4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Święto ustanowiono w 1931 roku podczas ekologicznej konwencji we Florencji, aby zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wyginięciem. Dziś jest okazją, aby mówić również o prawach zwierząt, ich etycznym traktowaniu i bezpieczeństwie. W Polsce Dzień Zwierząt został oficjalnie wprowadzony uchwałą Sejmu w 2006 roku.

Mamy dla Ciebie 5 pomysłów na to, co możesz zrobić w Światowy Dzień Zwierząt, aby mądrze i pożytecznie go uczcić!

 

1. Poświęć swojemu zwierzakowi więcej czasu niż zwykle  
 

KotNa co dzień nie masz czasu na długi spacer z psem? Dziś zmień trasę i zaprowadź go w miejsce, w którym (dawno) nie był. Jesteś kociarą/kociarzem? Wyciągnij wędkę/puszek i pobaw się ze swoim mruczkiem, aż...  porządnie się zmęczy!

Mile widziane będą też dodatkowe smaczki i pieszczoty!

 

2. Przygotuj bezmięsny obiad
 

zupaSpokojnie, nie musisz od razu podejmować ostatecznych zobowiązań! Bezmięsny posiłek będzie fajnym krokiem w stronę diety przyjaznej planecie i zdrowiu. Pamiętaj, że Światowy Dzień Zwierząt to również święto zwierząt hodowlanych…

Dieta planetarna to dla Ciebie (jeszcze) niepoznany obszar? Już za chwilę sam(a) się przekonasz, że pomysły na dania bez mięsa zaczną Ci przychodzić do głowy same! Wystarczy wiedzieć, na czym polega dieta planetarna.  

 

3. Obejrzyj film przyrodniczy
 

Ogladanie z psemWieczorem w Światowy Dzień Zwierząt zamiast serialu kryminalnego czy komedii romantycznej, obejrzyj dokument, który przybliży Ci świat przyrody i dzikich zwierząt. Jeśli pytasz nas o polecenie konkretnej produkcji, obejrzyj na Netfliksie Naszą Planetę. Czyta David Attenborough.

 

4. Odwiedź schronisko
 

PiesWiększość schronisk stale poszukuje odpowiedzialnych wolontariuszy, którzy będą wyprowadzać psy na spacery i okażą im miłość, której niechciane psy tak bardzo potrzebują. Zapytaj też, jakie są potrzeby materialne schroniska. Na sezon zimowy przydadzą się na pewno koce, pledy, ręczniki. Zanim zrobisz zakupy, zobacz, czy któraś z tych rzeczy nie zalega w... Twojej szafie.

 

5. Pomóż (jednym kliknięciem) zagrożonemu gatunkowi!
 

Dokonując symbolicznej adopcji zagrożonego gatunku, wspierasz nasze działania na rzecz jego ochrony. Na Twoją pomoc czekają m.in. pantery śnieżne, słonie indyjskie i tygrysy. A może pomożesz jakiemuś gatunkowi, który żyje w Polsce? Najlepiej zaadoptuj oba!

Adoptuj pantere