Tygrysy to największe koty na świecie, nie oznacza to jednak, że dzięki temu jest je łatwo policzyć! Do liczenia tygrysów wykorzystuje się kilka różnych metod. Część krajów, w których żyją tygrysy, już je policzyła, dlatego spływają do nas dobre wieści – liczba tygrysów wzrosła po raz pierwszy od stu lat! A w tym roku będziemy mieć nowe dane i liczymy, że doliczymy się ich jeszcze więcej!

Co dwa tygrysy to nie jeden!

W światowej populacji, liczącej sto lat temu około 100 000 osobników, liczebność dzikich tygrysów osiągnęła najniższy w historii poziom zaledwie 3200 w 2010 roku. To spadek o ponad 95%!

Dwa tygrysyWspierając działania biur WWF w Malezji, a w latach 2018-2023 w Mjanmie od wielu lat prowadzimy wspólne projekty z kluczowym udziałem społeczności lokalnych, chroniąc przyrodę z ludźmi i dla ludzi. Nasze działania są częścią inicjatywy Tx2, mającej na celu podwojenie liczby dziko żyjących tygrysów do 2022 roku w stosunku do danych z roku 2010.

Inicjatywa Tx2 ma swój początek w poprzednim Roku Tygrysa w 2010 r., kiedy to wszystkie 13 rządów krajów, w których występowały tygrysy (Indie, Nepal, Bhutan, Rosja, Bangladesz, Chiny, Mjanma, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Kambodża, Laos i Wietnam), połączyły siły, aby przeciwdziałać spadkowi liczebności tygrysów. Podczas Szczytu Tygrysów w Petersburgu kraje te zobowiązały się do podwojenia liczby dzikich tygrysów do 2022 r., czyli następnego Chińskiego Roku Tygrysa, przypadającego właśnie teraz.

Jak policzyć tygrysy?

Tygrys uchwycony przez fotopułapkęLiczenie tygrysów nie jest wcale proste! Aby poznać liczbę tygrysów, wykorzystuje się kilka różnych metod. Po pierwsze można badać znaki, świadczące o obecności tygrysa na danym obszarze – są to odciski łap, ślady pazurów na drzewach i innych obiektach, ale i ich odchody. W liczeniu tygrysów pomagają też fotopułapki, które są aktywowane ruchem i robią zdjęcia czy nagrywają zwierzęta,   kiedy te znajdą się w ich zasięgu. Wtedy dokładnie przygląda się układowi pasów na futrze konkretnego tygrysa. Tygrysy to jedyny gatunek kota, który jest w pełni pręgowany. Nie ma dwóch tygrysów o takim samym układzie pasów, podobnie jak nie ma dwóch ludzi o takim samym układzie linii papilarnych. Co ciekawe, w mieszkach włosowych, z których wyrasta ciemniejsze futro, jest więcej melanocytów, dlatego nawet ogolony tygrys jest w paski. Na niektóre tygrysy zakłada się też obroże z nadajnikami GPS. Nie przeszkadzają one zwierzęciu w funkcjonowaniu, a pozwalają śledzić trasę jego wędrówek i w razie potrzeby ułatwiają udzielenie mu pomocy. Ze względu na trudną dostępność tygrysich siedlisk, ich ogromny obszar występowania i skryty, wędrowny tryb życia, ich dokładne policzenie jest niezwykle trudnym zadaniem. 

Liczba tygrysów rośnie!

Adoptuj tygrysaWszystkie wymienione metody zostały wykorzystane w 2010 roku, kiedy miało miejsce ostatnie oficjalne międzynarodowe liczenie tygrysów. Okazało się, że mimo iż wszystko wskazuje na to, że nie ma już dziko żyjących tygrysów w Laosie, Kambodży i Wietnamie, po raz pierwszy od ponad 100 lat udało się odwrócić krzywą liczebności tygrysów. W ostatnim Roku Tygrysa (2022) rozpoczęło się kolejne wielkie liczenie tych kotów i wg ostatnich szacunkowych danych (z lipca 2023 r.) Globalnego Forum Tygrysów – międzyrządowego organu zajmującego się ochroną tygrysów, wiemy, że jest ich 5 574! To ogromny sukces, na który czekaliśmy cały wiek! W tym roku zdobędziemy nowe dane, ale już teraz na podstawie cząstkowych rokowań możemy założyć, że liczba tygrysów znowu wzrośnie! Najlepszym przykładem na to są Indie, gdzie w ciągu ostatnich 12 lat liczba tygrysów wzrosła ponad dwukrotnie i wynosi obecnie aż 3167 osobników, czyli większość wolnożyjącej populacji!
 

Pamiętaj - tygrysy nadal potrzebują Twojej pomocy! Jeśli chcesz dołączyć do nas i razem z nami chronić tygrysy 

ADOPTUJ »