22 maja 2020

Zamieszkują glebę, lądy, wodę i powietrze, przystosowują się do najtrudniejszych środowisk na planecie, a rekordziści potrafią funkcjonować nawet w morskich i oceanicznych głębinach, ponad 1000 m pod taflą wody! Zwalczają się i zjadają nawzajem, rywalizują lub współpracują. Nasze otoczenie szczelnie wypełnia sieć połączonych ze sobą gatunków, które składają się na niezliczoną różnorodność życia na planecie. Od kondycji i sprawnej sieci powiązań międzygatunkowych ściśle zależy również człowiek – stan otaczającego nas środowiska, nasze zdrowie i przyszłość.

W Dzień Różnorodności Biologicznej zapraszamy do 3 prostych zabaw z WWF na podstawie naszych materiałów edukacyjnych. Poznajcie plansze z gatunkami prosto z lasu, morza, a nawet Bieguna Północnego. Warto rozwijać wiedzę i wyobraźnię, poznawać z dziećmi niezwykłe umiejętności roślin i zwierząt oraz ich przystosowania do najtrudniejszych warunków. Takie obserwacje ćwiczą spostrzegawczość, a dobra zabawa sprzyja naturalnej edukacji. Zagrajcie z nami! 

  • PRZYRODNICZE MEMORY 

Wydrukuj podwójnie zestaw „Gatunki morskie”, „Gatunki arktyczne” lub „Gatunki leśne” najlepiej na sztywnym papierze, wytnij obrazki i skompletuj swoje memory! A może spróbujesz ułożyć z wyciętych obrazków łańcuchy pokarmowe lub połączyć zwierzęta wybranym kluczem w grupy (ilość nóg, płetwy i skrzydła).

  • KIM JESTEM/KIM JESTEŚ? 

Wydrukuj wybrany zestaw. Przyklej każdemu uczestnikowi na czoło lub na plecy karteczkę z nazwą jednego z przedstawionych na kartach gatunków. Wyjaśnij, że teraz zadaniem każdej osoby będzie ustalenie, jakim zwierzęciem została! Dowie się tego, zadając pytania o cechy przedstawionych zwierząt, na które odpowiedzieć można tylko TAK lub NIE, np. „Czy mam trójkątne płetwy?”, „Czy potrafię latać?”, „Czy mam szczypce?” . W wersji „Kim jesteś”, wybrany uczestnik otrzymuje karteczkę z nazwą gatunku, a grupa próbuje ustalić, jakim jest gatunkiem, zadając pytania zgodnie z opisaną wcześniej zasadą.

 

  • JAKIE ZWIERZĘ WIDZISZ? 

Zaproś uczestników do nietypowej zabawy rysunkowej – będą rysować nieznane zwierzę na podstawie instrukcji! Jedna osoba, patrząc na zdjęcie lub ilustrację wybranego zwierzęcia z planszy, będzie przekazywać pozostałym wskazówki, jak je narysować od ogółu do szczegółu: „To zwierzę ma krótkie masywne płetwy”, „Ma duże, ciężkie ciało”, „Z jego pyska wystają długie kły!”. Zwróćcie uwagę na kształty, kolory, cechy charakterystyczne. Poproś dzieci, żeby nie zgadywały podczas rysowania – niech tajemnicze zwierzę pozostanie zagadką do samego końca. Skończyliście? Jeszcze jedno spojrzenie na swój rysunek i jesteście gotowi! Pokaż uczestnikom zdjęcie zwierzęcia, które narysowaliście, porównajcie je z osobliwymi portretami i poszukajcie znaków szczególnych. Dobra zabawa gwarantowana!

GATUNKI ARKTYCZNE

Pobierz >>

 

 

GATUNKI LEŚNE

Pobierz >>

 

 

GATUNKI MORSKIE

 

Pobierz >>

 

Podobało się? Chcemy tworzyć gry i działania edukacyjne WWF z myślą o Was. Pragniemy przygotować funkcjonalne dla Was, wciągające i angażujące projekty edukacyjne. Podzielcie się swoją opinią i pomóżcie nam zaplanować je jak najtrafniej. Przygotowaliśmy krótką ankietę – wybierzcie właściwą dla siebie ścieżkę i spędźcie z nami 10 minut.
Każdy głos ma dla nas znaczenie!

Ankiety

Autorki: Irena Jazukiewicz, Agnieszka Muzińska