14 maja 2021

Podczas obchodów Dnia Matki myślimy o wszystkich niesamowitych mamach, które karmią, wychowują, chronią, uczą i poświęcają się dla swoich dzieci. Nie inaczej jest w królestwie zwierząt! Jest kilka niesamowitych matek-zwierząt, które opiekują się swoimi młodymi, pokazują im, jak zdobyć pożywienie i uchronić się przed żywiołami. 

Zaadoptuj symbolicznie zwierzę, które najbardziej przypomina Ci Twoją mamę i wręcz jej imienny certyfikat w prezencie. Razem pomożecie chronić życie zagrożonych gatunków. 

 1. Opiekuńcze wilczyce 

  Adoptuj wilka

  Relacje panujące w wilczej grupie rodzinnej, bardzo przypominają te… ludzkie. W rodzinie wilków kluczową rolę pełni para rodzicielska, która zajmują się przywództwem oraz opieką nad młodymi i chorymi jej członkami. Po lutowych amorach, na przełomie kwietnia i maja wilcza matka wydaje na świat całkowicie głuche i ślepe szczenięta. Poród odbywa się najczęściej w wykopanej przez nią norze lub na powierzchni ziemi, w tzw. legowisku. Młodych wilczków rodzi się zwykle od 5 do 6, ale zdarza się, że samica rodzi nawet i 10 szczeniąt. Przez pierwsze tygodnie młode przebywają w miejscu narodzin pod troskliwą opieką matki, która karmi je wyłącznie swoim mlekiem. W przeciwieństwie do np. rysi – samiec odgrywa ważną rolę w życiu zarówno młodych, jak i ich matki. Wilczy ojciec dokarmia swoją partnerkę przynoszonym w żołądku mięsem, a kiedy młode dorastają – dostarcza pokarm także im.  

  Wszystko to dzieje się pod czujnym okiem matki, która dba również o odpowiednie odżywianie dzieci, przynosząc im w swoich trzewiach łakome kąski z polowania. W wilczej rodzinie podstawą są relacje. Dzięki obserwacji zachowań matki i ojca młode uczą się wilczej komunikacji. Dzięki temu potrafią doskonale porozumiewać się za pomocą m.in. postawy ciała, wyrazu pyska, ułożenia uszu i ogona, warczenia, pokazywania zębów, przytulania się, podgryzania, lizania czy innych zachowań.  

  Adoptuj wilka na Dzień Matki: https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/wilk

   

 2. Chronić dzieci jak… niedźwiedzica  

  Adoptuj niedźwiedziaZarówno relacje między matką-niedźwiedzicą a jej młodymi, jak i sam przebieg ciąży u niedźwiedzi są wyjątkowo ciekawe. Niedźwiedzie matki słyną ze swojej nadzwyczajnej troskliwości. Nic dziwnego, w końcu ich opieka nad młodymi trwa wyjątkowo długo jak na standardy panujące wśród dużych drapieżników, bo nawet ponad 2 lata. Co ciekawe, w trakcie rui samica spotyka się z wieloma niedźwiedziami, a jej ciąża trwa niemal tak długo, jak u człowieka – od 7 do 8 miesięcy. Szykujące się do zimowego snu niedźwiedzice, często są w ciąży. Zarodki niedźwiadków nie zaczynają się jednak rozwijać, dopóki matka nie zapadnie w letarg.  

  Niedźwiedzica w okresie snu zimowego nie wychodzi z gawry i nie żeruje, zużywając zasoby tłuszczu, które zgromadziła latem. Młode rodzą się w gawrach zwykle w styczniu, kiedy matka jeszcze śpi. W styczniu na świat przychodzi od 1 do 3 niedźwiadków. Przez pierwsze lata życia muszą pozostawać pod czujną opieką swoich mam, które na ten czas rezygnują z miłosnych uniesień i poświęcają się wychowywaniu młodych. Mimo imponujących rozmiarów niedźwiedzic (nawet do 250 kg), ich noworodki są niewielkie i ważą ok. pół kilograma. Samica karmi niedźwiedziątka mlekiem do około 6 miesiąca ich życia, kiedy ważą już ok. 25 kilogramów. 

  Adoptuj niedźwiedzia w prezencie dla mamy: https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/niedzwiedz

   

 3. Rysie w matriarchacie  

  Adoptuj rysiaMatki-rysice są wyjątkowo samodzielne, ale nie zawsze samotne. Choć rola samca sprowadza się do przekazania materiału genetycznego jak największej liczbie partnerek, to samice potrafią znaleźć sposób na wspieranie się przy wychowywaniu młodych. Rola ojca wśród rysi praktycznie nie istnieje, bo w burzliwym okresie zalotów samiec odwiedza wiele kotek i nie uczestniczy w wychowywaniu potomstwa żadnej z nich. Po ok. 67-74 dniach ciąży rysica szuka w lesie zacisznego miejsca, które będzie odpowiednie na poród. Najlepsze do wydania na świat młodych (w jednym miocie rodzi się od 1 do 4 rysi) są ustronne, małe jaskinie, rozpadliny skalne, wykroty czy gęste młodniki.

  Cała opieka nad małymi rysiątkami spoczywa właśnie na matkach. To one muszą zadbać o ich bezpieczeństwo i rozwój, a potem skutecznie nauczyć je sztuki polowania. W tym celu podrośnięte rysie zabiera do upolowanych przez siebie ofiar. Co ciekawe, dzięki telemetrii wiemy, że więzi rodzinne mogą wychodzić poza relacje samica - młode z tego samego miotu. Okazuje się, że u rysi rozpoznano zjawisko zwane “piastuństwem”. Mówimy o nim, gdy młode, ale już samodzielne rysie (po ukończeniu pierwszego roku życia), mogą kontaktować się ze swoim młodszym rodzeństwem i najprawdopodobniej także z matką. Zdarza się też, że młode, usamodzielniające się samice zajmują terytoria w pobliżu swojej matki i siłą rzeczy kontaktują się. Co za tym idzie – matki ze swoimi córkami mogą tworzyć relacje w rodzaju klanów. W przeciwieństwie do swoich sióstr, młode samce zwykle wędrują dalej i zajmują terytoria odleglejsze od miejsca urodzenia. Dodatkowo, osobniki ze sobą spokrewnione, zajmujące np. sąsiadujące terytoria, mogą nie wykazywać wobec siebie i swego potomstwa agresywnych zachowań, co zwiększa szansę na ich przeżycie i rozprzestrzenianie się „spokrewnionych genów”. 

  Podaruj mamie certyfikat adopcji rysia: https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/rys

   

 4. DUŻA odpowiedzialność u słonic 

  Słonik z mamąBycie mamą wiąże się z dużą odpowiedzialnością. W przypadku słoni, największych zwierząt lądowych na Ziemi, odchowanie potomstwa stanowi szczególnie WIELKIE wyzwanie. Ciąża słoni należy do najdłuższych spośród wszystkich gatunków zwierząt lądowych i trwa aż około 22 miesiące! Po niemal 2 latach od poczęcia na świat przychodzi najczęściej jedno, a rzadziej – dwa młode. W momencie narodzin „maluch” waży średnio 110-120 kilogramów! Młody słonik nie potrafi używać trąby i jest kompletnie uzależniony od matki. Słoniowa mama przez następne 4 lata karmi słoniątko mlekiem, uczy je trudnej sztuki posługiwania się trąbą oraz czule pielęgnuje. Mimo przyjścia na świat kolejnych młodych, słonica nigdy nie zapomina o wcześniejszym potomstwie i dalej się o nie troszczy. Samice słoni pozostaną w jednej grupie rodzinnej przez całe życie. 

   

 5. Samodzielne panterze matki  

  Adoptuj panterę śnieżnąPantery śnieżne są samotnikami i łączą się w pary jedynie na czas godów, które trwają od stycznia do marca. Znalezienie partnera stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ liczebność irbisów jest niewielka, a teren, który zamieszkują, ogromny. Gdy już dojdzie do spotkania, para przebywa ze sobą kilka dni, po czym samiec odchodzi w swoją stronę. Po mniej więcej 100 dniach, w wyściełanej mchem i sierścią jaskini samica pantery śnieżnej rodzi od 1 do nawet 5 kociaków (najczęściej 2-3). Przez niemal 2 lata będzie sama karmić (najpierw mlekiem, później mięsem), bronić, wychowywać i uczyć polowania młode, których przetrwanie zależeć będzie od umiejętności matki. W skalistych górach Azji Centralnej odchowanie potomstwa to bardzo wymagające zadanie. Szczególnie, gdy trzeba to zrobić samemu.

  W prezencie dla mamy adoptuj panterę: https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/pantera

   

 6. Suhacze młode mamy

  Adoptuj suhakaSuhaki mongolskie są wyjątkowe nie tylko ze względu na swoje przypominające trąbę nosy. Samice tych zwierząt to zadziwiająco silne i niezłomne matki. Dojrzałość płciową osiągają bardzo szybko, bo w pierwszym roku swojego życia! Urodzone w maju samice już w listopadzie/grudniu (a więc w wieku 7-8 miesięcy) zachodzą w ciążę. Pierwsza ciąża kończy się zazwyczaj urodzeniem jednego młodego suhaka. Później jednak większość samic co roku rodzi… bliźniaki. Matka bardzo starannie wybiera miejsce ocielenia się. Odpowiednia lokalizacja powinna być na uboczu, z dala od osad ludzkich, ale blisko źródła wody. Zazwyczaj jest to płaski teren, dzięki czemu samica może wcześniej dostrzec nadchodzące drapieżniki. Nie jest łatwo być mamą na mongolskich stepach i półpustyniach, ale suhacze mamy świetnie dostosowały się do tych skrajnych warunków. Młode szybko stają się samodzielne i już drugiego dnia życia są w stanie prześcignąć człowieka!

  Adoptuj suhaka na Dzień Matki: https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/suhak

   

 7. Foki szare mają krótkie okienko na awanse

  Adoptuj fokę szarąOkres godowy tych zwierząt zaczyna się krótko zakończeniu ciąży przez samice i trwa około miesiąca. Focza miłość startuje w połowie marca. Właśnie wtedy samce, które gromadzą wokół siebie wianuszek foczek, przystępują do dzieła. Dla samców jest to pracowity czas. Po zakończonym okresie godowym czekają z amorami do kolejnego roku.

  Samice po trwającej 11,5 miesiąca ciąży rodzą zazwyczaj jedno szczenię. Maluch przychodzi na świat pokryty białym, niemowlęcym futrem (tzw. lanugo), które wyciera się zazwyczaj w pierwszych trzech tygodniach życia. W tym czasie Mama karmi je bardzo tłustym mlekiem, dzięki czemu młode gromadzi zapasy na pierwsze samodzielne tygodnie życia. Po tym czasie focza mama opuszcza szczenię, które musi zacząć sobie radzić samodzielnie. 

  Z okazji Dnia Matki podaruj certyfikat adopcji foki: https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/foka