11 lutego 2020

Występowanie rysia, wilka czy niedźwiedzia jest kluczowym wskaźnikiem bioróżnorodności. Jednak życie obok dużych drapieżników może okazać się wymagające dla obydwu stron. Jak wygląda codzienność ludzi mieszkających lub pracujących w sąsiedztwie siedlisk dzikich zwierząt? Swoimi wyjątkowymi opowieściami o życiu w zgodzie z naturą podzielili się mieszkańcy 12 krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.

Według oficjalnych szacunków, w Europie żyje obecnie około 17 000 wilków, 17 000 niedźwiedzi i 9 000 rysiów. Tam, gdzie ludzie i duże drapieżniki dzielą te same krajobrazy, mogą pojawić się konflikty. Miedzynarodowa kampania, w której wzięło udział także 5-ciu przedstawicieli Polski oddaje głos tym, którzy znaleźli sposoby na dobrą koegzystencję.

– Współistnienie ludzi i dużych drapieżników takich jak wilki, rysie czy niedźwiedzie jest możliwe, jeśli ludzie są otwarci na uczenie się od siebie nawzajem i starają się dostosować do sytuacji. Historie opowiedziane przez uczestników międzynarodowej kampanii, w której wzięli udział także Polacy pokazują, jak ludzie z całego kontynentu znaleźli skuteczne sposoby na dobrą koegzystencję – mówi Piotr Chmielewski, specjalista ds. ochrony przyrody w Fundacji WWF Polska.

Osoby dzielący się swoimi doświadczeniami w krótkich filmach to m.in. rolnicy i hodowcy zwierząt, którzy znaleźli rozwiązania na ochronę swojego inwentarza. To także właściciele biznesów agroturystycznych, pszczelarze, producenci serów, czy zwykli ludzie ze społeczności wiejskich, którzy akceptują i doceniają obecność dużych drapieżników w swoim sąsiedztwie.

– Sposoby na życie i reakcje lokalnych społeczności mieszkających w pobliżu dużych drapieżników są bardzo zróżnicowane w całej Europie, dlatego opowieści jej mieszkańców nie głoszą jednej, uniwersalnej odpowiedzi na wszystkie pytania, ale pozwalają lepiej zrozumieć specyfikę życia tak blisko dzikiej przyrody, a także poznać dobre praktyki, które to życie ułatwiają. Mamy nadzieję, że filmy zainspirują ludzi także w Polsce do poszukiwania rozwiązań, które najlepiej pasują do ich sytuacji - mówi Piotr Chmielewski z WWF Polska.

W europejskim projekcie Polskę reprezentowała Karolina Superson-Góra – pszczelarka, Zbyszek Wentuła – właściciel agroturystyki, Grzegorz Łabaj – hodowca jeleni, Wojciech Juda – przewodnik i fotograf oraz Kamil Puchyr – producent wyrobów nabiałowych.

Filmy zostały nakręcone w Polsce, Finlandii, Norwegii, Niemczech, Francji, Słowacji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Austrii i na Węgrzech. Ogólnoeuropejska kampania wideo jest częścią projektu LIFE EuroLargeCarnivores, który jest finansowany przez Unię Europejską. Projekt ma na celu stworzenie platformy wymiany najlepszych praktyk w dziedzinie współistnienia człowieka i dużych drapieżników pomiędzy różnymi interesariuszami. Wszystkie materiały wideo zostały opublikowane na kanale Youtube projektu LIFE EuroLargeCarnivores.

Zobacz wszystkie materiały wideo: https://www.youtube.com/channel/UCltgwRnDYUiZ6yOHtahGofQ

Strona internetowa projektu: https://www.eurolargecarnivores.eu/