13 lutego 2018

Czy jesteś jak ryś, który każdego roku zakochuje się na nowo? Bliższa jest Ci natura niedźwiedzia, który skacze z kwiatka na kwiatek? A może kochasz jak wilk, który łączy się w pary na całe życie? 

Luty to miesiąc okazywania miłości, nie tylko wśród ludzi. To właśnie w tym miesiącu wilcze pary rozpoczynają swoje gody, a rysie przygotowują do corocznych amorów. Zwierzęta, podobnie jak i my - łączą się ze sobą w pary. Niektóre na dłużej, niektóre na krócej, jeszcze inne - na całe życie. Zajrzyj to królestwa zwierząt i zobacz, jak niewiele nas w zasadzie różni!

Choć rysie każdego roku zakochują się na nowo, być może… zdarzają się wyjątki.

Zakochane rysie

Na czas godów, które rozpoczynają się w marcu, rysie porzucają samotność i oddają się amorom. W maju i czerwcu na świat przychodzą kocięta, których w jednym miocie rodzi się od 1 do 4. Przypominają wtedy nasze domowe koty - wyróżniają je jednak malutkie pędzelki na końcach uszu. Po urodzeniu są ślepe, to jednak szybko się zmienia - dorosłe rysie widzą doskonale i mogą polować nawet w nocy. Kocięta usamodzielniają się w wieku 10-12 miesięcy.

Choć wilki bywają postrzegane jako samotniki, w rzeczywistości są bardzo rodzinne i wierne jednej partnerce przez całe życie.

Zakochane wilki

Amory wilczej pary rozpoczynają się już w lutym. Małe, ślepe wilczki przychodzą na świat na przełomie kwietnia i maja - jest ich zwykle od 5 do 6, ale zdarza się, że rodzi się 10 szczeniąt. Wilki żyją w dużych grupach, złożonych z 4-12 osobników- rodziców i potomstwa, w tym najmłodszych wilczków oraz już podrośniętych „nastolatków”, urodzonych w poprzednim roku. W wilczej rodzinie podstawą jest szczera komunikacja, dzięki której zwierzęta ustalają zasady wspólnego życia i wyrażają emocje - potrafią doskonale porozumiewać się ze sobą za pomocą postawy ciała, wyrazu pyska, ułożenia uszu i ogona, warczenia, pokazywania zębów, przytulania się, podgryzania, lizania i wielu innych zachowań.

Niedźwiedzie nie należą do najwierniejszych - wciąż skaczą z kwiatka na kwiatek” w poszukiwaniu nowych partnerek.

Zakochane niedźwiedzie

Od maja do lipca trwają ich miłosne gody, podczas których ważną rolę odgrywa „rozmowa” - niedźwiedzie zostawiają swoje zapachy i znakują drzewa, ocierając się o nie i zrywają korę. W trakcie rui samica spotyka się z wieloma samcami, a jej ciąża trwa niemal tak długo, jak u człowieka - od 7 do 8 miesięcy.

Na początku kolejnego roku na świat przychodzi od 1 do 3 niedźwiadków, które stają się samodzielne dopiero po 2 latach - do tego czasu pozostają pod opieką swoich mam, które na ten czas rezygnują z miłosnych uniesień i poświęcają się wychowywaniu młodych.

Pokochaj tych, którzy najbardziej tego potrzebują

Podaruj ukochanej osobie coś wyjątkowego w te Walentynki - wirtualna adopcja to doskonały sposób na pokazanie, że dbasz o ginącą przyrodę i tę wyjątkową osobę. Bo czym jest miłość, jeśli nie troską i potrzebą ochrony?

Adoptuj