Mamy rysiowy rekord! Na nagraniach z fotopułapki Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, współpracującego z Fundacją WWF Polska, uchwycono rysią mamę, Dianę, wraz z aż pięcioma kociętami. Być może jest to pierwszy udokumentowany przypadek tak licznego potomstwa u tych majestatycznych zwierząt.

– Samica rysia rodzi z reguły od jednego do maksymalnie czterech potomków w jednym miocie. W ostatnim czasie otrzymaliśmy informację od Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, że rysica Diana urodziła na wolności aż pięć młodych! W czerwcu tego roku jedna z samic urodziła aż czwórkę kociąt, co już jest sporą liczbą. Piątka to prawdziwy rekord! – komentuje Stefan Jakimiuk, starszy ekspert w zakresie ochrony gatunków WWF Polska.

Diana to dwuletnia rysica wypuszczona na wolność w maju 2022 roku. Jest to jej pierwszy miot, co jeszcze bardziej zwiększa rangę tego wydarzenia. Maluchy przyszły na świat na początku maja bieżącego roku, jednak ich liczba pozostawała tajemnicą aż do końca lipca. Wcześniejsze wielokrotne ustawianie fotopułapek nie przynosiło żadnych rezultatów. Warto było czekać!

– Od początku trwania projektu reintrodukcji tego gatunku wypuściliśmy ponad 70 rysi. Trudno powiedzieć ile kociąt urodziło się do tej pory ma wolności, ponieważ wiemy tylko o tych, które urodziły matki z założonymi obrożami telemetrycznymi. W 2022 roku urodziło się co najmniej 25 kociąt. O tylu przynajmniej wiemy, możliwe, że urodziło się ich więcej. – mówi Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania (umieszczonego poniżej) młodych rysi z mamą.