27 kwietnia 2017

Czy przyszłość oparta na węglu i ropie ma rację bytu? Dlaczego tak mocno cierpimy z powodu smogu? W jaki sposób skutecznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza? Czy kupno bananów wpływa na klimat? Dlaczego w Berlinie nie ma korków? I czy zmiana klimatu sprawi, że staniemy się klimatycznymi uchodźcami? Odpowiedzi na powyższe i inne, bardzo intrygujące pytania znajdziemy w najnowszym filmie „Punkt krytyczny - Energia odNowa”. Będzie ich poszukiwał aktor Marcin Dorociński. Reżyserią filmu zajął się dokumentalista Łukasz Bluszcz. Polska premiera już 14 maja w Warszawie.

„Punkt krytyczny - Energia odNowa” to pierwszy polski pełnometrażowy film oraz dziesięcioodcinkowy serial na temat zmiany klimatu i nieuniknionej rewolucji energetycznej. Twórcy pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym stajemy. Dowiadujemy się co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Film odpowiada też na pytania; czy można poradzić sobie ze smogiem, jaki jest ślad węglowy pomidora i co musi się wydarzyć, żeby nie doszło do tragedii na miarę zagłady dinozaurów. Nad światem i Polską unosi się bowiem widmo powodzi, suszy, braku wody pitnej i żywności. Film zwraca też uwagę na kwestię alternatywnych źródeł energii i problemów z jakimi w naszym kraju borykają się ich zwolennicy. Dokument nie tylko ostrzega, lecz także proponuje rozwiązania dotyczące tego, jak możemy pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Te zmiany już zachodzą i zarówno dla Polski, jak i dla nas samych jest to Punkt Krytyczny.

Nad światem i Polską unosi się bowiem widmo powodzi, suszy, braku wody pitnej i żywności.

Film i serię odcinków wyreżyserował Łukasz Bluszcz, reżyser i scenarzysta programów oraz filmów dokumentalnych dla Discovery, BBC czy Al Jazeera English – takich jak m.in. Przystanek Bieszczady, Chopin Reloaded, Był Bunt. Narratorem filmu jest Marcin Dorociński, który kolejny raz bierze udział w projekcie na rzecz ochrony środowiska. Producentem wykonawczym projektu jest Vision HouseProductions – dom produkcyjny od ponad dziesięciu lat tworzący filmy dokumentalne oraz programy dla polskich i zagranicznych stacji telewizyjnych.

Premiera filmu odbędzie się w weekend otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie - 14 maja o godzinie 15 w Kinotece w PKIN. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności festiwal filmów dokumentalnych w Europie. Jest to jednocześnie jedyny festiwal w Europie, który na tak dużą skalę odbywa się równolegle w kilku miastach. Oprócz pokazów podczas festiwalu, „Punkt krytyczny - Energia odNowa” będzie można zobaczyć w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku i Bydgoszczy oraz dwóch za granicą: Berlinie i Brukseli. Projekcje poza festiwalowe odbędą się w ramach bezpłatnych pokazów, na które można się zarejestrować na stronie kampanii energiaodnowa.pl/pl/film. Po każdej projekcji filmu odbędzie się debata z ekspertami na temat przyszłości Polski w świecie odchodzącym od węgla i innych paliw kopalnych. Natomiast odcinki serii dokumentalnej będzie można zobaczyć na antenie Discovery Polska już jesienią.

Film i serial „Punkt krytyczny - Energia odNowa” powstały w ramach kampanii zainicjowanej przez Fundację WWF Polska „Energia odNowa”. Nasza produkcja ma w przejrzysty sposób pokazać, że jesteśmy w epicentrum zmian prowadzących do świata bardziej przyjaznego dla klimatu – mówi Tobiasz Adamczewski, ekspert ds. klimatu i koordynator kampanii w WWF. - Chcemy, aby Polacy dowiedzieli się i zrozumieli co się wokół nich dzieje oraz jaki wpływ ma każdy z nas na ochronę klimatu. Celem kampanii jest pokazanie, że prowadzenie odpowiedzialnej polityki klimatycznej, w tym rozwój odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i innych innowacji, będzie korzystne dla nas samych – dodaje Adamczewski.

Produkcja filmowa jest częścią projektu „Energia odNowa”. Partnerami przedsięwzięcia są: Instytut na rzecz Ekorozwoju, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Instytut Energetyki Odnawialnej. Obsługą PR kampanii zajmuje się agencja First Aid Communication.

Szczegółowe informacje na temat kampanii można znaleźć na stronie EnergiaodNowa.pl. Niniejszy film został sfinansowany w ramach projektu współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja WWF Polska.