23 marca 2018

Finał tegorocznej akcji Godzina dla Ziemi WWF w Polsce uwieńczony zostanie głośnym biciem na alarm.  Wszystko po to by uratować serce Puszczy Karpackiej - dom ponad 300 letnich drzew i wyjątkowych zwierząt! 

Punktualnie o godz. 12.00 dziesiątki bębniarzy razem z ambasadorami akcji będą bębnić i zachęcać mieszkańców Warszawy do podpisania petycji o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego. Finał akcji odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 marca na skwerze Hoovera w Warszawie.  Będzie to ostatnie z ośmiu miast, które w marcu odwiedzili Ambasadorzy, a zarazem mieszkańcy Karpat: ryś, wilk, niedźwiedź, żbik i sóweczka. 

Jednocześnie tego samego dnia o 20:30, jak co roku, na 60 minut na całym świecie zgasną słynne budowle, w Warszawie m.in. Pałac Kultury i Nauki. 

Dołącz do akcji, podpisz petycję na SerceKarpat.pl i zgaś światło w Godzinę dla Ziemi WWF!

Czym jest Serce Karpat?

Region Karpat został uznany przez WWF za jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie. Dlatego przyroda tego obszaru zasługuje na szczególną ochronę.  Fundacja WWF Polska kończy  tegoroczną edycję, największej ekologicznej akcji na świecie Godziny dla Ziemi WWF pod hasłem: „Ratujmy serce Karpat” finałowym happeningiem w Warszawie 24 marca o godz. 12.00 na Skwerze Hoovera. Wszystkie działania kampanii poświęcone są tematowi ochrony Puszczy Karpackiej. Ambasadorzy i za razem mieszkańcy Karpat: ryś, wilk, niedźwiedź, żbik i sóweczka symbolicznie wyruszyli w Polskę i bili na alarm oraz przekonywali osobiście władze oraz mieszkańców miast: Krakowa, Łodzi, Lublina, Rzeszowa, Gdańska oraz  Słupska do utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. To właśnie w Puszczy Karpackiej znajdują się jedne z ostatnich w Europie fragmentów lasów o naturalnym charakterze, dlatego musimy zachować je dla przyszłych pokoleń i zagwarantować im prawną ochronę. Podpisy pod petycją o utworzenie Parku można składać na stronie SerceKarpat.plZapraszamy mieszkańców Warszawy, aby na finał akcji przyszli z własnymi bębnami lub samodzielnie wykonanymi instrumentami, na których wspólnie będziemy bić na alarm dla Puszczy Karpackiej. Najciekawsze instrumenty zostaną nagrodzone przez Fundację WWF nagrodami niespodziankami.

Wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Puszcza Karpacka to obszar rozciągający się wzdłuż południowo-wschodnich granic Polski, daleko od dużych miast i skupisk ludzkich.  Jest to już jeden z niewielu obszarów na Starym Kontynencie, gdzie człowiek może odpoczywać w pełnej harmonii z przyrodą. Puszcza Karpacka, skrywa swoje serce, czyli teren planowanego od wielu lat Turnickiego Parku Narodowego.

„Na obszarze planowanego Turnickiego Parku Narodowego zostało zlokalizowanych prawie 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych - wiekowych jodeł, buków i jaworów, osiągających wiek nawet 300 lat. To jedyne z niewielu miejsc w Polsce, będące ostoją charyzmatycznych drapieżników takich jak: niedźwiedź, wilk, ryś i żbik. Mimo niekwestionowanych walorów przyrodniczych i turystycznych powołanie parku narodowego przeciąga się, a tamtejsza przyroda jest degradowana i eksploatowana. Dlatego wzywamy do ochrony tego miejsca przez podpisywanie petycji na stronie SerceKarpat.pl” – mówi Stefan Jakimium z WWF Polska.

Na obszarze przyszłego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew, z tego ponad 60% (41 tys. m3) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka” (8 tys. ha).

Gasimy światła dla Puszczy

Godzina dla Ziemi WWF to największa akcja ekologiczna łącząca ludzi niezależnie od narodowości, religii czy poglądów politycznych. Co roku bierze w niej udział blisko 200 państw na 7 kontynentach. W tym roku 24 marca na całym świecie o 20.30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. W tym roku w Polsce światła zgasną dla Puszczy Karpackiej w ponad 70 miastach, które do tej pory oficjalnie zadeklarowały przyłacznie się do akcji.

Idea Godziny dla Ziemi WWF jest bardzo prosta: Wyłącz światło - włącz działanie planety, która daje nam, ludziom, życie. Globalna akcja Godzina dla Ziemi WWF inspiruje setki milionów ludzi na całym świecie. Jako konsumenci mamy ogromny wpływ na działania rynku. Jako obywatele – na tworzone prawo. Trzeba działać już dziś! Podpisz petycję na stronie SerceKarpat.pl.

Godzina Dla Ziemi WWF – kto zgasi światło dla Puszczy?  Sprawdź czy jest tu twoje miasto...

 1. Będzin
 2. Białystok
 3. Bielsko-Biała
 4. Brzeg
 5. Chełmno
 6. Ciechanów
 7. Częstochowa
 8. Dąbrowa Górnicza
 9. Dobre Miasto
 10. Drawsko Pomorskie
 11. Dzierżoniów
 12. Elbląg
 13. Ełk
 14. Garwolin
 15. Gdynia
 16. Giżycko
 17. Gmina Błonie
 18. Gniezno
 19. Gorzów Wielkopolski
 20. Grodzisk Mazowiecki
 21. Grudziądz
 22. Inowrocław
 23. Jastrzębie-Zdrój
 24. Kalisz
 25. Konin
 26. Kołobrzeg
 27. Koszalin
 28. Kraków
 29. Legionowo
 30. Legnica
 31. Leszno
 32. Powiat Limanowski
 33. Lublin
 34. Luboń
 35. Łeba
 36. Łomża
 37. Mława
 38. Nowy Sącz
 39. Nowy Targ
 40. Olsztyn
 41. Oława
 42. Otwock
 43. Opole
 44. Gmina Ornontowice
 45. Piaseczno
 46. Płock
 47. Płońsk
 48. Płoty
 49. Podkowa Leśna
 50. Poznań
 51. Pruszcz Gdański
 52. Pruszków
 53. Przemyśl
 54. Racibórz
 55. Radom
 56. Rybnik
 57. Rzeszów
 58. Sanok
 59. Słupsk
 60. Sosnowiec
 61. Suwałki
 62. Szczecin
 63. Świebodzin
 64. Tomaszów Mazowiecki
 65. Toruń
 66. Ustka
 67. Wadowice
 68. Warszawa
 69. Wisła
 70. Włocławek
 71. Wolsztyn
 72. Wrocław
 73. Zamość
 74. Zgierz
 75. Zielona Góra
 76. Żyrardów
 77. Żywiec

 Więcej informacji na: SerceKarpat.pl