24 kwietnia 2020

Pożar w największym polskim parku narodowym wybuchł 19 kwietnia.  Z ogniem dzielnie walczy Ochotnicza Straż Pożarna, ale jej zasoby są skończone. Strażacy potrzebują natychmiastowej pomocy, dlatego Fundacja WWF zakupi sprzęt o łącznej wartości 36 000 złotych i przekaże go lokalnym strażakom.

Od poniedziałku kilkudziesięciu strażaków z OSP nie szczędzi sił i zdrowia, aby ratować unikatową na skalę Europy przyrodę Bagien Biebrzańskich. Na głównym froncie walki z żywiołem stoją Ochotnicy, którym brakuje niezbędnego sprzętu. Biebrzański Park Narodowy zaapelował o wsparcie finansowe na doposażenie OSP. Fundacja WWF przekazuje bezpośrednio na ręce komendanta OSP Goniądz najpotrzebniejszy sprzęt:

Sprzęt dla OSP

Ten pożar nie będzie ostatnim

W lasach w całym kraju obowiązuje aktualnie najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Od początku roku jednostki straży pożarnej już ponad 2,5 tys. razy wyjeżdżały do pożarów w lasach w całym kraju. Większość pożarów jest efektem działania człowieka, celowych podpaleń czy nieostrożności. Zmiany klimatu, nieodpowiednie gospodarowanie wodą i w konsekwencji coraz głębsza susza nie napawa optymizmem. Od dawna apelujemy, że już najwyższy czas odejść od anachronicznych i nieskutecznych działań hydrotechnicznych i podejść do suszy poważnie, odpowiedzialnie i zgodnie z najnowszymi osiągnięciami zarówno polskiej, jak i światowej nauki. Zdecydowaliśmy się, że w tej sytuacji najskuteczniejsza pomoc to wyposażenie strażaków w sprzęt gaśniczy, aby mogli oni jak najefektywniej reagować na pożary bagien, które niestety nas czekają.

Fundacja WWF Polska zaczęła się nad Biebrzą

Przed trzydziestu laty walka o utworzenie Biebrzańskiego Parku Narodowego była powodem, dla którego Fundacja WWF rozpoczęła swój pierwszy projekt w Polsce. Obszar ten został uznany za niezwykły w skali całej Europy, dlatego podjęto decyzję o zaangażowaniu się WWFu w naszym kraju. Nie mogliśmy pozostać obojętni na tragedię, która dzieje się w miejscu narodzin polskiego WWFu. Oprócz pomocy finansowej udzielonej strażakom teraz, chcemy się również zaangażować w działania na rzecz zapobiegania pożarom w Parku. Jesteśmy w kontakcie z Parkiem i nie zostawimy ich samych..

To nie koniec potrzeb strażaków

Fundacja WWF przekazuje najpotrzebniejszy sprzęt na ręce OSP Goniądz. Nie rozwiązuje to jednak problemu pożarów bagien, których może być coraz więcej.

Dlatego rozpoczynamy zbiórkę na sprzęt dla strażaków!

Potrzeba bieżąca została zrealizowana, ale strażacy muszą być przygotowani na pożary, które nadejdą. Prosimy, pomóżcie nam zaopatrzyć strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej, tak aby mogli oni jak najskuteczniej reagować na pożary bagien. Cała zgromadzona kwota ze zbiórki zostanie przekazana na zakup sprzętu gaśniczego.

Zbiórka

 

Dołącz do zbiórki dla strażaków!

pomagam.pl/pomozstrazakom

Dziękujemy za każdą złotówkę.