawiły się na Ziemi około 300 milionów lat temu i od tego czasu praktycznie się nie zmieniły. Zmienił się jednak świat w których żyją, stając się dla nich wyjątkowo niegościnny. Przełowienie - jesiotry stały się celem z uwagi na ich ikrę, czyli kawior, zanieczyszczenie wód i regulacja rzek, w tym budowa tam, to najważniejsze powody dla których wiele gatunków jesiotra już straciliśmy.

W Polsce ostatniego dzikiego jesiotra odłowiono w latach 60 XX wieku, zaś w 1970 r. gatunek uznano za całkowicie wymarły.

Polska przywróciła światu żubra, największego ssaka lądowego Europy, czy przywróci też Europie największą rybę?  

O marzeniu przywrócenia jesiotra polskim rzekom i roli jaką dla przyrody ma wielka ryba sprzed milionów lat, mówi dr inż. Andrzej Kapusta z Zakładu Ichtiologii, Hydrobiologii i Ekologii Wód.

Co Ty możesz zrobić dla jesiotra ostronosego?   

  • Jeżeli złowisz:
  1. Zrób zdjęcie znacznikowi.
  2. Zmierz rybę, zapisz miejsce, czas, a następnie przekaż te dane naukowcom mailem a.kapusta@infish.com.pl.
  3. Spokojnie wypuść jesiotra do wody.
  • Edukuj o jesiotrze oraz jego problemach związanych ze stanem wód.
  • Pobierz Barrier Tracker i zaznacz napotkane bariery na rzekach. W ten sposób przywrócimy korytarze migracyjne dla jesiotrów i innych ryb.
  • Podpisz petycję w sprawie wstrzymania budowy nowych tam oraz rozbiórki tych niepotrzebnych: Kliknij tutaj


Posłuchaj Naturalnie z WWF:

Spotify Apple Google

Wszystkie odcinki Następny odcinek