05 czerwca 2017

10 i 11 czerwca, podczas warszawskiej edycji Slow Weekendu w Soho Factory, powstanie strefa edukacyjna Fundacji WWF Polska oraz VIVE Group - „VIVE! Drugie życie tkanin”. Każdy kto przyniesie do strefy torbę używanych tekstyliów otrzyma nową torbę na ramię z kolekcji „Adaptacja” Mariusza Przybylskiego, która wyprodukowana została wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu oraz bez zużycia wody. Dodatkowo na odwiedzających czekać będą atrakcje edukacyjne związane z recyklingiem tekstyliów, wystawa uszytej z recyklingowych tkanin kolekcji – „Transplantacja” autorstwa Mariusza Przybylskiego oraz warsztaty DIY nie tylko dla najmłodszych.

Strefa „VIVE! Drugie życie tkanin” to kolejny z efektów współpracy Fundacji WWF Polska oraz VIVE Group. Projekt promuje ideę nadawania drugiego życia używanym tekstyliom oraz ochronę zasobów wodnych, która jest bezpośrednio związana z recyclingiem tkanin. Dzięki niemu można zaoszczędzić tysiące litrów wody. Goście strefy będą mogli osobiście doświadczyć jak potrzebny i prosty jest cykl nadawania drugiego życia tkaninom. Wspólne działania WWF Polska i VIVE Group wpisują się w światowy trend 3R – Reduce, Reuse, Recycle.

Projekt promuje ideę nadawania drugiego życia używanym tekstyliom oraz ochronę zasobów wodnych, która jest bezpośrednio związana z recyclingiem tkanin. Dzięki niemu można zaoszczędzić tysiące litrów wody.

REDUCE. Torba za torbę - oddaj używane

Odwiedzający, którzy przyjdą na Slow Weekend i przyniosą torbę używanych tekstyliów otrzymają w zamian torbę z kolekcji Mariusza Przybylskiego „Adaptacja”, wykonaną z przetworzonych tekstyliów. Każda taka torba symbolicznie oszczędza 2600 litrów wody – jest to ilość potrzebna do wyprodukowania torby z konwencjonalnej, niecertyfikowanej bawełny podobnej wielkości. Używane tekstylia będzie można oddać do jednego z 6 kontenerów rozstawionych na terenie targów i udać się do strefy „VIVE! Drugie życie tkanin” w łączniku hal 15 i 16 z voucherem, który pozwoli odebrać w zamian modną eco- torbę.

REUSE. Drugie życie ubrań gwiazd

Do nadania drugiego życia swoim ubraniom zachęcone zostały również znane polskie gwiazdy, które przekażą swoje ubrania na aukcję charytatywną, z której dochód zostanie przekazany na programy ochrony przyrody WWF Polska. Ubrania te będzie można oglądać tylko w czasie Slow Weekend w strefie „VIVE! Drugie życie tkanin” w godzinach 11:00-19:00. Licytacja ruszy 10 czerwca na stronie charytatywni.allegro.pl.

RECYCLE. Zobacz jak można przetworzyć

W strefie odbędą się również warsztaty DIY, gdzie bazą prac będą używane tekstylia i materiały powstałe w procesie recyklingu. Przez dwa dni będzie można dowiedzieć się więcej o zastosowaniu ekologicznych tkanin, przerabiać je i nadawać im nowe życie. Inspiracją do tworzenia będzie pokaz kolekcji Mariusza Przybylskiego „Transplantacja” – stworzonej z materiałów przetworzonych z niepotrzebnych swetrów, spodni czy spódnic, których nikt już nie potrzebował. Cały proces powstawania kolekcji został uwieczniony na zdjęciach i filmie, które również zostaną zaprezentowane gościom.

WWF Polska oraz Grupa VIVE dla przyrody

Grupa VIVE, zajmująca się recyklingiem tekstyliów, wspiera Fundację WWF Polska m.in. w programach ochrony Morza Bałtyckiego i polskich rzek. Organizatorzy zaplanowali w strefie wystawę fotografii poświęconą Bałtykowi i polskim rzekom, aby podkreślić, że oddając, przetwarzając tekstylia Polacy mają realny wpływ na ochronę polskiej przyrody. Wspierając recycling tekstyliów nie tylko oszczędzamy wodę, ale także zmniejszamy swój negatywny wpływ na środowisko, poprzez ograniczenie zużycia energii potrzebnej do wyprodukowania nowych surowców, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz minimalizowanie liczby odpadów.

Slow Weekend #7 – Lato! odbędzię się 10 i 11 czerwca w Soho Factory, przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie. Sekcja „VIVE! Drugie życie tkanin” będzie dostępna w łączniku między halami 15 i 16. Zapraszamy!

 

Więcej informacji: www.textileupcycling.pl www.vivegroup.pl www.slowweekend.pl