Parawan nie wystarczy. Jak dzielić plażę z foką?

Kochamy nasze piękne, piaszczyste, plaże nad Bałtykiem. Problem w tym, że foki też! Presja ze strony człowieka na bałtyckie wybrzeże jest ogromna, a wszędobylscy ludzie, to obok sieci rybackich, największe zagrożenie dla bałtyckich fok. Nasza obecność to też podstawowa bariera w tym by foki zaczęły się rozmnażać na południowym Bałtyku. Do tej pory taka sytuacja miała miejsce raz, kilka lat temu i na razie się nie powtórzyła...

W tym odcinku dowiesz się min. co robić, a czego nie robić gdy spotkasz fokę. Ale też jak zamiast problemu stać się częścią rozwiązania.

Wracamy do rozmowy na temat ochrony fok z dr Iwoną Pawliczką vel  Pawlik, kierowniczką Stacji Morskiej im. prof. K. Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która opowiada o powrocie foki na polskie wybrzeże. O praktycznej stronie pracy w terenie opowie natomiast, jeden z liderów Błękitnego Patrolu WWF, Wojciech Czuchryta.

„Błekitni”, czyli Błękitny Patrol WWF, już od 11 lat angażują się w pomoc fokom, morświnom i ptakom morskim. Są oczami i uszami WWF na Pomorzu. Ich skuteczność zależy od … turystów, którzy dają znać gdy pojawiają się dzikie zwierzęta lub gdy trzeba im pomóc. Także od Ciebie!

Numer do Błękitnego Patrolu: 795 536 009. https://www.wwf.pl/zaangazuj-sie/blekitny-patrol

 

Słuchaj podcastu: 

Spotify Apple Google

Wszystkie odcinki Następny odcinek