Wyjazdy to nie tylko czas wytchnienia, ale też czas wielu pokus. Kuszą nas pamiątki, jednorazowe zabawki, w wielu restauracjach sezonowych dania podawane są na jednorazowej zastawie… Ekologiczne postawy są podczas wczasów poddawane próbie. Pamiętaj o planecie, również podczas odpoczynku. Chcesz się dowiedzieć jak? Oto 8 prostych wskazówek. 

 

1. Zamiast samochodu wybierz autobus. W transporcie drogowym głównym źródłem zanieczyszczeń są samochody osobowe. Dlatego jeśli możesz wybieraj środek transportu bardziej przyjazny dla planety – rower, autobus, tramwaj, pociąg. Podróżuj ekologicznie. 

2. Nie zostawiaj po sobie śmieci. Gdziekolwiek się wybierasz, pamiętaj, aby nie zostawiać po sobie śmieci. Pozostawione odpady, z jednej strony sprawiają, że jest nieestetycznie i stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt, które mogą mylić je z pożywieniem. 

3. Nie zakłócaj trybu życia zwierząt w ich naturalnym środowisku. Odwiedzając obszary przyrodnicze, pamiętaj, że są one domem wielu zwierząt, którym nie powinniśmy zakłócać spokoju. Nasze zachowania na łonie przyrody mają ogromny wpływ, na to, jak będzie ona mogła później funkcjonować. 

4. Nie używaj foliówek. Jedna torba foliowa jest produkowana w ciągu 1 sek., używana jest średnio przez 12 min., a rozkłada się od 100 do 400 lat. Na całym świecie co minutę zużywa się ok. 2 mln plastikowych toreb. Zrezygnuj z torby foliowej i zastąp ją inną, wielorazową. 

5. Wybierz napoje w butelkach zwrotnych, używaj bidonów lub pij kranówkę. Co minutę na całym świecie kupowanych jest 1 mln plastikowych butelek. Tylko 30% tworzyw sztucznych jest recyklingowanych. Jeśli zdarzy Ci się kupić napój w plastiku, zadbaj o to, by trafił do żółtego pojemnika. 

6. Nie kupuj plastikowych zabawek sezonowych. Kupując mniej, zaoszczędzisz pieniądze, zmniejszysz ilość odpadów i zredukujesz swój wpływ na środowisko. Nie ulegaj potrzebie chwili - te rzeczy przeżyją nas o setki lat, tworząc tony śmieci. Zabierz z domu plażowe zabawki z zeszłego roku. 

7. Nie używaj plastikowych naczyń. Rocznie każdy mieszkaniec Europy generuje około 31 kg śmieci z plastiku. Wybieraj restauracje z wielorazowymi naczyniami i sztućcami. 

8. Stosuj zasady diety planetarnej. Jedz lokalnie i sezonowo. Stawiaj na owoce i warzywa dla zdrowia swojego oraz planety. Nie marnuj jedzenia - aż 1/3 jedzenia na świecie się marnuje.

W lipcu 2023 wspólnie z Miejskimi Zakładami Autobusowymi (MZA) prowadzimy kampanię edukacyjną „Wakacje w zgodzie z naturą”. Serię grafik, podpowiadającą, jak zachowywać się podczas wakacji, żeby dalej były ekologiczne będzie można zobaczyć na ponad 4000 nośników w warszawskich autobusach. Dziękujemy MZA za udostępnienie przestrzeni i dołączenie do akcji.