03 listopada 2020

Pogotowie Żubrowe zajmuje się przyjmowaniem zgłoszeń o sytuacjach problematycznych z żubrami. Czasami dotyczą one wypadków komunikacyjnych, jednak częściej przypadków, gdy zwierzęta wchodzą w uprawy. Jak działa Pogotowie Żubrowe i czym dokładnie się zajmuje? Jakie zgłoszenia przyjmuje najczęściej?

Proszę zabrać stąd tego żubra! 

Żubr w obroży telemetrycznejTakie telefony zdarza się odbierać pracownikom w Pogotowiu Żubrowym Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego (ZTP). Co wtedy? Najczęściej chodzi o żubry, które głównie w półroczu zimowym, wychodzą na pola w poszukiwaniu pożywienia. To nie ich wina, że brakuje otwartych przestrzeni niezagospodarowanych przez człowieka. To też nie wina rolników, że żubry potrzebują przestrzeni. Jednak, żeby pogodzić obie strony czasem potrzebna jest interwencja. W tym przypadku najlepiej działa płoszenie stada wchodzącego w szkodę i jednoczesne dokarmianie w okresach, gdy o naturalne pożywienie trudniej tam, gdzie żubry bytują z dala od człowieka. 

Dlaczego pogotowie? 

Ekipa poszukuje żubrów-  Geneza tej nazwy pojawiła się w czasie, kiedy mieliśmy sporo wypadków na trasie DK 10, na szosie krajowej. Tych wypadków jest coraz mniej, nazwa pozostała, a pogotowie jako takie głównie zajmuje się teraz interwencjami, czyli przepłaszaniem żubrów z pól. – mówi Maciej Tracz z ZTP.  

Pogotowie Żubrowe z założenia miało wspierać policję na miejscach wypadków z udziałem żubrów. Z czasem okazało się, że potrzeba interweniować w zupełnie innych przypadkach i okolicznościach – na polach uprawnych. Dziś większość zgłoszeń trafiających do Pogotowia Żubrowego pochodzi od rolników. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej o akceptację społeczną dla żubra, który nie jest traktowany jak szkodnik, a raczej gość na polu, którego można po prostu wyprosić. 

Wypadki komunikacyjne 

Kolizje z udziałem żubra nie zdarzają się często, co na pewno ma związek z jego wielkością, ale i znakami informującymi kierowców o możliwości spotkania na drodze tego dużego ssaka. Warto zdjąć nogę z gazu, bo zderzenia ze zwierzęciem ważącym kilkaset kilogramów są bardzo niebezpieczne. Zwykle w takich wypadkach giną żubry, a ludzie, jeśli mają więcej szczęścia od nich, są ciężko ranni.  

Rola Pogotowia Żubrowego w wypadkach komunikacyjnych, zarówno drogowych jak i kolejowych, polega na pomocy policji na miejscu. Działania te obejmują zabranie ciała zwierzęcia, przeprowadzenie sekcji zwłok, a niekiedy, gdy zwierzę jeszcze żyje i nie ma szansy uratowania go, zakończenie jego cierpień przez dobicie. Nie jest to praca wdzięczna, ale bardzo potrzebna. Dzięki niej wypadki, w których giną żubry, które są w Polsce pod ochroną, są zinwentaryzowane i dokładnie zbadane. 

Szkody w uprawach 

Pracownik ZTP namierza żubryW przypadkach szkód wyrządzonych przez żubry w uprawach rolnik może otrzymać odszkodowanie. Jednak zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby udało się te szkody minimalizować lub w ogóle do nich nie dopuszczać. Tu działania Pogotowia Żubrowego okazują się kluczowe. 

To nie tylko reakcja na zgłoszenie, ale czasami także zapobieganie sytuacjom konfliktowym. Nie byłoby takiej możliwości, gdyby nie obroże telemetryczne, które informują o lokalizacji danego osobnika. Jeśli taka obroża znajduje się na szyi krowy, ZTP dostaje informację o miejscu przebywania całego stada. Dzięki dobrej znajomości terenu i charakteru stada można przewidzieć, kiedy i gdzie żubry wyjdą na pole i przepłoszyć je zanim dojdzie do szkód. 

Halo? Tu jest żubr! 

Razem dla żubraKiedy jeszcze można wezwać Pogotowie Żubrowe? Chociażby wtedy, gdy żubr pojawia się przy zabudowaniach, w mieście albo blisko drogi. Czasami sytuacja wymaga odłowienia takiego osobnika i przewiezienia go w inne miejsce. Do takiego zadania niezbędni są specjaliści oraz opieka weterynarza. Warto pamiętać także, że Pogotowie Żubrowe ZTP przyjmuje tylko zgłoszenia z obszaru woj. zachodniopomorskiego.  

A co, gdy żubr staje nam na drodze? To nie powód do interwencji, ale zwykłej ostrożności. Najlepiej zachować dystans i powoli oddalić się z miejsca spotkania ze zwierzęciem.  

WWF Polska wspiera działanie Pogotowia Żubrowego prowadzonego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. 

Wesprzyj nasze działania ADOPTUJ ŻUBRA »

 

Polecamy

Wizytówka gatunku żubra  Żubr w lesie

Baner adoptuj żubra

Adoptuj żubra »