Wesprzyj suhaki jednorazową darowizną na dowolną kwotę. Wpłacając 30 zł lub więcej otrzymasz certyfikat opiekuna w formie cyfrowej, gotowej do samodzielnego wydruku.
Co zagraża suhakom?
Zmiana klimatu
Wzrost średnich temperatur latem powoduje wysychanie źródeł wody pitnej, a ekstremalne zjawiska pogodowe zimą utrudniają suhakom znalezienie pokarmu.
Utrata siedlisk
Rozwój rolnictwa, w tym przede wszystkim wypas zwierząt hodowlanych na coraz większych terenach, sprawia, że suhaki tracą dostęp do stepów, na których pasły się od zawsze. Obecnie zwierzęta żyją jedynie na około 40% pierwotnie zajmowanych obszarów.
Konflikt z człowiekiem
Suhaki bywają traktowane przez pasterzy jak szkodniki, co sprawia, że czasami są przez nich zabijane. Zagrożeniem pozostaje też kłusownictwo. Suhaki są zabijane nie tylko ze względu na futro, ale przede wszystkim rogi wykorzystywane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej.
Co warto wiedzieć o suhaku?
Podstawowe informacje o suhaku mongolskim
Nazwa łacińska
Saiga tatarica mongolica
Status IUCN
EN – zagrożony wyginięciem
Populacja
ok. 15 500 osobników
Występowanie
zachodnia Mongolia
Siedliska
stepy i półpustynie
Wysokość w kłębie
63-80 cm
Masa ciała
23-40 kg
Długość życia
10-12 lat
...nos o charakterystycznym kształcie pomaga suhakom filtrować powietrze zanieczyszczone pustynnym piaskiem i stepowym kurzem?
Co Fundacja WWF Polska robi dla suhaków?
To wszystko nie byłoby możliwe bez Twojego wsparcia!
Monitoring
Z pomocą lokalnych społeczności umieszczamy w terenie fotopułapki, dzięki którym możemy zebrać więcej informacji o suhakach, ich zachowaniu, stanie i liczebności populacji oraz wędrówkach, co pozwala skuteczniej je chronić.
Regeneracja siedlisk
Przywracamy kluczowe siedliska suhaka mongolskiego poprzez ochronę naturalnych źródeł wody i wspieranie zrównoważonego gospodarowania pastwiskami w celu zapewnienia odpowiedniej ilości zasobów dla ludzi, zwierząt dzikich i hodowlanych.
Edukacja
Wpieramy działania dzieci z mongolskich eko klubów, rozwijając świadomość lokalnych społeczności dotyczącą wartości i korzyści wynikających z ochrony zagrożonych gatunków, w tym suhaka mongolskiego i pantery śnieżnej.
Jesteśmy transparentni
Fundacja WWF Polska jest zarejestrowaną organizacją pozarządową. Zgodnie z polskim prawem w sposób transparentny rozliczamy się z naszych działań. Zobacz, jak wykorzystujemy środki z darowizn:
Zobacz inne gatunki wymagające ochrony
Najczęstsze pytania o adopcję suhaka
Na czym polega adopcja suhaka mongolskiego?
Adopcja suhaka to darowizna – jednorazowa lub regularna (comiesięczna) – na rzecz ochrony suhaka mongolskiego w Mongolii. Jest to adopcja symboliczna, obejmująca cały gatunek a nie konkretne osobniki. Darczyńcy dokonujący jej wspomagają działania WWF Polska, zmierzające do odbudowy i ochrony populacji suhaka mongolskiego we współpracy z WWF Mongolia oraz realizacji innych projektów ochrony przyrody.
Na co zostanie przeznaczona moja darowizna?
Twoje wsparcie w ostatnim roku zostało przeznaczone w 73% na projekty przyrodnicze, w 15% na pozyskanie darowizn i funduszy, w 12% na finanse i administrację.
Na jak długo dokonuje się adopcji suhaka?
Darowizny w formie symbolicznej adopcji suhaka można dokonać jednorazowo lub regularnie. Formą długoterminowej adopcji jest wsparcie comiesięczne, czyli darowizna regularna. Ma ona formę zlecenia stałego na płatność kartą, z którego możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Co dostanę po dokonaniu adopcji suhaka?
Każdy darczyńca, który dokona symbolicznej adopcji suhaka mongolskiego, otrzyma mailowe podziękowanie. Przy kwocie darowizny od 30 zł wzwyż każdy adoptujący otrzyma imienny certyfikat adopcyjny w formie cyfrowej (plik pdf).
Jak mogę dokonać adopcji suhaka na prezent?
Wybierz rodzaj darowizny (comiesięczna lub jednorazowa), wybierz lub wpisz ręcznie kwotę wsparcia oraz zaznacz checkbox [x] NA PREZENT 🎁.
W koszyku darowizn możesz wpisać imię i nazwisko osoby, którą chcesz obdarować, a nawet dodać specjalną dedykację, która znajdzie się na certyfikacie.
Certyfikat adopcji suhaka będzie dostępny od razu po dokonaniu płatności. Jeśli zechcesz do niego wrócić, wystarczy, że skorzystasz z łącza, które znajdzie się w wiadomości e-mail, wysłanej przez nas zaraz po dokonaniu darowizny, lub zalogujesz się do swojego konta. Możesz go pobrać i przesłać w prezencie mailem lub wydrukować i wręczyć osobiście.